Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Super zdjęcia!!! Szkoda, że nie mogłem być na Hałdzie.

 

Porównując symulację w Programie Kashmir oraz Zdjęcie Zachodu Słońca NGC

 

 

Trzeba ZAKLEPAĆ już termin zlotu na Hałdzie Skalny na 27.09.2009

 

216166.jpeg

 

Czy to po uwzglednieniu refrakcji, także inwersyjnej? Bo może sie okazać, że trzeba bedzie tam spedzić kilka dni w oczekiwaniu na Słońce za Pradziadem. Widok może być jednak wart zachodu. Ja widziałem w lutym Śniezkę z Wrocławia na tle Słońca przy widzialności rzędu 6 km (przy ziemi). Widok był niesamowity.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy chyba znalazłem coś. w miejscowości Kolonia Lasoki, w połowie drogi między Książenicami a Szczygłowicami jest jakiś niewysoki komin wśród drzew. Leży z niewielkim wychyleniem na północ od przedłużenia linii hałd Łaziska - Czerwionka. Poniżej dowody mojej teorii :D

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tą widocznością, to mnie troche dziwi. Nie dalej jak kilka dni temu byłem w drodze do Warszawy i z trasy obiekty w promieniu 20 km były tak wyraźne, że sądziłem, że widoczność sięgać będzie grubo ponad 50 km. Pod Częstochową na Sokolich Górach dało się rozróżniać rodzaje drzewostanów (pozdrowienia dla PPB :P ). Tego samego dnia zauważyłem nawet efekt "lepszego" świecenia reflektorów samochodowych, tak jakby światło w ogóle nie ulegało rozproszeniu. Tymczasem w miejscach dalszego dostępu do horyzontu wszystko okazywało się nagle znikać we mgle bez względu na punkt obserwacji (tzn. "to" musiało wisieć wszędzie, nie w jednym konkretnym miejscu). Pytanie dlaczego w krótkim dystansie tak gęsta "mgła" nie dawała po sobie śladu i nagle tak mocno obcinała widoczność? To już nie pierwszy raz, kiedy obserwuję taką zależność w tym roku.

Wydaje mi się, że związane jest to z wielkością zawieszonych pyłów w powietrzu. Przy bardzo drobnych, w suchym powietrzu i ostrym Słońcu widzialność wydaje się być duża, bo bliższe obiekty są wyraźnie widoczne, jednak dalsze już nie. Sam byłem zdziwiony, bo tez mi się wydawało, że daleko będzie widać a po wyjściu na dach owszem Góry Kocie (18 km) widać było całkiem nieźle, ale Ślęży już nie (32 km).

Pogoda na razie bez zmian - tzn brak warunków do dalekich obserwacji, nawet dalszych gór na tle Słońca nie należy sie spodziewać, bo wysoka inwersja silnie rozprasza i tłumi światło przy horyzoncie. Tu potrzebna jest niska inwersja, gdzie droga swiatła przez warstwę zanieczyszczeń jest krótka, a nie jak teraz na całej drodze od szczytu do obserwatora.

Pogoda chce chyba teraz wynagrodzić nam wredna zimę ale z drugiej strony przy takim 2 tygodniowym wyżu z zastojem powietrza chyba bysmy się udusili w smogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja dnia 2009.04.04 o zachodzie słońca z wys 1000m nad hałą Skalny

215827.jpeg

 

 

Symulacja dnia 2009.04.04 o zachodzie słońca ze szczytu hałdy Skalny

215828.jpeg

 

P.S. Sprawdźcie czy zachód będzie dokładnie o tej godzinie, o której podał program..jestem ciekawy czy to się zgadza, czy jest jakieś przesunięcie +- 1h

 

To przede wszystkim w czasie zimowym. Poza tym chyba bez uwzględnienia refrakcji bo wydaje mi sie, że za mała róznica czasu pomiędzy tymi dwoma symulacjami - tu refrakcję tzreba liczyć dla warstwy do 1000 m podwójnie. Na Szrenicy słońce zachodziło pózniej niz 4 min w porównaiu z obliczeniami dla nizin.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie foto znalazłem pod hasłem "Prudnik komin" :D Robercie. Tak więc, jak napisał Merti - Prudnik odpada.

Ten komin w tle na twojej fotce jest chyba za mały, nawet jakby dymił. A to w centrum to, chyba elewator zbożowy.

Znalazłem jeszcze taki

 

A tu jeszcze panoramka ze soboty:

46da2c320ba3e50bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie foto znalazłem pod hasłem "Prudnik komin" :D Robercie. Tak więc, jak napisał Merti - Prudnik odpada.

Ten komin w tle na twojej fotce jest chyba za mały, nawet jakby dymił. A to w centrum to, chyba elewator zbożowy.

Znalazłem jeszcze taki

 

To nie może być w Prudniku, bo by musiła być wtedy też widoczna Biskupia Kopa, a przy takiej przejrzystości powietrza to niemożliwe. Mi wyglada na to, że ten dym nie jest dalej niż 20 - 30 km, a więc najwyżej w Rudach lub w Kużni Raciborskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy co z moim kominem w Kolonii Lasoki z końca poprzedniej strony, hę ? :P

 

btw: wyżol nastał, pogoda cudna, słonko wygląda jak po butelce czystej, niewyraźne niebo jakby Rutinoscorbinu zabrakło. Jak co poniedziałek wracalem dziś z Częstochowy i na wschód widok na 40km około, cała Jura, skałki oświetlone a na południe nic tylko niczym nieograniczona nieprzejrzystość paskudna.fu!

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z małym opóźnieniem ale zasiadłem w końcu do zdjęć ze Skalnego w sobotę. Cudów jakichś wielkich nie odkryłem więc wrzucam tylko kilka, trochę odmiennych od już opublikowanych.

 

Najpierw nasz niezidentyfikowany dym.

Nie chcę rozwiewać nadziei ale im dłużej wpatruję się w to zdjęcie, szczególnie na pełnym powiększeniu mam wrażenie, że ten dym jest.... bliżej niż hałda w Czerwionce

 

2009-04-04%2018.22.46_207.jpg

 

Popatrzcie na crop interesującej nas części zdjęcia. Smuga jasnego dymu jest widoczna na tle drzew które na 100% (moim zdaniem, proszę o opinie) są bliżej niż hałda

2009-04-04%2018.22.46_207wycinek.jpg

 

Ale dla poprawienia nastrojów:

 

- "podwójny" zachód Słońca:

2009-04-04%2018.17.04_198.jpg

 

- ładnie widoczne i świecące Skrzyczne

2009-04-04%2019.06.48_219.jpg

 

- panoramka od krzyża na Hrobaczej po lewej po świecące... właśnie co? Na hałdzie doszliśmy do wniosku, że to nie G.Żar, jakieś pomysły?

2009_04_04_19.09.54_221.jpg

 

 

I na koniec mały offtop:

2009-04-04%2016.47.02_100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszt na Magurce Wilkowickiej działa i świeci bodajże od 2005 roku lub coś koło tego...

Jak więc jest to możliwe, że z Kostuchny go nie widać, a z Łazisk tak... :blink: A Magurka jest z Kostuchny widoczna i nigdy stamtąd nie widzieliśmy żadnego światła... No chyba że maszt nie znajduje się na samym szczycie i Gaiki go zakrywają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak więc jest to możliwe, że z Kostuchny go nie widać, a z Łazisk tak... :blink: A Magurka jest z Kostuchny widoczna i nigdy stamtąd nie widzieliśmy żadnego światła... No chyba że maszt nie znajduje się na samym szczycie i Gaiki go zakrywają...

 

 

Będąc na Klimczoku ustrzeliłem jakiś maszt, czy to ta Magurka ?

216829.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przyjmujemy, że to świecące to Magurka Wilkowicka - trzeba spróbować odkryć tajemnicę, dlaczego z Kostuchny nigdy nie została dostrzeżona :)

 

A przyglądaliście się temu tajemniczemu dymowi? - jeszcze raz podnoszę tezę, że jest bliżej niż hałda w Czerwionce.

 

Wrzucam jeszcze raz crop bo był jakiś problem z tym zdjęciem:

 

2009_04_04_18.22.46_207wycinek.jpg

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyglądaliście się temu tajemniczemu dymowi? - jeszcze raz podnoszę tezę, że jest bliżej niż hałda w Czerwionce.

no ja sie przyglądałem i nawet mam swoją teorię ale jakoś nikt jej póki co nie skomentował... <_<

 

ale może i masz rację że dymek jest bliżej niż hałda, w Dębieńsku pełno różnych kominów znajdujących się jeszcze przed samą hałdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości: bo zainteresowanie dalekimi obserwacjami nie było tak szczegółowe jak dziś :D co przekładało się na nie zwracanie lub nie spostrzeganie tego światła. DWA, nie wiem jak długo są tam zamontowane diodówki - tu trzeba poprosić PPB o pomoc.

 

Co do tego dymu - jest on daleko. Po analizie zdjęcia w orginalnej wielkości uważam że ten dym jest dalej niż Czerwionka. Gdyby wydobywał się gdzieś w pobliżu hałdy był by większy i gęsciej widoczny. Zauważcie, najpierw las hałda, potem już słabiej to las.

Jest jeszcze coś po prawo od wieży kościelnej. Prawdopodobnie to komin kopalni w Ornontowicach ale tu też słabo widać...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robiłeś ze zdjęciem, że Ci wyszedl tak wyraźny kontrast dymu na tle lasu?

Nic wielkiego, wykadrowałem mocno ineteresujący fragment i bawiłem się krzywymi żeby kontrasty uwydatniły właśnie tą jasną smugę na tle lasu, w pełnym kadrze już mi się to rzuciło w oczy.

 

 

merti popatrz jeszcze raz na "podstawę" smugi dymu, dam głowę że jest bliżej niż hałda. A nie jest gęstszy i wyraźniejszy bo pewnie wydobywa się z jakiegoś małego komina (może nawet ogniska biorąc pod uwagę siwy kolor). Myślę że zmyliło nas to że pojawił się na tle tarczy słonecznej i przyjęliśmy że jest daleko. Gdyby nie Słońce to po prostu w ogóle go nie widzielibyśmy.

 

Podniosę jeszcze jedną tezę: myślę że ten dym jest nawet dużo bliżej niż hałda. Perspektywa przy ogniskowej 300mm jest już mocno spłaszczona i ocena odległości prawie niemożliwa ale wysokość słupa dymu w stosunku do hałdy każe przypuszczać, że to małe źródło znajdujące się całkiem niedaleko. Moim zdaniem to ognisko.

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja sie przyglądałem i nawet mam swoją teorię ale jakoś nikt jej póki co nie skomentował... <_<

 

ale może i masz rację że dymek jest bliżej niż hałda, w Dębieńsku pełno różnych kominów znajdujących się jeszcze przed samą hałdą.

Zwróć uwagę, że gdyby nie wzniesienia między hałdą w Czerwionce i Łaziskach, to ten dym wydobywałby się praktycznie z podstawy stożka, a to nie pasuje do Twojej symulacji. 'Wyciągnięcie' dymu przez Athomera przed linią lasu robi tu krok milowy w rozwiązaniu zagadki, ale z drugiej strony nie sposób nie zgodzić się z Mertim, że z tej odległości jest mało wyraźny. Może jakieś zdjęcie satelitarne mogłoby nam pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.