Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. Jestem z Wodzisławia Śl. od dawna prowadzę dalekie obserwacje jednak teraz postanowiłem dołączyć do Was. W miarę możliwości służę pomocą w powiecie wodzisławskim, Rybniku, Jastrzębiu, Żorach, Raciborzu oraz okolicach CZ Ostrawy. Interesuje się obiektami przemysłowymi więc jak jakieś pytanie o identyfikację z mojego regionu to pomogę.

 

Co do zdjęć wyżej. Wydaje mi się że jeśli to jest widok na południe (S) to jest to hałda KWK Borynia w Jastrzębiu.

 

 

Prośba do bywalców hałdy Skalny w Łaziskach o foto dobrej jakości w kierunku Wodzisławia- powinno być widać dachy bloków oraz kominy m. in. z Radlina i Wodzisławia. Ciekawy jestem jak widać nasz region z tamtąd

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do bywalców hałdy Skalny w Łaziskach o foto dobrej jakości w kierunku Wodzisławia- powinno być widać dachy bloków oraz kominy m. in. z Radlina i Wodzisławia. Ciekawy jestem jak widać nasz region z tamtąd

 

pozdrawiam

 

W kierunku Wodzisławia zasłaniają kominy chłodni lub para wydobywająca się z nich strasznie zniekształca obraz. Załączam kilka fotek w tym kierunku, ale co jest co, to nie mam pojęcia.

thumb_49e232ba9de6c499285188.jpgthumb_49e232bb11676283853320.jpgthumb_49e232bb6b1a3120044766.jpg

 

Jeszcze panorma od Szarloty po Jeseniki

thumb_49e236d890296670811394.jpg

Dalej na prawo Jeseniki tego samego dnia foto PPB.

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=342

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kierunku Wodzisławia zasłaniają kominy chłodni lub para wydobywająca się z nich strasznie zniekształca obraz. Załączam kilka fotek w tym kierunku, ale co jest co, to nie mam pojęcia.

thumb_49e232ba9de6c499285188.jpgthumb_49e232bb11676283853320.jpgthumb_49e232bb6b1a3120044766.jpg

 

Jeszcze panorma od Szarloty po Jeseniki

thumb_49e236d890296670811394.jpg

Dalej na prawo Jeseniki tego samego dnia foto PPB.

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=342

 

 

 

Masz rację sprawdziłem na google na moją dzielnicę z hałdy widok tak gdzieś w okolicach tego niepomalowanego komina z huty Łaziska powinien być na trasie. Drugie foto to na 100% szyb KWK Jankowice w Rybniku. Natomiast na 3 cim nie wiem czy nie nakłada się KWK Marcel, EL Marcel i KWK Chwałowice. Prawdopodobnie tak właśnie jest. No a moja dzielnica wysoko na górce w Wodzisławiu to właśnie powinna być pomiędzy KWK Chwałowice/ Radlinem a KWK Jankowice.

Dzięki za fotki

 

Co do KWK Krupiński Suszec to nie jestem pewien. Powinien obok szybów być komin H>100 m Szyb ma coś koło H=80 . Coś tam na prawo od hałdy i szybów jest więc może to i Suszec widziany z takiej innej perspektywy.

Jak macie jeszcze jakieś foto z h. Skalny w mój region to bardzo chętnie zobaczę.

Pózniej może wrzucę pare moich fotek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze opiszę panoramkę:

Hałda Rydułtowy, dwa słabo widoczne kominy ciepł. Rymer za nimi hałdę w Pszowie, dalej dwa kominy KWK w Rydułtowach, szyb na Orłowcu w Rydydułtowach, masz tel. w Beata Las (granica Rybnika i Rydułtów), osiedle Nowiny i bazylika św. Antoniego w Rybniku, maszt tel. w Rybniku (Mikołowska), El Rybnik?, oraz całkiem z prawej masz tel. w Bełku

Edytowane przez Int
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleźliśmy wczoraj ciekawą fotkę. Rzekomo jest to obserwacja z Biokovo w kierunku włoskiego "buta", a dokładniej Corno Grande, które to obiekty dzieli 300 km.

Ponieważ mamy już pewne pojęcie o wyglądzie gór o wysokościach zbliżonych do Tatr z odległości ok. 200 km, stąd zdjęcie może budzić wątpliwości pod względem wyrazistości i ogólnie gabarytów masywu oraz znacznych różnic kątowych w położeniach szczytów, które przy tak ogromnej odległości powinny się wyraźnie zmniejszyć.

Zachęcam Was do przeanalizowania tego przypadku w ramach długich nudnych zimowych wieczorów ;)

 

 

dopiero teraz dotarłem to tego wątku... mam fotkę z tego rejonu, w podobnym kierunku - na fotce1 widać najbliższe wyspy. Na najwyższy szczyt gór Biokovo: sv.Jure (1762 mnpm), wyjechaliśmy autem (droga płatna), na fotce2 widać nawet nasze Kangoo ;) W przewodnikach doczytałem się, że przy sprzyjającej widoczności widać Włochy. To generalnie kierunek na zachód, tak więc przy zachodzącym słońcu, można spodziewać się widoczności ~300 km, w końcu patrzymy z wysokości ~1700m, na góry o wysokościach ~3000m (Corno Grande - prawie dokladnie na zachód od sv.Jure, odległość ~300km ponad Adriatykiem).

 

Edit:

proszę zerknijcie na te fotki, to galeria tego samego fotografa, którego "cytował" mateusz, widać m.in. Apeniny (w tym Corno Grande), w nieco szerszym ujęciu...

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero teraz dotarłem to tego wątku... mam fotkę z tego rejonu, w podobnym kierunku - na fotce1 widać najbliższe wyspy. Na najwyższy szczyt gór Biokovo: sv.Jure (1762 mnpm), wyjechaliśmy autem (droga płatna), na fotce2 widać nawet nasze Kangoo ;) W przewodnikach doczytałem się, że przy sprzyjającej widoczności widać Włochy. To generalnie kierunek na zachód, tak więc przy zachodzącym słońcu, można spodziewać się widoczności ~300 km, w końcu patrzymy z wysokości ~1700m, na góry o wysokościach ~3000m (Corno Grande - prawie dokladnie na zachód od sv.Jure, odległość ~300km ponad Adriatykiem).

 

Edit:

proszę zerknijcie na te fotki, to galeria tego samego fotografa, którego "cytował" mateusz, widać m.in. Apeniny (w tym Corno Grande), w nieco szerszym ujęciu...

Wzajemne usytuowanie obiektów pasuje tu idealnie, co zmniejszyło ryzyko fotomontażu. Mimo wszystko do dzisiaj jestem ciężko zaskoczony rozmiarem gór na zdjęciu z tak dużej odległości, choć wytłumaczeniem okazała się tutaj ogniskowa. Najdalej widoczna na zdjęciu wyspa (Svetac) z tej perspektywy ma 2 km szerokości, a zanajduje się 110 km od Biokovo! Powiększenie szacuję więc tutaj na porównywalne z Rafałowym zestawem MTO, czyli ~100x.

 

Ciekawe jest jeszcze to, że gdyby przesunąć Corno Grande z Abruzji pod Rzym, czyli dokładnie 100 km dalej w linii prostej od Biokovo, to sądząc po tej fotce byłby niewiele gorzej widoczny. To daje do myślenia o teoretycznych ograniczeniach odległości obserwacji i poprawia humor doszukującym się Howerli z Łomnicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie szacuję więc tutaj na porównywalne z Rafałowym zestawem MTO, czyli ~100x.

 

na jednej z fotek stoją trzej dżentelmeni, pod szczytem sv.Jure (w tym prawdopodobnie autor: Aleksandr Gospic), obok nich narzędzie zbrodni ;) wygląda to na profesjonalną lustrzankę, z dużą lufa - pewnie tym strzelał... swoją drogą pozazdrościć punktu widokowego: wygodny dojazd, znaczna wysokość i płaski ;) Adriatyk "zakończony" Apeninami na tle zachodzącego słońca... po prostu marzenie Dalekiego Obserwatora ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszono o przeniesienie się na Forum totez to czynię.

Do: Krzysiek_S

Potrzebne dane były na DO powyżej, może w natłoku info je przeoczyłeś, więc podaję je jeszcze raz.

temperatury z godz 7 ( o tej porze był widoczny komin EL Opole ze Szrenicy w dniu 09.01.2006)

Jelenia Góra -17, Wrocław -13, Śnieżka -6, Opole -17

Sondaż pionowy z Wrocławia godz 1 http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundi...&STNM=12425

Jest tam ciśnienie na poszczególnych wysokościach. Do godz 7 nie zmieniło się.

Z innych stacji mam zredukowane do pozimu morza: Jel. Góra 1038 hPa, Wrocław 1035, Opole 1039 (dla godz 7).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

byłem dziś na hałdzie w Czerwionce. Gór nie było widać, ale mam pare innych zdjęć:

11.jpg

Na tle tego charakterystycznego szybu oglądamy zawsze Pradziada z Kostuchny :)

 

Fajna relacja, w dniu dobrzej przejrzystości powietrza będę tam piękne dalekie widoki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przez dzień nie było tego widać, ale wilgotność powietrza spadła w regionie w środku dnia do 50% i teraz w nocy widać tego efekty - ślicznie świecą światełka w okolicy.

 

ICM zapowiada na koniec piątku i w sobotę z rana deszcz, co z jednej strony źle wróży naszej sobotniej wyprawie na Św. Anne, ale z drugiej strony otwiera perspektywę wyczyszczenia atmosfery. Ponieważ jest to pogodowa ruletka, dlatego proponuję następujący plan - nie jedziemy na Anaberg w ciemno, tylko wyczekamy momentu, kiedy przestanie (o ile w ogóle zacznie) padać i wtedy wyruszymy. Gdyby nastąpiło to późną porą w sobote, to oczywiście przekładamy wypad na niedziele. W przypadku nie sprawdzenia się prognoz (braku opadów) proponuję wyjazd z Katowic o 16, aby o 17 być na miejscu i wyczekać zachodu Słońca, po którym wracamy do domów.

 

Dlatego pierwsze fundamentalne pytanie - kto chce jechać, bo jeżeli frekwencja będzie słaba, to nie ma co robić wielkich planów. Drugie pytanie (prośba) do osób znających punkty obserwacyjne na Annie o opublikowanie mapek dojazdowych do punktów obserwacyjnych, skąd już wspólnie udalibyśmy się pieszo na obserwacje. Ja odgrzebie z wątku moje wyniki poszukiwań ciekawych miejsc obserwacyjnych na Annie, o których jakiś czas temu pisałem na forum po konsultacji z miejscowymi i odświeże w następnym poście.

 

Co by się nie okazało ja pojadę (o ile będzie pogoda) i drzwi mojego auta pozostają otwarte dla Kolegów chcących się dołączyć z okolicy. W przypadku chęci wyjazdu zapraszam do kontaktu telefonicznego w weekend i na forum do piątku.

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszych odezwach na forum i prywatnych SMSach widzę, że za wszelką cenę musimy celować w sobote :) Pozostaje trzymać kciuki, że pogoda nie zawiedzie.

 

Opis ciekawych miejsc obserwacyjnych na Annie oraz inne informacje zbiorczo można znaleźć tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście jade. A jakby co to jedną osobę moge wziąć.

 

Poniżej przedstawiam sposób najlepszego dojazdu do celu od strony Katowic, Gliwic.

 

Wbijamy na aczwórke.

Potem trzeba zjechać na drogę 426 i jechać na południe (jeśli ten zjazd ktoś przegapi, pozostaje zatrzymać się na parkingu na górze św Anny, jednak aby wrócić, będzie musiał jechać aż do Gogolina). Następnie w Zalesiu Śląskim skręcamy w prawo. Skręt jest wyraźny, nie ma szans go przegapić. Droga na mapie jest wprawdzie cienka, ale nawierzchnia jest wporządku. Kawałek dalej, w okolicy Lichyni, gdzie postawiłem cyferkę 3. jest silne ograniczenie prędkości a gdy ostatnio tam jechałem widziałem policję, to takie ostrzeżenie. W Leśnicy prosto, a potem na rozwidleniu w lewo i są my na miejscu.

 

Proponuję spotkać się na parkingu gdzie postawiłem czerwony X. Napewno będzie miejsce a i widok na południe jest z tamtąd bardzo dobry. Ewentualnie tam możemy się dogadać co dalej. Możemy również od razu zatrzymać się wyżej, tam gdzie postawiłem fioletowy X, jednak to już jest parking z katedry i nie wiadomo czy i ile miejsc będzie.

 

Jednak zachód Słońca, to chyba najlepiej będzie o tej porze widoczny z północnej częśći aczwórki, około 1.5km na północ od parkingu. Można tam podjechać autami (miejsce jest na 100%) od razu, lub po uzgodnieniu na pierwszym parkingu. Zobaczymy :)

f1.JPG

f2.JPG

f3.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NGC - ale mapke też poprosimy... ;)

 

A miejsce, które wcześniej udało mi się ustalić, że oferuje świetne widoki na Beskid Morawski i Sudety, znajduje się mniej więcej tutaj. Idąc polną drogą dalej w dół trafiamy na myśliwską ambone, z której ponoć również jest szansa zapolować m. in. na G. Sowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NGC - ale mapke też poprosimy... ;)

 

Wiem wiem, załączniki sie nie chciały załadować, jednak udało mi się edytować post i dołączyć gdy net mi zaczął lepiej śmigać.

 

 

EDIT. No jakbyśmy mieli iść w to miejsce co Mateusz posłał, to proponuję stanąć samochodami w czerwonej elipisie. Miejsce będzie na 100%, legalne i darmowe.

 

Lub może nawet we fioletowej, byłoby jeszcze bliżej, tam jest droga, ale nie przypominam sobie czy przejezdna aż do fioletowej elipsy ...

f4.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego może lepiej, żebyśmy spotkali się wcześniej i obeszli sobie to wszystko przed foceniem. Będąc na miejscu przykładowo o 16 do 17 można "poszukać horyzontu" w interesującym nam w świetle dziennym kierunku wschodnim i południowym oraz na wieczorne focenie w stronę Jesenika, Ślęży i El. Opole. Później już tylko wyciągnąć sprzęt i do dzieła. Poprosiłem już Rafała o symulacje zachodu Słońca, więc będzie sprawa jasna czego możemy się spodziewać.

 

Zastanawia mnie, czy z G. Św. Anny widać maszt w Kosztowach...? Z szybkiej symulacji wynika, że powinien być on "zasłonięty" lub znajdować się zaraz obok Radiostacji - potencjalnie rewelacyjna fotka :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,ze miejsce wskazane przez Mateusza będzie najbardziej odpowiednie. Na szybkiego wygenerowałem panoramę dla tego punktu. http://www.heywhatsthat.com/?view=OE9MVRF3

 

Oczywiście należy włączyć "visibility cloak", a najlepiej ściągnąć plik kmz. i odpalić w GE. Tam to lepiej wygląda :)

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.