Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze takie teoretyczne pytanie, najszybciej chyba do Witka... Chodzi o ten link, a dokładniej wykres 'widoczności'. Dlaczego rosnąca różnica pomiędzy wysokością temperatury a zmiennym punktem rosy (który zakładam zależy od ciśnienia atmosferycznego na danej wysokości) wpływa na polepszanie się widoczności?

 

I drugie, jak wytłumaczyć tak znikomą wilgotność (20%) podawaną przez stacje na Wielkiej Sowie? Czy tu także wysokość odgrywa jakąś rolę? ICM nigdy nie podaje tak niskich wartości dla np. Katowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym Witka zapytał czym sie różni deszcz od deszczu konwekcyjnego. Ten drugi termin znalazłem na meteogramach z new.meteo .

 

 

EDIT'n'PS: W Gliwicach przeszła burza, spadło troche ale silnego deszczu. Oby wszystkie syfki spadły razem z nim.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwzględnieniem Słońca to chyba niebardzo, gdyż Słońce będzie wschodzić ponad 90stopni na wschód od Tatr. Słońce wzejdzie około 64st azymutu a Tatry mamy tam od 161 do 172.

 

Myślę że to jest chyba najlepszą symulacją ...

 

:) :) :)

Chodziło mi tylko o odległość Słońca od Tatr, bo to warunkuje kolor tła, ale 90 st to bardzo daleko... Trudno, najwyżej zapolujemy na Tarnice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym Witka zapytał czym sie różni deszcz od deszczu konwekcyjnego. Ten drugi termin znalazłem na meteogramach z new.meteo .

 

 

EDIT'n'PS: W Gliwicach przeszła burza, spadło troche ale silnego deszczu. Oby wszystkie syfki spadły razem z nim.

 

www.google.pl >> http://pl.wikipedia.org/wiki/Opad_konwekcyjny ;):szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi tylko o odległość Słońca od Tatr, bo to warunkuje kolor tła, ale 90 st to bardzo daleko... Trudno, najwyżej zapolujemy na Tarnice ;)

 

No tak ... mogłem sie domyślić że o to Ci chodziło. No cóż, nie jest to już ten zwiększający kontrast niewielki kąt pomiędzy światłem świtu a interesującym nas obszarem co na przełomie stycznia i grudnia ... Po prostu trzeba nam przejrzystszej atmosfery. Jednak gdy już taka będzie, właśnie z uwagi na kąt jest szansa, że w momencie wschodu Słońca uda się dostrzec trójwymiarowy obraz Tatr, a nie tylko same plastyczne grzebienie.

 

 

______

Tak samo jak mogłem się domyślić że w googlach można spokojnie poszukać wiadomości o deszczu konwekcyjnym. Zwykle tak robie ale teraz mi to umkneło :Boink:

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sobota ma być najlepsza, to zastanawiałem się nad wschodem Słońca gdzieś na Jurze (np. Zborów), a następnie przenieść się w okolice Góry Kozłowej. Problem jest tylko taki, że w sobote należałoby tam być o 4:30... Jeżeli jeszcze komuś by się chciało o tej porze poszukać Tatr, to pojadę, w przeciwnym wypadku umówmy się w środku dnia w Częstochowie i tam podejmiemy szczegółowe decyzje.

Sobotni świt może nie być taki rewelacyjny. Wtedy bywa zamglenie, a góry w niekorzystnym oświetleniu, zreszta inni juz się o tym wypowiedzieli. Wydaje mi się, że lepsze będa godziny południowe - słońce wysoko, więc rozproszenie przy horyzoncie nie takie duze a wilgotność znacznie mniejsza. Mając do dyspozycji samochód mozna odwiedzic kilka punktów a co do świtu to trzeba sie zdecydowac gdzie i jeszcze trudno to zorganizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie teoretyczne pytanie, najszybciej chyba do Witka... Chodzi o ten link, a dokładniej wykres 'widoczności'. Dlaczego rosnąca różnica pomiędzy wysokością temperatury a zmiennym punktem rosy (który zakładam zależy od ciśnienia atmosferycznego na danej wysokości) wpływa na polepszanie się widoczności?

 

I drugie, jak wytłumaczyć tak znikomą wilgotność (20%) podawaną przez stacje na Wielkiej Sowie? Czy tu także wysokość odgrywa jakąś rolę? ICM nigdy nie podaje tak niskich wartości dla np. Katowic.

Ta wilgotność na Sowie jest walnięta. Niestety czujniki wilgotności szybko sie psują, zwłaszcza w trudnych warunkach górskich. Wymagają one częstej kalibracji, a pewnie mało kto to robi poza profesjonalnymi stacjami. A swoja drogą w górach zdarzają sie bardzo niskie wilgotności, głównie zimą. Sam zmierzyłem kiedyś na Szrenicy 0 % (w zaokrąkleniu)! a wiekokrotnie po kilka %. Takich wartości w Katowicach nie uświadczysz. Najniższe to rzędu kilkunastu % (np 20.04 we Wrocławiu zmierzono 20%).

Temperatura puntu rosy jest jednym z parametrów wilgotności i zależy od zawartości pary wodnej w powietrzu (dokładniej jest to temperatura do jakiej należy ochłodzić powietrze aby osiągnęło stan nasycenia parą wodną). Z kolei dla nas popularnym wskaźnikiem jest wilgotność względna. To od niej zależy intensywność przyłączania cząstek wody na higroskopijnych drobinach zawartych w powietrzu, dlatego na widzialność tak bardzo wpływa wilgotność względna. Obliczamy ją ze wzoru U=e/Emax x 100%, gdzie e jest prężnościa pary wodnej (czyli ciśnienie parcjalne pary wodnej), Emax - maksymalna prężność pary wodnej w danej temperaturze - ta w dużym przybliżeniu rośnie dwukrotnie przy wzroście temperatury o 10 st. Czy np jeżeli rano mamy 5 st i silne zamglenie, to jeśli w ciągu dnia temperatura wzrośnie do 15 st, wigotność spadnie do 50 %, a widzialność wzrośnie.

Wobec powyższego im wieksza róznica pomiędzy temperaturą a temperaturą puntu rosy to tym niższa wilgotność względna i tym lepsza widzialność.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzyłem spod granicy lasu na Buczynie i stąd ta różnica. A zna może ktoś jakieś miejsce widokowe w tamtych okolicach na Świętokrzyskie (Łysogóry)? Kojarzę tylko polankę na grzbiecie Fajnej Ryby w stronę Buczyny i nadajnika ale to już chyba sporo metrów niżej od magicznego 349 :mellow:

Zazdroszczę Wam tego Zborowa, trzymam kciuki za pogodę :)

 

Myślę, że z buczyny nieźle widać na wschód w stronę świętokrzyskich (wrzuciłem na poprzedniej stronie kawałek takiego widoku-1-sze zdjęcie). Trzeba by pochodzić wokół tego fragmentu lasu na szczycie- wszędzie jest tam wys ok 315m. Jeśli nie to można wspiąć się na kozłową od strony wsi kajetanów aż do granicy lasu, to jest ok 300m, wiec może dojrzy sie łysogóry.

właśnie dzis odebrałem lunetkę - (myślałem że bedzie ciut lepsza, ale jest w sumie ok) i marzy mi sie wypróbowanie jej na Buczynie, ale nadal nie wiem czy będę mógł tam się zjawić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mateusz' date='Apr 30 2009, 19:03' post='34326

ICM nigdy nie podaje tak niskich wartości dla np. Katowic.

 

Wczoraj było wyjątkowo sucho - na poziomie rekordów - w Białymstoku 17 %, w Berlinie 15 a w Grodnie zanotowano wilgotność 13 % !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie relacje z północnych regionów Warszawy, że obecnie jest tam bardzo dobra widoczność. W ogóle przyszła nagła zmiana pogody, gdyż wczoraj o tej samej porze było tam 26 stopni a teraz jest 13... Niebo co prawda nie jest jednakowo błękitne do horyzontu (wilgoć), ale w dłuższych dystansach widać wyraźne szczegóły obiektów.

 

Nic takiego, przynajmniej na moje oko, nie dzieje się u nas. Z okna dałbym naciągane 6/10. Wczoraj natomiast przeszły w Beskidach niekrótkie intensywne opady, więc tam też powinno się polepszyć. Wygląda na to, że zostaliśmy ostatnim bastionem odchodzącego wyżu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie relacje z północnych regionów Warszawy, że obecnie jest tam bardzo dobra widoczność. W ogóle przyszła nagła zmiana pogody, gdyż wczoraj o tej samej porze było tam 26 stopni a teraz jest 13... Niebo co prawda nie jest jednakowo błękitne do horyzontu (wilgoć), ale w dłuższych dystansach widać wyraźne szczegóły obiektów.

 

Nic takiego, przynajmniej na moje oko, nie dzieje się u nas. Z okna dałbym naciągane 6/10. Wczoraj natomiast przeszły w Beskidach niekrótkie intensywne opady, więc tam też powinno się polepszyć. Wygląda na to, że zostaliśmy ostatnim bastionem odchodzącego wyżu :)

Te 26 st w Warszawie to wczorajsze max, dziś rzeczywiście jest chłodniej bo na skraju wyżu znad N Bałtyku zaczęło napływać suche artkyczne powietrze, choć nie takie chłodne. Powoli dociera ono do krańców SW Polski. Opady w Beskidach tu nic nie dały, bo nastąpiła zasadnicza zmiana pogody i to wczorajsze zapylone powietrze zastało wypchniete w kierunku Czech i Austrii. Niestety ta masa powietrza, która uderzyła do nas z NE jest sucha i przeszła dość długą drogę nad kontynentem, a więc nie jest całkiem czysta i raczej nie należy sie spodziewać widzialności powyżej 100 km

.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w beskidach do ok 11 widoczność była fatalna (max może 15km przy pięknym słońcu) teraz pogoda się zmienia, wiatr z północy i troche się widoczność poprawia, ale dalej kiepsko

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama Katowic 01.05.2009 z godziny 15:00

thumb_49fb0f484e19c436631979.jpg

 

Co to za górki na lewo od Gwiazd dokładnie za słupem energetycznym ?

 

Wydaje mi się, że Grojecberg http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Grojec

 

Widzialność zdecydowanie lepsza na Północ niż Pd.

 

Babia góra ledwo majaczy

thumb_49fb180964f49071507730.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zdecydowanie babia góra lubi, bo bardzo często mi sie ukazuje:) Dzis pomimo wysokiej temperatury juz od paru dni nadal mocno osnieżona wyglądała tak o 16:30 ^_^

 

70b5800a10e81d6a.jpg

 

Rafał! Panorama katowic super!

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam bardzo dobrą widoczność i niską wilgotność - 28% o godz.19:30 w Tomaszowie

Mazowieckim. Ja jutro z rana wybieram się na Górę Kamieńsk i być może na Buczynę.

 

Zobaczymy czy warunki do obserwacji będą takie jak dzisiaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Tak jak pisałem wcześniej, byłem dzisiaj na Górze Kamieńsk. Oto krótka fotorelacja:

 

Jasna Góra (49km):

jasnagora.jpg

 

Olsztyn i Sokole Góry (54km):

olsztyn.jpg

 

Nadajnik w Dobromierzu(41km):

dobromierz.JPG

 

W kierunku E widzialność zdecydowanie lepsza niż w kierunku S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Tak jak pisałem wcześniej, byłem dzisiaj na Górze Kamieńsk. Oto krótka fotorelacja:

 

Jasna Góra (49km):

jasnagora.jpg

 

Olsztyn i Sokole Góry (54km):

olsztyn.jpg

 

Nadajnik w Dobromierzu(41km):

dobromierz.JPG

 

W kierunku E widzialność zdecydowanie lepsza niż w kierunku S.

 

witam, chciałem spytać przez jaki sprzęt robiłeś te zdjęcia bo zbliżenia niezłe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.