Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Mimo, że sprzętu jakoś specjalnego nie mam, ale zrobić coś się da i po obróbce powinno być ok:)

Co do cementowni w Rudnikach dobrze wiedzieć za bardzo się z tym Radomskiej rozpędziłem.

radomsko z cz-wy jest tutaj

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3c84260e5ee1aed8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin EC Kielce i prawdopodobnie maszt Telegraf-Kielce z Buczyny k/Dobromierza , ok 50 km

 

oraz prawdopodobnie zamek w Olsztynie z Buczyny (55km)

 

zdj. nr 3 - G. Barania, Sieniawska i Perzowa z Buczyny

EC_Kielce_kosciol_w__opusznie__Telegraf.JPG

18.JPG

1.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się dzisiaj okaże ;) Tak na moje oko sądząc po GE, to Fajna Ryba będzie przysłonięta, Bukowa na pewno będzie widoczna, w stronę Sieniawskiej i Baraniej też coś majaczy, ale brakuje im wg mnie jeszcze z 200m wysokości, żeby ładnie odseparowały się od bliższego horyzontu.

jednak nie tak najgorzej wyszły, dośc wyrażnie się odznaczają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z nich uświadomił nas, że rano - prawdopodobnie przy wschodzie Słońca - zebrała się tam spora rzesza osób łącznie z profesjonalnymi fotografami prasowymi i robili zdjęcia Tatrom... :Cry: Widoczność była taka, że ludzie z ciekawości zbierali się na szczycie, choć o niczym wcześniej nie wiedzieli.

mówisz serio że tam do takich akcji dochodzi? :o ciekawe skąd Ci ludzie się tam wzięli... szkoda że wcześniej nie powiedzieliście że jedziecie na Dorotke. i szkoda że pomyśleliśmy aby rano tam jechać skoro wczoraj tu wieczorem ostro lało a po zmierzchu już Beskidzkie świetliki mrugały pięknie co pokazałem na dwóch zdjęciach wczoraj.

 

swoją drogą, prześledziłem moją wczorajszą obserwację jeszcze raz i stwierdzam że to co wyglądało jak krzyż na Hrobaczej nie może nim być ponieważ Hrobacza jest na północny-wschód od Skrzycznego a ja zauważyłem go na lewo od Skrzycznego :huh: Jest coś świecącego na zachód od Skrzycznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą, prześledziłem moją wczorajszą obserwację jeszcze raz i stwierdzam że to co wyglądało jak krzyż na Hrobaczej nie może nim być ponieważ Hrobacza jest na północny-wschód od Skrzycznego a ja zauważyłem go na lewo od Skrzycznego :huh: Jest coś świecącego na zachód od Skrzycznego ?

Zdjęcie jest troche za mało szczegółowe ;), żeby coś z niego wyciągnąć. Tak domyślając się co tam jest uwiecznione wydaje mi się, że to światełko jest poniżej szczytów, więc to nie będzie światło "z gór", a raczej jakiś komin czy coś w tym stylu. Na zachód od Skrzycznego z tego kierunku i z tej odległości nic już świecić nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest troche za mało szczegółowe ;), żeby coś z niego wyciągnąć. Tak domyślając się co tam jest uwiecznione wydaje mi się, że to światełko jest poniżej szczytów, więc to nie będzie światło "z gór", a raczej jakiś komin czy coś w tym stylu. Na zachód od Skrzycznego z tego kierunku i z tej odległości nic już świecić nie może.

zdjęcie nie jest w ogóle szczegółowe bo tak wiało że o mało z dachu nie spadłem :szczerbaty: ale uwierz że kominów tam żadnych nie ma, no chyba że mają wysokość 300m, a na południe od Katowic takowych nie ma. Światełko to widzę pierwszy raz w życiu, jak będzie jutro widoczność to zrobię zdjęcie w dzień dokładnie tej samej ekspozycji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz serio że tam do takich akcji dochodzi? :o ciekawe skąd Ci ludzie się tam wzięli...

W ogóle obserwuje bardzo duży wzrost zainteresowania tematem dalekich obserwacji. Z jednej strony po rosnącej liczbie użytkowników forum i prywatnych korespondencjach, których praktycznie z dnia na dzień przychodzi do nas coraz więcej. Z drugiej strony co wyjazd spotykamy w różnych punktach widokowych nowych ludzi, którzy albo interesują się tematyką na równi z nami, ale nie wiedzą o działalności DO w Internecie albo w ciemno kojarzą nas ze stroną nie wymieniając nawet słowa rozmowy :) Na początku tego wątku myślałem, że mnie jedynego 'pogięło' z poszerzaniem horyzontów, tymczasem okazuje się, że to hobby aspirujące popularnością do astronomii (przynajmniej w naszym regionie), tylko przejawiające się na wiele sposobów i póki co zorganizowane tylko na tym forum i stronie DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem podobnie, gdy znajomi dziwili mi sie, że wchodzę na wieżowce lub szczyty górek i wypatruję (niewiadimo czego) przez lornetki lub robię zdjecia. Widać nie jestem sam :)

O Łysogóry z Buczyn będę sie starał.

A możliwe jest zrobienie kilku DEMów ( chodzi mi właśnie o Buczynę, Bąkową i Pustelnicę w Sokolich oraz Łomnice?)Bardzo ciekawi mnie czy naprawdę istnieje możliwość dojrzenia tatr z Buczyny właśnie i Łysogór z pozostałych

pliki prześle Wam na maila :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwie się stało, że równolegle z nami przyjechało na Dorotke dwóch Kolegów, którzy również zdradzali zainteresowanie dalekimi obserwacjami (z resztą podczas całego pobotu na szczycie trafiliśmy jeszcze na 4 innych). Jeden z nich uświadomił nas, że rano - prawdopodobnie przy wschodzie Słońca - zebrała się tam spora rzesza osób łącznie z profesjonalnymi fotografami prasowymi i robili zdjęcia Tatrom... :Cry: Widoczność była taka, że ludzie z ciekawości zbierali się na szczycie, choć o niczym wcześniej nie wiedzieli.

 

Wcześnie rano nie mogli robić zdjęć Tatrom bo do godz 9 skrywały się we mgle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wytłumaczyć tak znikomą wilgotność (20%) podawaną przez stacje na Wielkiej Sowie? Czy tu także wysokość odgrywa jakąś rolę? ICM nigdy nie podaje tak niskich wartości dla np. Katowic.

 

2 dni temu na Wlk Sowie była mgła a automatyczna stacja meteo podawała wilgotność 80 %. Jeżeli błąd czujnika wilgotności polega tylko na zaniżaniu a liniowość jest zachowana to należy sobie dodac te 20 %. Gorzej jeśli cała charakterystyka jest walnięta, co jest bardzo prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zborw2.th.jpg

Czy ktokolwiek z Was ma choćby cień domysłów, co przedstawia to zdjęcie...? Nie potrafie tego dopasować do żadnego osiągalnego ze Zborów pasma. Na bank to nie jest Pasmo Oblęgorskie. Może Wzgórza Chęcińskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie podają tam widzialność 45 km http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/cgiakt...eite&KEY=PL ale jutro rano może być gorzej. Możecie zaryzykować ale ja bym się nie spodziewał jakiś rewelacji.

Mozesz podac dokładnie jak szukac tej mapy na stronce?? Bo chcialbym zobaczyc aktualna mape

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do Wojsy - czy podczas pobytu na Zborowie cykałeś też w kierunku północno wschodnim? Chodzi mi dokładnie o Kamieńsk, który co prawda jest sporo dalej niż zamieszczone przez Ciebie na forum obiekty, ale podejrzewam, że jest na tyle wysoki i charakterystyczny, że na zdjęciu go spokojnie wyciągniesz/wyciągniemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możliwe jest zrobienie kilku DEMów ( chodzi mi właśnie o Buczynę, Bąkową i Pustelnicę w Sokolich oraz Łomnice?)Bardzo ciekawi mnie czy naprawdę istnieje możliwość dojrzenia tatr z Buczyny właśnie i Łysogór z pozostałych

pliki prześle Wam na maila :)

Rafale, sprawdzisz to we własnym zakresie tutaj: www.heywhatsthat.com . Klikasz 'New Panorama', w punkcie pierwszym wybierasz miejsce obserwacji (szukając na mapie niezalesionych obszarów na szczycie lub pod szczytem) i to w zasadzie tyle. Po wygenerowaniu panoramy klikasz visibility cloak i pojawiają Ci się zaznaczone na czerwono obszary, które z wybranego miejsca są widoczne. Bardzo proste... Mi ze szczytu Sieniawskiej to praktycznie całe Tatry Wysokie wyszły :)

 

Co ciekawe szczyt Sieniawskiej widać też z G. Zborów i jeżeli potwierdzi się moja hipoteza, że na ostatnim nierozpoznanym zdjęciu Wojsy widać Wzgórza Chęcińskie, to pokażę Wam na nim Sieniawską :) Na razie nie chcę się skompromitować :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę przed chwilą przez okno, a tu taki fajny widoczek w stronę Szyndzielni :D

 

http://img9.imageshack.us/img9/1378/moon01.jpg

 

Na żywo wyglądało to czadowo :P

 

Nic dodać nić ująć...CZAD!!!...jade zaraz na jakąś nocną sesję zdjęciową bo nic nie wieje, wiec jest szansa na nieporuszone fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam sobie zdjęcia z G.Zborów autorstwa Wojsy na stronie i zastanawiam się czy jednak czegoś dalszego nie udało się złapać podczas naszej nocnej wyprawy sprzed tygodnia. Oceńcie sami, chmury?

 

2009_05_02_04.33.28_15gmp.jpg

 

Widok mniej więcej na pn-pn/wsch, ogniskowa 220mm

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze tylko Witka o prognoze

 

Wyglada na to, że jutro będą dość dobre warunki do DO. Już dziś pod wieczór we Wrocławiu widzialność sięgnęła 100 km, a w nocy ma przejść front burzowy, a za nim powietrze moze byc jeszcze bardziej przejrzyste. Poza tym szybko będzie sie rozbudowywać wyż a to sprzyja dobrej widzialności, poza tym znacznie osłabnie wiatr. Nie wiem tylko czy warto wstawać wcześnie rano bo moze jeszcze u Was padać ale później będzie zdecydowanie lepiej.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie. Dziś po raz kolejny wybrałem się na górę w okolicy Strzyżowa (podkarpackie). Oto efekt strzelania na południowy wschód.

4a0496198394b463235972.jpg

 

Mi to wygląda na Biesy :banan:

W drugą stronę niestety widać było głównie nadciągające chmury, ale widać, że góra ma potencjał.

 

I jeszcze lokalizacja tego miejsca wraz z szybką symulacją. LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś Andis w tej gorszej sytuacji, że patrzyłeś na zachód, a w tamtym kierunku widoczność była praktycznie zerowa. Tu na Śląsku także nie było dobrej widoczność w tym kierunku, więc dziś, z każdego miejsca na południu kraju, seeing na zachód był zły. Pewnie jak byś był rano to byś ustrzelił Tatry.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, sprawdzisz to we własnym zakresie tutaj: www.heywhatsthat.com . Klikasz 'New Panorama', w punkcie pierwszym wybierasz miejsce obserwacji (szukając na mapie niezalesionych obszarów na szczycie lub pod szczytem) i to w zasadzie tyle. Po wygenerowaniu panoramy klikasz visibility cloak i pojawiają Ci się zaznaczone na czerwono obszary, które z wybranego miejsca są widoczne. Bardzo proste... Mi ze szczytu Sieniawskiej to praktycznie całe Tatry Wysokie wyszły :)

 

Co ciekawe szczyt Sieniawskiej widać też z G. Zborów i jeżeli potwierdzi się moja hipoteza, że na ostatnim nierozpoznanym zdjęciu Wojsy widać Wzgórza Chęcińskie, to pokażę Wam na nim Sieniawską :) Na razie nie chcę się skompromitować :)

Super, dzięki Mateusz. Tylko napisz mi jeszcze jak potem otworzyć i zapisać ta panorame z czerwonymi polami w GE, bo mi tam się pojawiają tylko kreski:(, bez czerwonych obszarow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.