Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Autor zadeklarował wykonanie tego zdjęcia przy ogniskowej obiektywu 250 mm z Nikonem d80 - trzeba poszperać ile to daje w sumie.

 

 

Nikon D80 ma mnożnik ogniskowej 1,5 - wychodzi więc odpowiednik 375mm. Zwracam jednak uwagę na częsty błąd. Ogniskowa po mnożniku to wcale nie odpowiednik takiej samej ogniskowej jeśli chodzi o przybliżenie obiektu dla aparatu o tzw. "pełnej klatce".

 

250mm Nikona daje dokładnie takie samo (albo porównywalne) powiększenie/przybliżenie jak 250mm w aparacie analogowym. Natomiast zawężone jest pole widzenia cyfrówki.

 

Tutaj wytłumaczenie trochę bardziej fachowe: "Mnożnik jest pojęciem często mylącym dla mało obeznanych użytkowników. Nie powoduje on osiągania rzeczywistych dużych powiększeń, a jedynie wycina fragment tego, co zarejestrowałaby klisza 35mm. Dla przykładu, matryca 1/2.7’’ w małym kompakcie, przy obiektywie o ogniskowej 16 mm, da obraz podobny do tego, jaki uzyskalibyśmy małoobrazkowym aparatem z obiektywem 102 mm"

 

A tutaj link do całego artykułu: Mnożnik ogniskowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleki obserwator, który zbyt dużo naoglądał się wysokich gór na południu i zachodzie, faktycznie może na początku pomylić koronę G. Świętokrzyskich z jakimiś pagórkami ;)

 

Ano właśnie. Uśpiło to moją czujność. :)

 

Ja dodam jeszcze jedno. Jeżeli faktycznie na ostatnim cropie znalazł się Św. Krzyż (bo to ta wieża na 100% - ma charakterystyczny cieńki biało-czerwony szczyt i grubszą podstawe) w postaci tego pozornego 'przedłużenia' Łysicy na południe, to widać ją niewiele gorzej od Łysicy, a to ponad 10 km dalej. A z tego wniosek, że trafiłeś tam na rewelacyjne warunki widocznosciowe, które jeżeli dobrze pamiętam, tego dnia nigdzie i przez nikogo prognozowane nie były

 

Napisałem Ci w sms-ie, że postaram się nie zawieść i słowa dotrzymałem! :D

 

Czy oby na pewno nie przesunęło Ci się coś przy sklejaniu panoramy?

 

Nic się nie mogło przesunąć, bo to jest wycinek ze zdjęcia, które było jedną ze składowych panoramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie mogło przesunąć, bo to jest wycinek ze zdjęcia, które było jedną ze składowych panoramy.

Już wszystko jasne... Widocznie podstawa wieży była gorzej doświetlona, bo maszt tak wygląda, jakby lewitował w powietrzu. Poza tym dopiero teraz doczytałem, że przecież wieża na Łysej Górze jest dwa razy wyższa niż na Skrzycznem, więc przy tym powiększeniu jak najbardziej może być aż tak wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zdjęcie Łysicy z Starachowic

http://www.panoramio.com/photo/21587991

30 km ?

Święty Krzyż z Starachowic

http://www.panoramio.com/photo/21587988

oraz Elektrownia Bełchatów widok w stronę zachodnią

http://www.panoramio.com/photo/19987308

Linki są już poprawione :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie, jak tam z widocznością?

Patrykos - cos się niechcą ładować te foty Łysicy i El Bełchatów.

Obecnie nie polecałbym nikomu zbyt dalekich wypraw, bo warunki na to nie zasługują. Jeszcze parę godzin temu nie było widać od nas w ogóle Beskidów, teraz ledwo ledwo się polepsza, ale światło mocno rozprasza się w atmosferze i jest mleko.

 

Za to polecam uwadze jutrzejsze prognozy: klik. Wilgotność jak na Szrenicy ;), temperatura bardzo niska, więc rano znowu mogą się posypać dalekie foty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecną chwilę nie ma co sie z domu ruszać. Widoczność na ~70km dlatego dostrzegam tylko zarys Klimczoka i Skrzycznego.

Mateusz >> jutro o poranku a nawet już dziś wieczorem mogą być faktycznie fantastyczne warunki, zobacz na mapę na DO, niech sie tylko ma ku zachodowi :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 maja byłem na rydułtowskiej hałdzie i jedyne co się pokazało to Jeseniki pod koniec dnia.

http://www.panoramio.com/photo/22285295

 

http://www.panoramio.com/photo/22284210

 

Złowiłem też wyzsze obiekty Głubczyc

http://www.panoramio.com/photo/22284977

 

Ogólnie zachod lepiej się prezentował do czasu jak słońce wyszło zza chmur i żółty zalał cały zach. horyzont.

Nasypane ławy szarloty są jakieś 2 metry wyżej , a teren bardziej rozplanowany spychaczami .

Jednak można jeszcze znalesć dziury, czy dymiące miejsca.

:Salut:

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj chyba uwieczniły się także Karkonosze... Kierunek pasuje, zdjęcie z marca tego roku, więc śnieg też prawdopodobny :)

Mi to wyglada na chmury a nie na Karkonosze, tym bardziej, że są tam widoczne 2 takie pasma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to polecam uwadze jutrzejsze prognozy: klik. Wilgotność jak na Szrenicy ;) , temperatura bardzo niska, więc rano znowu mogą się posypać dalekie foty!

 

Potwierdzam. Już dziś płynęło arktyczne powietrze a jutro będzie jeszcze lepsze. Dziś w południe widać było z Wrocławia Śniezkę, a wieczorem całkiem wyraźnie Szrenicę (115 km). Znów najlepsze warunki będą na północy, czyli Jura i Świętolkrzyskie ale można zapolowac i na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej koło godziny 7 wybieramy się jutro z Rafałem na Górę Siewierską, bo faktycznie wszystkie prognozy mówią to samo - Tatry :) Jeżeli najlepiej ma być na północy, to Siewierska daje przy okazji możliwość poszerzenia horyzontów na Jurze.

 

A jak się okaże, że okolice Dorotki po raz kolejny będą najsłabszym miejscem obserwacyjnym w regionie, to tym razem obiecuję, że moja noga już tam nie postanie... ;)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około godziny 17 Beskidy były całkiem dobrze widoczne z DK1 za Siewierzem, na górce przed węzłem drogowym w Podwarpiu. Później czym bliżej zachodu słońca, tym widzialność na południe wydawała się coraz gorsza.

Przedstawiam dzisiejszą Babią oraz Skrzyczne z Trzebini:

 

Babia Góra (66km):

babia_66km.jpg

 

Skrzyczne (62km):

skrzyczne_62km.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około godziny 17 Beskidy były całkiem dobrze widoczne z DK1 za Siewierzem, na górce przed węzłem drogowym w Podwarpiu. Później czym bliżej zachodu słońca, tym widzialność na południe wydawała się coraz gorsza.

A wiesz że coś w tym jest ? O 17 ojciec z pracy wracając z DK94 widział Babią właśnie. Ja wybrałem sie na zachód koło 19 i wyraźnych Beskidów już nie było. Za to w kierunku zachodzącego słońca można było wypatrywać dalekich obiektów, warunki były doprawdy świetne.

 

Panorama w kierunku zachodnim, Chorzów, Siemianowice, Bytom.

100_6480.jpg

Panorama jeszcze nieco bardziej na zachód i lekko północny-zachód: kierunek Siemianowice-Bańgów, Piekary, Radzionków

100_6481.jpg

 

Na prawo od G.Powstańców Śląskich w Piekarach pojawił się kominy. Tarnowskie Góry ?

100_6498.jpg

 

A tu takie małe zaskoczenie, po przejrzeniu zdjęć okazało się że przed samym zachodem się coś pojawiło co w jaskrawych promieniach zachodzącego słońca umknęło mojej uwadze. A chmur tam nie było widać! Dziwne bo nie powinno tam być nic tak wysokiego, w prostej linii jest tylko Ślęża(180km) i Sudety (230km) :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty:

100_6511.jpg

 

 

Mateusz >> Co do zdjęcia Karkonoszy to faktycznie, wszystko się zgadza, ułożenie odkrywki pasuje aby w tej linii znalazły się Sudety. Ale do Karkonoszy jest 250km, myślisz że dałoby rade?

Ze zdjęcia nie da się wiele wyciągnąć: 1.jpg

ps: Mateusz muszę Cie "zmartwić" ale udowodniłem dziś m.in. sobie czekając do zmroku że wieża na Wzgórzu Wandy nie tylko świeci ale i mruga ;)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.