Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

No to chyba góra św. Anny tam na ostatnim planie, bo co innego, a zaraz na prawo jakby zakłady w Zdzieszowicach majaczą, a kominy z lewej to musiały by być cos w Krapkowicach pewnie, albo Górażdże.

Niestety, ale mylisz się. To jest o wiele dalszy plan na prawo od GSA. Anka z Kopy wygląda tak:gsa.JPG

Wydaje mi się, że jest to jakaś hałda, ale jaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co panowie, głowicie się nad zagadką Roberta?? :D Sam przez chwilę nie dowierzałem że to może być to, obrabiałem to zdjęcie na różne sposoby i zawsze tylko jedno rozwiązanie się nasuwa.... To nasza Dorotka w odległości 143km :DB) Oczywiście z Keprnika :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co panowie, głowicie się nad zagadką Roberta?? :D Sam przez chwilę nie dowierzałem że to może być to, obrabiałem to zdjęcie na różne sposoby i zawsze tylko jedno rozwiązanie się nasuwa.... To nasza Dorotka w odległości 143km :DB)

Właśnie miałem pisać, że to Dorotka, ale Merti mnie uprzedził. Faktycznie, nie trzeba spoglądać na mapę, żeby zauważyć charakterystyczne zalesienie czubka i polany na zboczach. Bardzo ładne ujęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej chciałbym zaprezentować Wam różnicę pomiędzy zwykłym zdjęciem (starannie obrobionym) a stackiem z 10 zdjęć.

Coś mi się zdaję, że teraz większość "dalekich zdjęć" będę w ten sposób robił. Na zdjęciu więcej widać, niż widziałem przez moją lornetę.

 

skrzyczne_prezentacja.jpg

 

Oczywiście rozumiem, że ideą tego wątku i naszej pasji są dalekie OBSERWACJE, a nie produkowanie prawie idealych zdjęć, nie mniej jednak jeśli ktoś się lubi bawić swoimi zdjęciami w pshopie, to zachęcam. Zawsze to dodatkowa satysfakcja.

 

Pozdrawiam.

 

 

Dzięki za informację, bardzo ciekawa technika wycinania szumów ze zdjęcia.

Na pewno ma to ogromne znaczenie w przypadku robienia zdjęć w JPG oraz przy wyższych ISO gdzie generowany jest szum.

Jest to świetna sprawa dla aparatów kompaktowych lub aparatów bez opcji RAW.

 

Zrobiłem test u siebie fotografując Babią Górę z Katowic. Technika Stack ewidentnie wycięła szumy.

 

Pojedyncze zdjęcie

thumb_4a381075a4027746844272.jpg

 

Stack z 10 zdjęć

thumb_4a380e42493fe677243319.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek >> wybacz, że tyle musiałeś czekać ale trzeba było opić zaliczony ostatni rok na studiach, no a najpierw go oczywiście zaliczyć :P :P

trzymaj, oto panoramka dla Ciebie. jak sie nie pojawi na DO to sie obraże.

 

Koniak_w.jpg

 

Nie przypuszczałem, że Małołączniak kiedyś przytuli sę do Gerlacha.

 

Mam wątpliwości co do Spalenej i Pacholi, ale nigdy nie widziałem tego krańca Tatr Zachodnich z tej perspektywy.

Pozdrawiam. Enjoy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek >> wybacz, że tyle musiałeś czekać ale trzeba było opić zaliczony ostatni rok na studiach, no a najpierw go oczywiście zaliczyć :P :P

trzymaj, oto panoramka dla Ciebie. jak sie nie pojawi na DO to sie obraże.

 

Koniak_w.jpg

 

Nie przypuszczałem, że Małołączniak kiedyś przytuli sę do Gerlacha.

 

Mam wątpliwości co do Spalenej i Pacholi, ale nigdy nie widziałem tego krańca Tatr Zachodnich z tej perspektywy.

Pozdrawiam. Enjoy.

 

 

Panowie....ja rozumiem ze zdjęcie nie musi mieć wartości artystycznej...ale tak krzywego horyzontu to dawno nie widziałem.

 

Patrykos...w odróżnieniu od HDR...przy STACK fotki są identyczne

http://www.galacticfool.com/align-stack-images-photoshop/

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do tej niezłej techniki, czy wszystkie zdjęcia muszą być identycznie kontrastowo?

Czy to coś jest na zasadzie HDR??

To nie ma nic wspólnego z HDR.

 

Poniżej opisałem z grubsza, jak to robić. To znaczy jak to robię, bo prawdopodobnie można to jakoś udoskonalić i robić lepiej.

NGC7841 > pozwól, że wkleję wprost treść PW, który napisałem do Ciebie, bo na napisanie tutorialu na razie brak czasu:

 

Używam wersji CS3 (oczywiście darmowa wersja demonstracyjna 30 dniowa :) ), ponieważ w niej jest opcja "stack". Nie wiem, czy w wersji CS2 też coś takiego jest ale w 7.0 nie było.

(File->Scripts->Load file intro stack) - oczywiście ta opcja tylko ładuje wskazane zdjęcia jako warstwy, a po zaznaczeniu "align source images" dodatkowo je wyrównuje. Można to robić ręcznie poprzez kopiuj-wklej ale ten skrypt przespiesza sprawę.

 

Następnie wyłączam widoczność wszystkich warstw zostawiając tylko najniższą, uaktywniam ją i wchodzę w narzędzie "curves" - tam manipuluję krzywymi i suwakami tak aby uzyskać zadowalający efekt - przede wszystkim wyciągnięcie szczegółów na horyzoncie. Jeśli trzeba to jeszcze "unsharp mask" ale delikatnie. Inne narzędzie wg uznania.

Następnie włączam widoczność kolejnej warstwy, uaktywniam i powtórka z rozrywki... Proces można przyspieszyć zapisując ustawienia "curves" w pliku użytkownika a następnie "load", żeby za każdym razem nie manipulować krzywymi od zera.

 

Gdy już każda warstwa jest dopracowana pozostaje tylko ustawienie przeźroczystości wg wzoru: x=100% /n gdzie x to przeźroczystość, a n - kolejny numer warstwy, czyli kolejno 100,50,33,25,20, itd. uwaga! oczywiście kolejność liczymy od dołu.

 

Co mogę jeszcze dodatkowo powiedzieć:

- robiąc zdjęcia lekko je niedoświetlam (około -1EV) - wówczas odległe góry są bardziej wyraziste.

- robię w RAWach - dają lepszą jakość, można z nich więcej wyciągnąć, niż z JPGów.

- przy stackowaniu już 5 zdjęć daje wyraźny efekt, kolejne mają mniejszy wpływ ale też poprawiają efekt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie jest to Czechnica.Żórawina... kto wie?. Dzięki za wyprowadzenie z błędu :Beer: A może jednak jest to EC Wrocław? Widać, że obiekt pomalowany w pasy, a może tylko ja odnoszę takie wrażenie.

W sumie koncentrowałem się na Nysie i niestety nie mam lepszego zdjęcia w tamtym kierunku.

 

EC Wrocław też mi nie pasuje bo po pierwsze troche za wysokie, a po drugie nie ten kierunek. EC jest w samym centrum Wrocławia i powinno byc widoczne bardziej po prawej - ja nic takiego tam nie widzę. W tle wydaje mi się, że to są wzgórza przy Obornikach Śl. , więc kierunek Żórawina. Tylko dlaczego cieniutki maszt wyszedł jak 2 kominy przylegające do siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek >> wybacz, że tyle musiałeś czekać ale trzeba było opić zaliczony ostatni rok na studiach, no a najpierw go oczywiście zaliczyć :P :P

trzymaj, oto panoramka dla Ciebie. jak sie nie pojawi na DO to sie obraże.

Koniak_w.jpg

Nie przypuszczałem, że Małołączniak kiedyś przytuli sę do Gerlacha.

Mam wątpliwości co do Spalenej i Pacholi, ale nigdy nie widziałem tego krańca Tatr Zachodnich z tej perspektywy.

Pozdrawiam. Enjoy.

 

dzięki - well done !!!

będę drugim obrażonym, jak Mateusz nie wrzuci tego na DO ;)

PS.

gratulacje okończenia studiów, ehh... ja to opijałem ponad 10 lat temu, kozim mlekiem ofkorz ;)

 

Panowie....ja rozumiem ze zdjęcie nie musi mieć wartości artystycznej...ale tak krzywego horyzontu to dawno nie widziałem.

 

jest lekko skrzywiony niestety, fotki robiłem z ręki (zazwyczaj w góry nie targam statywu) - to była sekwencja fotek na zoomie 560mm !

wczoraj zamieściłem wersję, nieco bardziej wyprostowaną, na mniejszym zoomie ;)

pano9_1.jpg

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz wypowiedź synoptyka pragmatyka, czasami również optymisty ;) Jutro wilgotność na poziomie 40%, czyli jak to zwykle bywa może być dobrze, ale nie musi. Wg mnie brakuje gwałtownego opadu połączonego z silnym ruchem powietrza, który już nie jest prognozowany. Sam spadek wilgotności może nie wystarczyć tym bardziej, że obecny obraz południowego horyzontu nie nastraja optymizmem. Chmur jest dużo niskich i temperatura też za wysoka, żeby widoki powtórzyły się na >150 km. Moim zdaniem aby powróciła dobra widoczność, musi popadać, dmuchnąć i upłynąć jeden/dwa dni - czyli musi powtórzyć się scenariusz z ostatnich dwóch miesięcy, kiedy publikowaliśmy na DO kolejne rekordy obserwacji.

 

Panowie!, czy nie macie za dużych wymagań. :rolleyes: Taki tydzień jak ostatnio zdarza się raz na 100 lat i pewnie przyjdzie poczekać długo na kolejne rekordy. Pofotografowaliście prawie wszystko co mozliwe i co teraz będzie robić?

Na czwartek - sobota znów sie zapowiadają dobre warunki a jakie to zobaczymy. :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos...w odróżnieniu od HDR...przy STACK fotki są identyczne

http://www.galacticfool.com/align-stack-images-photoshop/

Rafał_ZOOM > podany przez Ciebie tutorial w kroku 4, moim zdaniem, ma ewidentny błąd! Podane tam przeźroczystości są kompletnie bez sensu. Powodują, że dolne warstwy będą praktycznie niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie....ja rozumiem ze zdjęcie nie musi mieć wartości artystycznej...ale tak krzywego horyzontu to dawno nie widziałem.
Tee, ESTETA :icon_biggrin: nie czepiaj się :szczerbaty: To że dostałeś do ręki nowe narzędzie nie czyni ciebie van Goghiem. Panorama ma prawie idealnie prosty horyzont :brawo: a jakby nie patrzeć foty były robione z ręki co w moich oczach podnosi rangę Jurka jako fotoamatora :dobrze: i nie uwierzę że jemu samemu nie dało to dużej satysfakcji. Tak po prawdzie to nie horyzont jest krzywy ale perpektywa zbliża się ku prawej stronie widza.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek >> wybacz, że tyle musiałeś czekać ale trzeba było opić zaliczony ostatni rok na studiach, no a najpierw go oczywiście zaliczyć :P :P

trzymaj, oto panoramka dla Ciebie. jak sie nie pojawi na DO to sie obraże.

 

Koniak_w.jpg

 

Nie przypuszczałem, że Małołączniak kiedyś przytuli sę do Gerlacha.

 

Mam wątpliwości co do Spalenej i Pacholi, ale nigdy nie widziałem tego krańca Tatr Zachodnich z tej perspektywy.

Pozdrawiam. Enjoy.

Wydaje mi się, że troszkę pokręciłeś podpisy w tamtej okolicy. Spalena będzie następna w prawo od tej, którą tak podpisałeś, potem mamy opadającą grań Skrzyniarek, a to co opisałeś jako Siwy, to chyba bedzie Salatyn, potem może Brestowa, a właściwy Siwy to dopiero ten trójkącik dalej w prawo. I jeszcze się zastanawiam, czy to co podpisałeś jako Kieżmarski, to nie przypadkiem Durny, ale głowy nie dam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tee, ESTETA :icon_biggrin: nie czepiaj się :szczerbaty: To że dostałeś do ręki nowe narzędzie nie czyni ciebie van Goghiem. Panorama ma prawie idealnie prosty horyzont :brawo: a jakby nie patrzeć foty były robione z ręki co w moich oczach podnosi rangę Jurka jako fotoamatora :dobrze: i nie uwierzę że jemu samemu nie dało to dużej satysfakcji. Tak po prawdzie to nie horyzont jest krzywy ale perpektywa zbliża się ku prawej stronie widza.....

 

zaprawdę powiadam ;) że trudno utrzymać poziom, przy sekwencji fotek na takim zooomie /560mm/, bez statywu,

patrząc po elementach pionowych panoramy, np. wieża na Skoruszynie (to ta poniżej Kończystej), jest w miarę poprawnie, z lekką tendencją do podniesienia prawej strony panoramy,

trzeba jednak dodać, że najbliższe szczyty Tatr Zachodnich z Ochodzitej, np. Banówka (Banikov), to tylko ~65km, zaś Łomnica to już ~100km,

do tego nie patrzymy na Tatry prostopadle, główny grzbiet ucieka nam pod kątem ~45'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaprawdę powiadam ;) że trudno utrzymać poziom, przy sekwencji fotek na takim zooomie /560mm/, bez statywu,

patrząc po elementach pionowych panoramy, np. wieża na Skoruszynie (to ta poniżej Kończystej), jest w miarę poprawnie, z lekką tendencją do podniesienia prawej strony panoramy,

trzeba jednak dodać, że najbliższe szczyty Tatr Zachodnich z Ochodzitej, np. Banówka (Banikov), to tylko ~65km, zaś Łomnica to już ~100km,

do tego nie patrzymy na Tatry prostopadle, główny grzbiet ucieka nam pod kątem ~45'

Wiadomo, że na krótkich obiektach praktycznie nigdy efekt ten nie będzie widoczny, ale patrząc tutaj

Koniak_w.jpg

widać, że na obiektach wielkości Tatr odstepstwo robi się już duże. Dopiero obróciwszy kadr aż o 6 stopni powstaje w miarę równy obraz horyzontu

Koniak_w_mod_.jpg

gdzie Skorusina jest pionowa.

 

Obróćcie oryginał i wersję podpisaną tak, żeby Banówka nie była wyższa od Krivania :rolleyes: i podeślijcie mi plis na adres DO obie fotki - zamieści się. :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że na krótkich obiektach praktycznie nigdy efekt ten nie będzie widoczny, ale patrząc tutaj

Koniak_w.jpg

widać, że na obiektach wielkości Tatr odstepstwo robi się już duże. Dopiero obróciwszy kadr aż o 6 stopni powstaje w miarę równy obraz horyzontu

Koniak_w_mod_.jpg

gdzie Skorusina jest pionowa.

 

Obróćcie oryginał i wersję podpisaną tak, żeby Banówka nie była wyższa od Krivania :rolleyes: i podeślijcie mi plis na adres DO obie fotki - zamieści się. :)

 

do vrg puściłem mailem drugą wersję panoramy, chyba ciut lepszą (już to linkowałem na forum):

pano9_1.jpg

jak będę przy kompie domowym, to wyślę mailem panoramę w lepszej rozdzielczości, do ponownego opisania (wieczorem)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem bardzo fajne miejsce na DO.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Makovica

 

Nie trzeba wyłazić na Gerlach lub Sławkowski aby zrobić zdjęcie na 256km

 

http://www.heywhatsthat.com/?view=B1VQENQV

No tak, niby dużo widać, ale nie rozumiem jednej rzeczy. Po co jechać taki szmat drogi, żeby zobaczyć jakieś wzgórza w Rumunii? ;) Rozumiem gdyby stamtąd dało się zobaczyć Gorgany, które ciągle pozostają poza zasięgiem naszych DO. Niestety prawda jest smutna - zróbcie sobie symulacje z Hoverli. Nie zobaczymy jej ani ze Słowacji ani tym bardziej Polski, jest skutecznie zakryta przez Borżawę.

 

Po co kombinować. Przy obecnym szczęściu założe się, że jadąc na Radhosta wrócimy z Klosterwappen. Serio :) Tylko nie można tam jechać w zimie, bo wtedy nie ma szans.

 

PS. Taka ciekawostka. Okazuje się, że z Tarnicy widać Lwów, a z tegoż z kolei widać Hoverlę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.