Skocz do zawartości

Nieruchome gwiazdki (?)


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwowałem sobie dzisiaj Urana przez Synte przy 200x powiększeniu. I jak to na Dobsonie - co chwile musze przesuwać teleskop, jednak nagle (ok.godz. 01:25) w polu widzenia razem z Uranem znalazło się kilka gwiazdek które stały w miejscu - obserwowałem je przez 20min. i przez ten czas wogóle nie musiałem ruszać teleskopu !!! To coś wcale nie zmieniało pozycji. "Gwiazdki" były bardzo słabe - ok.9-10mag. były białe, nie mrugały.

 

Wiem że istnieją tzw. satelity stacjonarne, których prędkość jest równa szybkośći obrotu kuli ziemskiej przez co zawsze znajdują sie nad tym samym obszarem Ziemi.

 

To chyba właśnie takie satelity widziałem.........ale "gwiazdek" było aż 5 w małym polu widzenia !

 

Jakieś pomysły ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem kiedyś ten sam rejon nieba i nagle przeleciała mi przed oczami stacja kosmiczna Mir, było widać nawet kształt i baterie słoneczne miałem wtedy podobny power czyli jakieś 200x, to był przypadek i fart zarazem , ale to co ty widziałeś też mogło być satelitą tylko właśnie stacjonarnym-czlaczego kilka ? może rozlecial sie na kawałki z niewyjaśnionych przyczyn i teraz razem krążą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran jest teraz niedaleko równika, więc możliwe, że to faktycznie satelity geostacjonarne. Ale pare rzeczy tu nie pasuje. Nie wiem na ile takie satelity oscylują w deklinacji, ale 7.5* (taka jest teraz deklinacja Urana) wydaje się trochę za dużo. Są tam gęsto upakowane na orbicie, ale żeby 5 na raz w polu widzeniato też wydaje się za dużo. I jasność 9-10, o parę mag za jasne. Do tego po 20 minutach obserwacji powinno być już widać ruch w deklinacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz 'nagle' - co to znaczy?? ze ich nie bylo, az je zauwazyles?? czy tez zaczely sie nasuwac na pole widzenia?? miales zapewnie 1/4 pola widzenia w takim okularze pod takim polem (jesli to prosiak) - a jestes pewien ze to nie byly jakies odblaski?? np od jakiejs lampy stojacej daleko tam?? a moze np jakies paproszki w okularze sa i na to wplywaja??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam :)

Trafiłem na nie kiedy przesunąłem teleskop o pole widzenia na zachód w pogoni za Uranem. Uran przetoczył się przez pole widzenia a one stały w miejscu - od początku do końca kiedy je widziałem. Raczej nie były to odblaski, ani paprochy- wyglądały dokładnie tak jak inne gwiazdy, widziałem je też w innym okularze.

Orto 6mm którym obserwowałem daje w Syncie małe pole widzenia równe 0,2stopnia (12') , wglądało to dokładnie tak:

skanuj0007ex8.jpg

 

Wcześniej zrobiłem błąd -nieruchomych gwiazdek jak widać było 6 (5+1 jaśniejsza niżej)

Ocena ich jasnośći w moim wykonaniu mogła nie być dokładna, nie mam doświadczenia w okraślaniu jasności słabych gwiazdek w okularze teleskopu. Ich jasność mogła być nieco mniejsza niż podałem.

Może był to jeden satelita w kawałkach, może tarfiłem w skupisko takich satelit, a może w coś zupełnie innego......nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie systemy telewizji satelitarnej używają po kilka satelitów geostacjonarnych nadających (umieszczonych) na tej samej pozycji orbitalnej. Np. system Astra1 to 6 satelit: 1E/1F/1G/1H/1KR i 2C umieszczony na pozycji 19.2 E, Astra2 to 4 satelity na pozycji 28E, Hotbird 13E to również 6 obiektów. Satelity umieszczone są na wysokości 36,000km w sześcianie przestrzeni o rozmiarach ok. 100 km, ich wzajemne położenie jest stale korygowane by uniknąć kolizji. Domyślam się, że widziałeś któryś z tych systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.