Skocz do zawartości

Under construction - jak dobrać teleskop


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra po wolutku bede tu dziergał. Będzie śmietnik który w końcu przekształci sie w rekodzieło opisówke.

 

sub - pytania na które najpierw musisz odpowiedzieć.

sub - mobilnośc mozna rozumiec na wiele sposobów

sub - warunki obserwacyne w terenach podmieskich

sub - ograniczenia i problemy

sub - rozwiazania

sub - czego unikać

sub - koszty, koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Potrzebne fotografie:

 

- małego montażu azymutalnego

- dużej głowicy foto

- montażu bocznego

- MC 90mm

- MC 100mm

- MC 120mm

- ED 80mm

- Short tube 60mm

- Short tube 80mm

- Short tube 100mm

- Short tube 120mm

- Megrez 80mm (lub inne małe APO)

- lornetki 60mm

- lornetki 80mm

- lornetki 100mm

- lornetki kątowej z wymiennymi okularami

 

Fotki powinny zawierać punkt odniesienia np. tel. komórkowy, płytę CD itp.

 

Jest też prośba o podanie masy w/w. sprzętu. Często informacje ze stron dealera maja sie nijak do reala.

 

Dziękuję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ETXy... 70tke, 90tke i 100tke, jak by się dało.

Ewentualnie SkyLuxa, Pronto i ZRT tyż.

 

Pozdrawiam

 

O setkach eteixach nie słyszałem ale 105 i 125-ki tak. :D

Ten ostatni mogę Ci sfotografować i zważyć w łazience.

Jeśli potrzebujesz wymiary daj znać.

i gdzie to wysyłać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O setkach eteixach nie słyszałem ale 105 i 125-ki tak. :D

Ten ostatni mogę Ci sfotografować i zważyć w łazience.

Jeśli potrzebujesz wymiary daj znać.

i gdzie to wysyłać?

 

Podpinaj na forum albo na forumowe PW. Po ukończeniu art. w Celesti posprząta sie ten wątek jak będzie generował zbędny ruch, a dla mnie będzie wygodniej, bo będę miał wszystko w jednym miejscu.

 

Co do wymiarów to oczywiście tyż. I jeszcze mały hint. Jeżeli wasz sprzęt jest w jakis sprytny sposób podzielny, co znacznie zmniejsza jego gabaryty transportowe to również proszę o informację.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jak ktos jest ciekawy jak taki cudak celestiowy powstaje to załączam wykopane na forum fragmenty postów ktorymi wspieram sie wszedzie tam gdzie osobiscie nie mam praktyki lub pokazujace odmmienny punkt widzenia. Staram sie gdzie tylko moge uwzgledniać opinie odmienne od moich. :rolleyes:

 

-------------

osoby poczštkujšce nie zdajš sobie sprawy jak w gruncie rzeczy "mało" można zobaczyć teleskopem. Dla osoby postronnej różnica w widoku Jowisza między 100RS a fluorytowym APO jest mała. Ponieważ to, co można zobaczyć stosujšc niewielkie, amatorskie apertury różniš się nie tyle zasięgiem, co jakoœciš uzyskanego obrazu, trzeba zdać sobie sprawę jak wšskie sš granice tzw. rozsšdnego wyboru. problem w tym że jak dowiemy się, co daje sprzęt odpowiedniej jakoœci-doznamy dpoiero post factum "olœnienia". O zasadach wyboru i minimach, czyli: lunetkach aperturowo min. 80mm, newtonach ok. 120mm, lornetce ok. 50mm, SCT, Maks. 120-125mm tršbiš wszystkie "sławy" astroœwiatka (pomijam sprzęt wyuzdany technologicznie, w którym można uzyskać dobre efekty mniejszym sprzętem). I moim zdaniem nie jest to kwestia upodobań tylko po prostu czystej praktyki.

--------------

uważam z uporem, że na wypady o wiele bogatsze możliwoœci daje któtki refraktor 80-90mm. Planety się tu oczywiœcie zawsze "przekolorujš", ale jednak w niewielkich aperturowo maksutov'ach o tak dłuuugim F można zapomnieć w zasadzie o DS. A często wyjazdy "poza miasto" właœnie służš obserwacjom DS. Planety i Księżyc można z powodzenie obserwować stacjonarnie nawet z balkonu, Pamiętam próby obserwacji gromad otwartych przez MTO, nawet HaiHi wyglšdało nieco nijako. Nigdy też przez MTO przynajmniej nie zobaczyłem nic więcej niż 2 pasów na Jowiszu. Przez 100mm refraktor wiadomej firmy spokojnie w dobrych warunkach widziałem mały pas podrównikowy, WPC i cienie Księżyców, tak to wyglšda.

----------------

Sprzęt rosyjski w sensie optyki jest z reguły bardzo dobry, nieco gorzej jest z mechanikš i "designem", a jeszcze gorzej z elektronikš. Ponieważ jednak elektroniki jest tam tyle co kot napłakał można tę kwestię pominšć (osobiœcie wolę szukać szukaczem niż systemami go-to).

Miałem 100RS, mam BPC26x70-z tej ostatniej korzystam często i uważam że to wspaniały "mały dwuoczny teleskopik" Na pewno nie zamieniłbym tej lornetki na zmodyfikowany MTO do obserwacji wizualnych.

---------------

Ja w ogóle nie zajmuje stanowiska w zwišzku z cenš. Sprzęt jest tyle wart za ile znajdzie się chętny do jego zakupu. To jest parametr bardzo względny i subiektywny.

Jak sobie porównam widoki przy vizual przez BPC26x70 i MTO przy zblizonych powerach to wolę zamilczeć. Nie jest to jest popadanie w skrajnoœci (porównywanie lornetki z małym teleskopem), ponieważ w MTO nie można stosować dużych pow. (oprócz planet i Księżyca) do tzw. DS Pytanie podstawowe jednak to zakres stosowalnoœci MTO do astro. Co do foto-nie wypowiadam się. Co do vizual się wypowiem-zakres jest doœć wšski. To jest skopik planetarno-księżycowy

----------------

Pod maly refraktor lub ciezka lornetke (mam 16 x 80) bardzo polecam glowice Manfrotto z mikroruchami (model 410 / 415). Bardzo solidna, w miare lekka i pozwala na sledzenie obiektow nawet z powiekszeniami rzedu 120x. Ta glowica 410 wydaje sie rozsadna, no ale jak napisal Lysy koszt 1200 zl jest bez sensu do trawelerka, ktory OTA wyniosl mnie 700 zl. Nowa głowica + tani statyw tej firmy to wydatek 1100 zł. Spodobała mi się za to głowica

Manfrotto 029 do kupienia za 260 zł lub 141RCNAT za 220 zl. W niedziele wybrałem się więc na giełdę foto w Warszawie w celu poszukania odpowiedniego statywu. Udało mi się dorwać nowš i całkiem udanš podróbkę Manfrotto. Całoœć wyglšda dokładnie tak samo jak oryginalny statyw Manfrotto 055PRO i głowica dokładnie jak 141RCNAT. Całoœć jednak kosztuje mniej

niż połowe tego ca dałbym na Manfrotto.

------------------

Odebralem wlasnie od Janusza z Astrokraka refraktor Pronto 65/400. Pierwsze obserwacje wykonane na tanim statywie foto to porazka. Maksymalne powiekszenie 80-100 razy bedzie wiec wymagalo solidnego statywu z dobra glowica byc moze z mikroruchami.

---------------

megrez - Teleskopik ma przewage jakoœci mechanicznej nad optykš, tzn mechanika jest "kosmiczna" myœlę że ustepuje jej nawet Vixen czy Takahashi. Optycznie to semi-apo. Cokolwiek to znaczy abberacja chromatyczna występuje-jest na poziomie zbliżonym do zwykłego refraktora o F/10 np. 100RS-a. Nie nadaje się do obserwacji planet dla dużych powerach ponieważ w krotkich refraktorach przy sporym powiększaniu aberracja chromatyczna roœnie lawinowo. Widać oczywiœcie pewne szczegóły jak pasy Jowisza, pierœcienie Saturna, ożna się dopatrzeć Cassiniego ale dużo lepsze widoki dla większych powerów da zwykły 10cm refraktor F/10. Poza tym same superlatywy-wykonanie na wysokim poziomie i przyjemnoœć użytkowania. Z uwagi na krótkie ognisko megrezik wymaga raczej okularów nieco lepszych niż kellnera czy plosla.

-------------------

Zaletami ETX-90/RA sš:

 

-dobre obrazy planet, Księżyca i innych jasnych obiektów (jak na tak mały teleskopik),

-nieprawdopodobna mobilnoœć,

-ładne, estetyczne wykonanie,

-prowadzenie (trudno znaleŸć teleskop w tej cenie z takim "luksusem"),

-dobrej jakoœci okular dodawany w standardzie,

-œwietnie współpracujš z webcamami,

-brak problemów z zasilaniem (wystarczajš tylko 3 "paluszki").

 

Do wad należš:

-stosunkowo ciemne obrazy obiektów rozcišgłych,

-szukacz,

-mikroruchy poziome,

-zbytnie œciœnięcie elementów mechanicznych,

-trudne do zdobycia w Polsce,

-nieprzydatne w astrofotografii długoekspozycyjnej,

-niedogodnoœci zwišzane z uruchamianiem prowadzenia.

------------------------

Na pytanie, czy kupić ETXa czy nie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Teleskop ten jest z całš pewnoœciš bardzo dobrym wyborem dla mieszczuchów - balkonowców. Mieœci się on na każdym balkonie i daje dobre obrazy obiektów jasnych, czyli tych, których w mieœcie obserwuje się najwięcej. Poza tym ważnš cechš ETXa-90 jest ultra-mobilnoœć: mieœci się w niewielkiej torbie czy plecaku i waży ok.4kg, dzięki czemu można zabierać go wszędzie, nie dysponujšc nawet samochodem. Poza tym, instrumentem tym powinni zainteresować się właœciciele większych sprzętów szukajšcych czegoœ podręcznego np. na krótkie wakacyjne wypady.

--------------------------

Apogee Astro-Vue RA-88-SA, - Œrednica obiektywu 88mm

Rodzaj obiektywu - Triplet Semi APO

Powiększenie [x] 20 i 32

Pole widzenia kštowe 2.6 stopmia

Wymiary 388x244mm

Waga 6,5 kg

Akcesoria - walizka, okulary, uchwyt do transportu lornetki, pokrowiec, rękawiczki, szmatki do czyszczenia.

Cena [PLN] 4148 (w Polsce), [$] 599 (USA)

---------------------------

- masa i rozmiary

 

Masa najlżejszego, nie-plastikowego, kompaktowego, zdatnego do tej tuby statywu z sensowna glowica foto, jaki dopadłem w sklepie, to Manfrotto - 2200g. Masa posiadanego przeze mnie ruska to 1600g. Niby leciutki, malutki i fajniutki, ale jednak to delikatny statywik. Ciut za delikatny pod tę tubę. Z Pronto AK pracował nieco sprawniej, choć i tam był nieco ponad dopuszczalnš przeze mnie granicš chwiejnoœci.

 

Przewiduje rozmiary statywu który będzie niezbędny pod tš tube, po złożeniu, na ok. 400-500mm długoœci.

 

Masa tuby tej 102'ki to 1800g po maksymalnym odchudzeniu. Dodatki (odroœnik, redukcja 2">1,25", szukacz z bracketem) to 450g. Do tego dochodzi masa okularów i kštowki, ale te i tak upychamy z reguły po kieszeniach, i mamy je zupelnie inne niż dostarczone z lunetš w kicie, więc nie ma co rozwodzić się nad ich masš.

-------------------------

Rozmiary tuby to 380mm po zdemontowaniu odroœnika i redukcji wycišgu. Z zamontowanym odroœnikiem i redukcjš tuba ma 520mm. Na fotkach w tandemie z pronto. To naprawde zgrabna, kompaktowa rurencja.

 

Mamy zatem całkiem sensowne wartoœci gdy zapragniemy zapakowac "cos na oko" do samolotu. Wszystko razem nie powinno przekroczyc 5kg. i rozmiarow 20x20x50cm - całkiem zgrabna paczuszka. W moim przypadku (z ruskim statywikiem) uda mi sie zrobic z tego 4kg i paczuszke 15x20x40cm. Taaak, dobrze. Po zawieszeniu na ramie laptopa i wsypaniu do torby kamerki i okularow, cišgle mieszczę się w 10kg bagażu podręcznego.

 

- cechy

 

Tuba mimo wiekszego od osiemdziesiatek obiektywu, cišgle jest bardzo zbita i niewielka. Jest też bardzo leciutka. Patrzšc pod kštem mobilnoœci tego sprzęciku, to same plusy. Wyposażenie tuby w stopkę foto to również chyba dobry pomysł. C102 wycišga ładnie pasy chmur jeżeli potraktować je filtrami planetarnymi. Pokazuje cienie jowiszowych mooników i duże formacje chmur na jego tarczy. (( ciemne struktury na górnym pasie, pociemnienie biegunowe, WCP na granicy percepcji, pasy bez wirków , nie udało się wypatrzeć Juniora - opis dla obrazów z lantanem w wyciagu). Wymienione filtry wycinajš fiolet.

---------------------------------

Powinieneœ kupić sobie jakiœ okular szerokokštny w okolicach 20-25mm do tego C102 aby wyciagnšć jego możliwoœci zwišzane z dużym polem. Celestronek wyraŸnie lubi także lantany, choć dostarczone plosle sš przyzwoite, to zobaczysz sporo więcej wsadzajšc w wycišg coœ lepszego.

------------------------

Przyzwoity statyw z głowicš foto (jakieœ manfrotto lub któryœ z tych większych ruskich - nie mówimy tu o plastikowych głowiczkach na aluminiowych łapkach fi 10mm za 99pln ze sklepiku foto) powinien sobie spokojnie poradzić przy powiększeniach DSowych (20 - 60x). Dzieki niewielkim rozmiarom takiego statywu zachowamy pełnš mobilnoœć C102'ki. Statywy te majš jednak tendencje do niewielkiego opadania przy blokowaniu kšta nachylenia, co jest bardzo niekomfortowe przy większych powiększeniach. Niewprawna osoba może w ogóle nie poradzić sobie z ustawianiem obiektów pod presjš tej cechy. Oczywiœcie im statyw będzie lepszy (droższy) i wiekszy tym bład ten bedzie mniejszy i mniej ucišżliwy (może być znoœnie do ok. 80 - 100x). Pytanie gdzie jest granica tolerancji. Nie ma chyba bowiem sensu kupowanie 5kg manfrotto za 850pln

Dobrym rozwišzaniem może być lekki azymutal z mikroruchami. Masa nadal mobilna, ale rosnš nam rozmiary torby z optykš. Jest to jednak chyba dobry kompromis.

-------------------------------

Rurka niestety w kitowej konfiguracji nie jest zbyt komfortowa w obserwacjach, aż się prosi o nrmalnš 90* kštowkę. Z tš 45tkš dosłownie rzuca na kolana pod teleskop.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ścinki z róznych źródeł, AF sprzed i po migracji, A4U, jakies moje testy z open office i z MS office, jakies moje przymiarki z PDFa, taka surowa merytoryka. To nie jest w żadnym wypadku końcowy efekt. Gromadzę po prostu w jednym miejscu materiały mając nadzieje, że ludzie podokładaja coś ciekawego od siebie... Ja sie ostatnio robie sprzętowy ortodoks, w ten sposób staram sie troche ugładzic moje opinie...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.