Skocz do zawartości

Okular 30mm pole 80stopni


Mirek_D.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie stałem się posiadaczem Naglera 31mm. W związku z tym naszedł czas pożegnać mój dotychczasowy główny okular długoogniskowy. Jest to okular ST80 firmy Astrobuffet.

Okular nadaje się szczególnie dobrze do refraktorów, Shmidtów i Maksutowów. W nich obraz ostry aż do brzegu.

W światłosilnych Newtonach jakość obrazów porównywalna ze Swanem 33mm ale ST80 ma sporo większe pole.

zdjecie

Parametry:

Ogniskowa 30mm

Pole 80stopni.

Konstrukcja 5cio elementowa.

Stan samego okularu idealny, plastikowy skręcany pojemnik.

Dekielki plastikowe są trochę porysowane bo ktoś przydeptał je na zlocie.

 

 

Cena 400zł.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Właśnie stałem się posiadaczem Naglera 31mm. W związku z tym naszedł czas pożegnać mój dotychczasowy główny okular długoogniskowy. Jest to okular ST80 firmy Astrobuffet.

Okular nadaje się szczególnie dobrze do refraktorów, Shmidtów i Maksutowów. W nich obraz ostry aż do brzegu.

W światłosilnych Newtonach jakość obrazów porównywalna ze Swanem 33mm ale ST80 ma sporo większe pole.

zdjecie

Parametry:

Ogniskowa 30mm

Pole 80stopni.

Konstrukcja 5cio elementowa.

Stan samego okularu idealny, plastikowy skręcany pojemnik.

Dekielki plastikowe są trochę porysowane bo ktoś przydeptał je na zlocie.

Cena 400zł.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

Jestem zainteresowany, prosze o kontakt na PW.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie...czy te pole 80* to rzeczywiste pole tego okularu czy tylko pole deklarowane przez producenta ? Wiemy z doświadczenia, że często deklaracje producentów deklaracjami, a rzeczywiste pole okularu bywa troche mniejsze.

 

Nie mierzyłem dokładnie pola. Zresztą trzeba by do tego zmierzyć dokładnie ogniskową.

 

Diafragma okularu ma 41mm średnicy (zmierzone suwmiarką). Z tego mozna dokłądnie policzyć pola widzenia w dowolnym teleskopie. Wzór Pole w stopniach = r*57,3/f - gdzie r- srednica diafragmy, f-ogniskowa obiektywu.

 

Przeliczając to do uproszczonego wzoru: pole okuaru = pole teleskopu * powiekszenie,

otrzymujemy dla ogniskowej okularu 30mm, 78.31 stopnia.

Ale nie znam dokładnej ogniskowej gdyby wynosiła ona 29mm to pole byłoby 81 stopni.

Dla 31mm pole wychodzi 75,78 stopnia

 

Dlatego osobiście zawsze mierze srednicę diafragmy i z niej wyliczam pole widzenia teleskopu.

 

Ogniskowa pole widzenia na niebie [stopnie]

750 3,13

1000 2,35

1200 1,96

1500 1,57

 

Na oko pole wyrażnie większe niż w SWAN ach i troche mniejsze niż w Naglerze 31mm. Żeby zobaczyć diafragmę trzeba się rozgladać na boki.

 

Pozdrawiam

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.