Skocz do zawartości

wyciąg okularowy


Michal G.

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

poniewaz nie znalazlem nigdzie odpowiedzi na nurtujace mnie pytania dot. wyciagow okularowych, zapytuje, jak nastepuje:

 

- chcialbym dobrac jakis wyciag do LG 250mm - na pierwsze 2 lata uzytkowania do wizuala, potem do foto. Z tego co mi pokazuje NewtWin w gre wchodzi tylko wyciag 2" - tylko nie bardzo wiem jakie wymiary maja takie wyciagi i nie wiem co wpisac w wysokosci wyciagu, zeby sprawdzic jak sie to spisze. Probnie wpisalem 100mm +50mm (spare focuser in travel) - bo takie wymiary ma wyciag 1.25" w moim teleskopie ;)

 

- znowu newtwin mowi mi ze LW 51mm wystarczy jesli uzyje wyciagu 2" niskoprofilowego (eksperymentalnie wpisane wysokosci ponizej 80mm nie powodowaly winietowania.). Poczatkowo myslalem, zeby uzyc LW 64mm. Cos mi jednak mowi, ze 51mm bedzie nadmierna oszczednoscia (roznica w cenie - 60PLN), tylko nie wiem jak maja sie do siebie ceny wyciagow zwyklych do niskoprofilowych.

 

- na kilku stronach ATM widzialem wlasnorecznie wykonane wyciagi. Do tokarzy (z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej :D ), narzedzi itp. dostep mam. Czy warto na poczatek (zanim dojde do foto) uzyc takiego rozwiazania?

 

Pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak czytam "na pierwsze 2 lata uzytkowania do wizuala, potem do foto"

to przychodzi mi na myśl analogia jakby ktoś chciał kupować samochów " wie pan na pierwsze 2 lata chciałem nim ziemniaki z pola wozić, potem może za rajdy się wezmę.

Ciężko Ci będzie pogodzić te dwa cele , nie mówiąc że lekko sprzeczne cele, ale nie twierdzę że się i ch nie da realizować.

250mm LG do foto to nie złe wyzwanie - masz już montaż ? jeśli tak to jaki.

Poza tym przestawienie teleskopu z wizuala na foto - czuję że w tym przypadku wiązać się będzie nie tylko z odkręceniem redukcji 2"/42mm ale z całą przebudową tubusa, LW, nowym wyciągiem itd. (takie mam przeczucia).

Co do niskich wyciągów to daję link http://www.kineoptics.com/HC-2install.html

wysokość tego wyciągu można zmieścić spokojnie w 5 cm

Pozdrawiam Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, obrazowa analogia. ;) choc moze troche przesadna. Trzymajac sie analogi to bylaby to roznica pomiedzy tuningiem samochodow pod wzgledem wizualnym (do pokazow) i osiagniec (na wyscigi) ;)

... w kazdym razie

chodzi mi o to , ze w przyszlosci pewnie bede chcial cos sfotografowac - nic przesadnie profesjonalnego (bo to i tak bede mial w trakcie studiow...). Raczej pociaga mnie fakt samodzielnego zrobienia zdjecia, uzyskanie dobrego efektu to nie taka prosta sprawa, jestem tego swiadom.

Docelowy montaz na ktorym chcialbym powiesic takiego telepa to HEQ-5 (oczywiscie jak dozbieram - stad te 2 lata... ;) )

Moj terazniejszy problem polega na tym, ze nie wiem jak dobrac odpowiedni wyciag...

Podejrzewam, ze podzwonie po krajowych dystrybutorach sprzetu astro i popytam o wymiary ;) i pobawie sie troche jeszcze NewtWinem ;D

Przy okazji: nie zebym byl niedowiarkiem ale, czy temu programowi mozna ufac w 100%? ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DO ale wysoki wyciag jest za ok 99 zl + transport . Do tuningu.

jak wyrzucisz oryginalne redukcje i dorobisz pierscien na 2" i klasyczna redukcje na 1,25" to obnizysz go ok 3,5 cm . Zamiast dorabiac mozesz kupic w AK pierscien do reduktora komy do wyciagu synty .

Czasem ognisko dalej od korpusu wyciagu przydaje sie - szczegolnie jakbys aparatem w ognisku chcial focic . Pomysl moze o wiekszym lusterku. Wielkosc wtornego zalezy tez od swiatlosily telepa i czy zdjecia w ognisku aparatem bedziesz robil . Z za malym wyjdzie winietowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem ognisko dalej od korpusu wyciagu przydaje sie - szczegolnie jakbys aparatem w ognisku chcial focic . Pomysl moze o wiekszym lusterku. Wielkosc wtornego zalezy tez od swiatlosily telepa i czy zdjecia w ognisku aparatem bedziesz robil . Z za malym wyjdzie winietowanie.

Nie chodzi o to, ze chcialbym jak najnizszy wyciag, tylko jesli wzialbym LW 51mm to musialbym miec nizszy, zeby uniknac winietowania. Takie rozwiazanie zmniejszy koszta, ale po namysle stwierdzam, ze chyba jednak nie warto. Nie mialem w koncu robic telepa nisko budzetowego, tylko cos co zaspokoi mnie na troche dluzej niz pare lat...

Raczej zdecyduje sie na 64mm + wyciag DO (tu oszczedze na transporcie, bo ostatnio otworzyli siedzibe w W-wie ;) ) - taki wyciag to nie jest zabojczy dla mojego budzetu wydatek, a chyba juz pozwoli w miare komfortowo prowadzic obserwacje...

 

wszystkim wielkie dzieki za zabranie glosu ;)

 

zdaje sie ze juz w pazdzierniku zabiore sie za wykonywanie planu ;D

zaraz poszukam jeszcze info o tubach, bo ostatnio zdobylem kontakt do porzadnego blacharza, ktory mi zrobi tubus z czegoi bede chcial i jaki rozmiar sobie wymarze ;D

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to wyciągi nisko profilowe (low profile) nie należą do najtańszych. Sam miałem niedawno taki problem, zmieniałem wyciąg w mojim taurusie 380mm. Padło na wyciąg MoonLite http://www.focuser.com/cgi-bin/dman.cgi?pa...amp;product=CR4 . Obecnie wyciąg jest w drodze do mnie i mam nadzieje że do końca tygodnia będzie już u mnie. Jak tylko dojdzie zrobie fotki i wżuce na forum. :Beer:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, obrazowa analogia. ;) choc moze troche przesadna. Trzymajac sie analogi to bylaby to roznica pomiedzy tuningiem samochodow pod wzgledem wizualnym (do pokazow) i osiagniec (na wyscigi) ;)

... w kazdym razie

chodzi mi o to , ze w przyszlosci pewnie bede chcial cos sfotografowac - nic przesadnie profesjonalnego (bo to i tak bede mial w trakcie studiow...). Raczej pociaga mnie fakt samodzielnego zrobienia zdjecia, uzyskanie dobrego efektu to nie taka prosta sprawa, jestem tego swiadom.

Docelowy montaz na ktorym chcialbym powiesic takiego telepa to HEQ-5 (oczywiscie jak dozbieram - stad te 2 lata... ;) )

Moj terazniejszy problem polega na tym, ze nie wiem jak dobrac odpowiedni wyciag...

Podejrzewam, ze podzwonie po krajowych dystrybutorach sprzetu astro i popytam o wymiary ;) i pobawie sie troche jeszcze NewtWinem ;D

Przy okazji: nie zebym byl niedowiarkiem ale, czy temu programowi mozna ufac w 100%? ;)

 

Pozdro

wątpię czy na HEQ-5 posadzisz 250-kę do foto, no może do wizuala, a do foto radzę zmointować jakiś astrografik w oparciu np o MTO (na początek).

Ale do foto podstawa to montaż każdy ci to powie. 250-ka do foto to już zawodowstwo wymagające montażu z najwyższej półki (o najwyższej cenie :-))))

pozdrawiam Witek

pozdrawiam Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.