Skocz do zawartości

Potrójne satelity..


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas dzisiejszych obserwacji meteorów

 

Zauważyłem ciekawy układ satelitów.

 

Otóż leciały trzy naraz jedna z przodu i 2 ztyłu..

 

Tworzyły trójkąt.

 

Zastanawiam się co to za satelity?

 

Spędzam bardzo duzo czasu na obserwacjach meterów,

 

Widywałem już podwójne

 

Ale pierwszy raz zauważyłem taki potrójny układ

 

Ciekawi mnie również jak często mozna coś takiego zaobserwować.

 

Ktoś z Was widział już coś takiego ?

 

7813f9fa41fc7995.jpg

 

Apropos satelitów widziałem i zdarzyło mi się to już dwukotnie

 

Zobaczyć satelite lecącego zygzakiem

(A satelitą był na 100% )

 

Do dziś dnia nie wiem dlaczego tak dziwnie leciał

(tak byłem trzeźwy ;) )

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko...

ciekawość mnie zżera.. :szczerbaty:

Czy na podstawie tego zdjęcia mozna wyliczyć elemty orbit tego trypletu satelit?

Bo na zdjęciu widzimy wyrażnie jak "odlny" satelita zmienia połozenie wzgledem "górnych" to tak jak by wycięta część pewnej krzywej ??

 

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko...

ciekawość mnie zżera.. :szczerbaty:

Czy na podstawie tego zdjęcia mozna wyliczyć elemty orbit tego trypletu satelit?

Bo na zdjęciu widzimy wyrażnie jak "odlny" satelita zmienia połozenie wzgledem "górnych" to tak jak by wycięta część pewnej krzywej ??

 

Pozdrówko

 

Myśle ze mozna tą orbite obliczyć ponieważ według

 

linku podanego przez doktora Robotnika wynika ze odległość pomiedzy

 

satelitami jest stała i wynosi ok 50 km i na podstawie pozornej zmiany

 

położenia na niebie pomiedzy miedzy nimi chyba da się to zrobić.

 

Przedało by się pewnie jeszcze pare rzeczy takich jak współrzedne obserwacji,

azymut itp

 

Jak to zrobić dokładnie ?

 

Niestety niewiem...

 

 

Pozatym czytamy "Orbita satelitów NOSS nachylona jest do płaszczyzny równika pod kątem 63,4 stopni i przebiega ok. 1,12 tys. kilometrów na powierzchnią Ziemi."

 

Jedno z 3 zdjęć "naświetlanych" po 30s ...

7809a8cfa51dfebdm.jpg

 

Pozdrawam krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

często zdarza się, że i satelity NOAA latają w takim szyku (wynik doganiania / przeganiania się satelit). Z tym, że NOAA latają wzdłuż południków i wesoło nadają zdjęcia ziemi, które każdy z nas może sobie odebrać za pomocą prymitywnego sprzętu (komputer + odbiornik za ok 250PLN)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumuje, ze z tym obliczaniem orbit to tak dla satysfakcji? Bo TLE dla tych satelitow sa dostepnena calsky.com

 

Kurak jest ambitny i chyba sam chce to policzyć... ;)

 

Pozatym znając zycie dostępne są tylko orientacyjne dane czasem nie mające z nic

wspólnego z rzeczywistoscią .. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurak jest ambitny i chyba sam chce to policzyć... ;)

 

Pozatym znając zycie dostępne są tylko orientacyjne dane czasem nie mające z nic

wspólnego z rzeczywistoscią .. ;)

 

Hehehe :szczerbaty:

Po prostu bylem ciekawy czy jest taka mozliwość :lol:

Kto wie może jak będe miał więcej czasu to zabawie się razem z moim kalkulatorkiem, kolegą informatykiem, odbiornikiem i anteną, przechwyce pare bardzo ściśle tajnych zdjęć ...

 

Ale jeżeli będziemy mieli więcej takich dokładnych obserwacji możemy "zakutalizować" dane w bazach :szczerbaty:

A nóż może chińczykom się przyda :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Hej znalazłem taką stronę gdzie wyczytałem:

 

 

In early 2010, China launched its own NOSS triplet, into very nearly the identical orbital inclination and altitude of U.S. NOSS. None of the U.S. NOSS triplets remain in formation, so the Chinese triplet is the only intact example in orbit today.

 

http://www.satobs.org/noss.html

 

Czy to prawda? Jedyna trójka na niebie obecnie to trójka od Chińczyków? Trochę to dziwne, z tego wszystkiego wynika, że wcale nie było "trójek" NOSS lecz dwójki, a trzeci składnik to Centaur upper stage, co z resztą potwierdzałoby się - często widziałem trójkę NOSS, gdzie trzeci składnik leciał znacznie dalej od dwóch pozostałych. Trochę to zagmatwane w dodatku chyba inaczej się nazywają NOSS'y na różnych stronach. Na heavens-above nie ma takich NOSS jak np. 2-3 (A), są za to ( C ), (D) oraz (E).

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie (i być może Panie) odświeżam, bo trzeba coś ruszyć w temacie do kurki wodnej!

 

To, że na niebie mamy już tylko chińskie trójki satelitowe okazuje się chyba prawdą, bo potwierdzają to inne strony internetowe.

 

Nazywa się to to Yaogan i jak wynika z h-a są świecą ciemniej niż hammerykańskie NOSS i do obserwacji konieczna będzie lornetka z dużym polem. Z filmików na słynnym portalu wynika, że powinny na styk zmieścić się w 10x50.

 

Mamy tutaj takie nazwy (wpisujemy do wyszukiwarki na h-a). Wystarczy wpisać oczywiście jeden z trzech elementów formacji, bo są przy sobie na niebie.

 

Yaogan 9A
Yaogan 9B
Yaogan 9C

 

lub

 

Yaogan 16A
Yaogan 16B
Yaogan 16C

 

Jak wynika z wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Yaogan tylko Yaogan 9 i 16 tworzą formacje. Kto zatrzyma chińską nawałę?! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

3 tygodnie temu ogladalem niebo z matka i dziewczyna w okolicach Stróży pod Krakowem. W pewnym momencie matka pokazala na niebie obiekt po lewej stronie z zapytaniem co to jest.

Niebo bylo ciemne, okolo godziny 24h, mielismy do porownania mase gwiazd nad nami, ale obiekt ktory zobaczylismy byl o wiele jasniejszy.

Po lewej stronie z okolic zakopianki, 100-200 m nad nami pojawily sie 3 swiatla duzo jasniejsze niz reszta gwiazd, tworzace trojkat (dwie u gory jedna na dole). Wszystkie trzy przemieszczaly sie synchronicznie w mniej wiecej nasza strone. Obserwowalismy obiekt ok 10 sek po czym "rozplynal sie"...

 

Czy to pasuje do waszego opisu satelit ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.