Skocz do zawartości

Filtry


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem posiadaczem filtrów prod. Radzieckiej o oznaczeniu;

O-4x 116x1

ЖЗ-8x 116x1

ЧФ-1,4x 116x1

 

Interesuje mnie, do czego i kiedy można użyć tych filtrów i czy ewentualnie mogę z nich skorzystać podczas obserwacji moim sprzęcikiem.

 

To chyba filtry od obiektywu TAIR3S. Do czego się przydadzą to nie powiem, bo nie eksperymentowałem z nimi, ale wiedząc od czego są, łatwiej bedzie ci znaleźć w sieci specyfikacje i zastosowania.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są filtry do MTO-11 CA. Do celów astronomicznych mógłby przydać się ЧФ-1,4x 116x1, to ten co wycina lekko zamglenie w ultrafiolecie. Ale zasadniczo nie jest chyba zbyt często stosowany, chociaż niektórzy mają go na stałe w MTO i chwalą sobie takie rozwiązanie. Filtr ten daje niestety osłabienie jasności obiektywu 1,4X, co przy stosunkowo ciemnym MTO jest wadą. Jak ktoś ma MTO to może wykorzystać oprawy tych filtrów do oprawienia filtra do obserwacji Słońca. Poza tym można jako podstawki do kawy itp. zastosowania.

Zasadniczo, jak nie masz MTO, to takie filtry nie przydadzą się do niczego. Chyba, że dopasujesz je do rurki Skyluxa i zamiast szkiełek dasz folię mylarową do obserwacji Słońca. Ale do tego wystarczy oprawa kartonowa. Do obserwacji planet z założeniem ich na obiektyw Skyluxa chyba się za bardzo nie nadają, bo są dosyć gęste i niewiele będziesz widział. Jeśli masz jednak ochotę, to poeksperymentuj. Oczywiście O-4x to filtr pomarańczowy osłabiający przy okazji 4x, a ЖЗ-8x to filtr żółto-zielony osłabiający 8x. Większe zastosowanie miały w fotografii czarno-białej.

PS. Tu coś piszą o obserwacjach przy użyciu tych filtrów, niestety po niemiecku:

http://www.svenwienstein.de/HTML/mto_11-ca.html

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą może ktoś zna charakterystykę widmową tych filtrów. Jakie pasmo przepuszczają, czy się do czegokolwiek nadają? Do Słońca (+folia Badera) pewnie są za ciemne, chyba, że z folią fotograficzną. I czy poprawią wygląd, uwydatnią granule? Myślę of kors o zielonkawym.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje i poeksperymentuję z nimi przy obserwacji słońca.

Jak tylko coś konstruktywnego w tej materii osiągnę to będę informował , choć może sprzęt jakim operuję nie do końca pozwoli na doświadczenia i reultaty.

Ciekawe czy ten ЧФ-1,4x bedzie pomocny przy obserwacji ksieżyca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nigdy nie obserwuj Słońca wyłącznie z tymi filtrami!!!

Pisałem, że może dadzą poprawę obrazu z fitrami Baader do obserwacji Słońca, ale broń Boże nie stosuj ich samodzielnie na Słońce. W ułamku sekundy możesz stracić wzrok, mimo tych 8-krotnych osłabień.

TO NIE SĄ FILTRY DO BEZPOŚREDNICH OBSERWACJI SŁOŃCA!!!

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nigdy nie obserwuj Słońca wyłącznie z tymi filtrami!!!

Pisałem, że może dadzą poprawę obrazu z fitrami Baader do obserwacji Słońca, ale broń Boże nie stosuj ich samodzielnie na Słońce. W ułamku sekundy możesz stracić wzrok, mimo tych 8-krotnych osłabień.

TO NIE SĄ FILTRY DO BEZPOŚREDNICH OBSERWACJI SŁOŃCA!!!

 

Oczywiście że tylko i wyłącznie z odpowiednim filtrem słonecznym

 

Posiadam folie Baader-a , a oprawę do niej zrobiłem sam (real foto ponizej).

 

Trochę jestem majsterklepą i nawet noszę się z zamiarem skonstruowania jakiegoś sprzętu do obserwacji , ale narazie się uczę i poznaję niebo. Poza tym sam jeszcze nie wiem tak naprawdę co będzie dla mnie najodpowiedniejszym wyborem czy reflektor czy refraktor o jakich parametrach.

Muszę jeszcze trochę sie zahartować na moim SkyLux-e z jego różnorodnymi usprawnieniami i modyfikacjami , no i może odwiedzić któryś ze zlotów astro gdzie pewnie wymiana doświadczeń i informacji da mi konkretne spojrzenie na temat .

Mimo wszystko szacunek za Bardzo Ważną Uwagę nie tylko dla mnie.

 

P.s.

Jak potrzebny jest opis mojej oprawy (materiały,wykonanie) proszę bardzo mogę to udostepnić.

DSCN3901.jpg

DSCN3902.jpg

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.