Skocz do zawartości

Jasny bolid nad Toruniem


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj około 22.05 zaobserwowałem przelot bolidu nad Toruniem.

Testowałem silniczki ETX na balkonie i wreszcie udało mi się dobrze wszystko ustawić. Miałem przy tym duże problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek gwiazdy gołym okiem. Ledwo co była widoczna Wega, czasem wychodził lekko za warstwy chmur Altair. No i po paru próbach wszystko zaczęło chodzić OK, goto odnajdywał Wegę, Deneba.

Nagle patrzę na południowy zachód, a tu bolid jak marzenie. Leciał przez około 2,5 s rozpadając się na kilka części. Świecił zielonkawo i mimo warstwy chmur był dobrze widoczny. Nie mam doświadczenia w ocenie jasności, ale w tym momencie Wega była na granicy widoczności poprzez chmury, a bolid świecił jasnym blaskiem.

Mając ustawionego poprawnie ETX postanowiłem określić, mimo braku widoczności jakiejkolwiek gwiazdy w tym rejonie, trajektorię lotu. Korzystając z funkcji Identify ustaliłem, że z Torunia początek lotu widoczny był w okolicach położenia Neptuna, a koniec w okolicach M75. A więc od południa ku południowemu-zachodowi, trochę obniżając lot.

Niestety nie słyszałem żadnych dźwięków, ale u mnie jest duży hałas od przejeżdżających samochodów, a więc i tak bym pewnie nie usłyszał.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań takze zarejestrował tego Bolida u mnie czas to 20:05:04UT. Zjawisko musiało być imponujące bo MetRec zarejestrował 50 obrazów, które trwały ponad 2 sekundy i zadziałało ograniczenie Metreca. Na szczęście lada moment będzie nowa wersja programu z ograniczeniem do 200obrazów. Jasność to około -6mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale numer. :banan: Pierwszy raz chyba widziałem bolida tak na wprost, a nie gdzieś tam kątem oka. Te dwie i pół sekundy wyszło mi z kalkulacji, że było to dłużej niż 2 a na pewno nie 3. Co do położenia początku i końca trasy przelotu z Torunia, sprawdzałem na mapach nieba i z grubsza się zgadza. Początek w okolicach Neptuna, koniec chyba odrobinę poniżej M75. Ze względu na cienkie chmury mogłem oczywiście widzieć tylko najjaśniejszą część lotu. No i wyraźnie rozpadał się pod koniec. Nie widzę tego na filmie z Nysy, ale jestem pewien, że tak było.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....) No i wyraźnie rozpadał się pod koniec. Nie widzę tego na filmie z Nysy, ale jestem pewien, że tak było.

Pozdrawiam

Piotr

 

Być może jak nastąpiła fragmentacja to bolid nie miał już takiej jasności żeby się zarejstrował...

 

Choć przeważnie jest tak ze, podczas rozpadu meteoroidu widoczne są rozbłyski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Choć przeważnie jest tak ze, podczas rozpadu meteoroidu widoczne są rozbłyski...

 

Małe wyjaśnienie skrótu myślowego

 

Podczas wtargnięcia meteoroidu i jegoż rozpadu w atmosferze są widoczne rozbłyski BOLIDU .

------------------------------------

 

Choć jak się teraz głebiej nad tym zastanawiam meteoroid który rozpadnie się w atmosferze moze spowodować błysk.

 

No bo ciało ktore fizycznie przybywa przez kilka sekund w atmosferze nadal jest meteoridem.

 

No bo bolid meteor to tylko zjawiska świetlne

 

Natomiast błysk jest następstwem tego rozpadu,(oczywiscie nie tylko -samo wejscie w atmosfere powoduje swiecenie)

 

wszystko zalezy od konstrukcji zdania w którym uzyjemy tych słow..

 

Ale dzieki Jarecki ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno..

 

Skoro jesteśmy przy tym temacie (przepraszam Lampka za odbieganie)

 

Podobna sprawa jest z tym:

 

"przelot bolidu wywoł grzmot który był słyszalny w promieniu...."

 

Generalnie rzecz biorąc bolid -który jest zjawiskiem świetlnym jak moze wywołać grzmot?

 

Fizyczne wejscie meteoroidu do atmosfery przeciez wywołuje efekty dziwiękowe.

 

W moim odczuciu to są właśnie skróty myslowe które bardzo często funkcjonują w naszym jezyku.

 

Czy posługiwanie się takimi zdaniami jest prawidłowe?

 

Hmmm prawde powiedziawszy nie wiem.

 

Kazdy poddaje to własnej ocenie

 

 

 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawych mam jeszcze drugi film kręcony kamerą z obiektywem 6mm na po klatkowe wideo w trybie 24H obraz ma przekłamanie sklejania dwóch odległych klatek stąd bolid jest podwójny. Fragmentacja i efekty dźwiękowe pochodzące od tego zjawiska są na tym sprzęcie nie zarejestrowane prawdopodobnie z powodu dużej odległości.

 

300906_200531.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawych mam jeszcze drugi film kręcony kamerą z obiektywem 6mm na po klatkowe wideo w trybie 24H obraz ma przekłamanie sklejania dwóch odległych klatek stąd bolid jest podwójny. Fragmentacja i efekty dźwiękowe pochodzące od tego zjawiska są na tym sprzęcie nie zarejestrowane prawdopodobnie z powodu dużej odległości.

 

300906_200531.gif

 

Rozumiem że używasz magnetowidu poklatkowego (Time Laps) on powinien mieć także tryb 6 i 12 godzinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że używasz magnetowidu poklatkowego (Time Laps) on powinien mieć także tryb 6 i 12 godzinny.

 

 

Dla wygody dałem tryb 24 bo po przegraniu z magnetowidu na DVD w trybie odtwarzania 3 godzinnym mogłem na komputerze przeglądnąć całą noc w niespełna pół godziny, ale teraz każde z trzech stanowisk foto posiada nowe cyfrówki i nie mam potrzeby przeglądania taśm z całej nocy jedynie wybrane zjawiska, więc wkrótce przejdę na tryb 12 H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.