Skocz do zawartości

Ładowarki do akumulatorów żelowych


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie na necie zacząłem przeglądać ofertę ładowarek do akumulatorów żelowych i nie za bardzo wiem, które z nich są dobre, a które to szajs (i należy je omijać). Oczywiście na AF czytałem wątki Mirka Krasnowskiego na temat akumulatorów żelowych - tak jednak raczej jest opisane, jak ładować ostrożnie akumulatory żelowe zwykłym prostownikiem (lub jak o nie dbać itp.) - natomiast nie za bardzo znalazłem inforamcje jakich można używać ładowarek dedykowanych. Wiem, że do najtańszych one nie należą ale chcę mieć coś pewnego.

 

to co znalazłem:

1. http://sklepwideo.pl/details.php?id=za100510

2. http://www.foton.kalisz.pl/?strona=sklep&a...2=1&grupa3=

3. http://www.szybowce.com.pl/produkty.php?la...=51&start=0

4. http://www.stef-pol.pl/index.php?id=oferta

 

pomijam na razie allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest zasilacz buforowy tzn taki który po naładowaniu akumulatora automatycznie rozłączy ładowanie. W ten sposób unikniemy przeładowania (zniszczenia akumulatora). Duży wybór tego typu zasilaczy znajdziesz w firmach sprzedających systemy alarmowe.

np. http://www.factor.pl/show_cat.php?catid=1&subcat=58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrzyłem na te zasilacze - ale jak je podłączać do akumulatora ? Tam są albo same płytki drukowane - - albo gotowe zasilacze. Do tych gotowych chyba należy do środka wkładać akumulator tak jak do UPS ? Nie znam się za bardzo na tym :(

 

No a co z tymi zwykłymi ładowarkami - powiedzmy w granicach do 100 PLN ?

Przy nich rozumiem trzeba uważać, żeby nie przeładować akumulatora.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrzyłem na te zasilacze - ale jak je podłączać do akumulatora ? Tam są albo same płytki drukowane - - albo gotowe zasilacze. Do tych gotowych chyba należy do środka wkładać akumulator tak jak do UPS ? Nie znam się za bardzo na tym :(

 

No a co z tymi zwykłymi ładowarkami - powiedzmy w granicach do 100 PLN ?

Przy nich rozumiem trzeba uważać, żeby nie przeładować akumulatora.

 

 

Taki zasilacz z obudową zawiera w sobie także transformator obudowa jest skręcona dwoma śrubkami, a w środku są przewody do podłączenia akumulatora jest to dziecinnie proste. Taki zasilacz jeszcze raz napiszę gwarantuje, że akumulator nie ulegnie zniszczeniu oraz zostanie dobrze naładowany.

 

Te zasilacze z linków, które podałęś raczej nie są buforowe. Nie sądzę także aby z ich pomocą można było zniszczyć akumulator. Raczej są tak małe, że niedoładują akumulator niż go zniszczą. Do amatorskich zastosowań generalnie mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żelowcu 12V nie nalezy przekraczać napięcia ładowania 13.8V i 1/10 pojemności na prądzie.

Jak masz coś, co zapewnia takie parametry, to accu się nie przeładuje. Może być i przez miesiąc podłączony bez efektów ubocznych.

 

Jak coś takiego jest podłaczone pod accu na stałe, to jest to prostu zasilacz buforowany. Nazwa jest bardziej skomplikowana niż jego funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam zasilacza w podanym przez Ciebie Mirku sklepie i nie mogę znaleźć odpowiedniego - chcę coś dobrać do akumulatora 12V/12Ah.

 

 

rozmiar 12Ah nie jest rozmiarem typowym dla rynku security dlatego nie możesz znaleźć zasilacza z odpowiednią obudową. Moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do pojemności mają akumulatory 7Ah można kupić np. dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do instrukcji od EQ-5 i sprawdź ile pobiera prądu przy 12VDC. Wartość powinna być wyrażona w mA lub A. Może też być podana w W (Watach) to wtedy przeliczymy.

W przypadku grzałki jeżeli nie wiadomo ile pobiera to trzeba by zrobić pomiar. Momo wszystko namawiam na 2x7Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do instrukcji od EQ-5 i sprawdź ile pobiera prądu przy 12VDC. Wartość powinna być wyrażona w mA lub A. Może też być podana w W (Watach) to wtedy przeliczymy.

W przypadku grzałki jeżeli nie wiadomo ile pobiera to trzeba by zrobić pomiar. Momo wszystko namawiam na 2x7Ah.

 

 

Jak sie przelicza mA lub A na waty??

Pytam bo sam zakładam chłodzenie i niewiem jakiego akumlatorka będe potrzebował do 4 wiatyraków 80mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waty to jednostki mocy. A i mA to jednostka prądu. Moc to iloczyn napięcia i prądu. Ponieważ accu daje w przybliżeniu 12V, to mając pobór prądu X amper, moc jest 12V x X.

 

Z wiatraka spróbuj przeczytać, jaką ma rezystancję lub zmierz ją omomierzem. A potem to już moc policzysz

P = (U*U)/R. MOżna to liczyć dalej... Ale powiem Ci z doświadczenia, że zwykły 7Ah przez parę nocy Ci pociągnie same wiatraki.

Z reguły robi się jeszcze jakieś regulatory, o tym była przd miesiącem dyskusja w innym temacie o grzałkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmiar 12Ah nie jest rozmiarem typowym dla rynku security dlatego nie możesz znaleźć zasilacza z odpowiednią obudową. Moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do pojemności mają akumulatory 7Ah można kupić np. dwa.

 

Czyżby Ci chodziło o równoległe połączenie akumulatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do instrukcji od EQ-5 i sprawdź ile pobiera prądu przy 12VDC.

W instrukcji nic nie ma na ten temat, szukałem na necie, ale też lipa. Znalazłem coś na:

- http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...;prev_next=next

 

Niestety w moim pilocie do napędów mam wartości: x1, x2, x32, natomiast grzałka do odrośnika jest na etapie budowy - przed zimą muszę ją skończyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linku na A4U wynika, że można przyjąc zapotrzebowanie na 350mA czyli akumulator 7Ah pociągnie (nowy) około 20 godzin. Drugi na zasilanie grzałek i masz parę nocy pracy bez ładowania. Jest tylko pewna niewiadoma, a mianowicie z tej dyskusji na A4U wynika, że napięcie zasilania EQ-5 to 6V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Cześć mam problem bo niewiem czy mozna ładować aku żelowy 4,5 Ah ładowarką przeznaczoną do pojemności od 7 Ah do 14 Ah ,czy nie uszkodzi to akumulatora a przynajmniej w dużym stopniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.