Skocz do zawartości

Czy ktoś niedawno kupił Syntę 200/1200mm?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Hej - mam pytanie - pewnie wyda się głupie ale czegoś ne rozumiem. Piszecie o wczorajszych i przedwczorajszych obserwacjach a u mnie chumury... wydawało mi się że cała Polska w chmurach - czy może jest możliwa obserwacja poprzez warstwę chmur? Wybaczcie za być może głupie pytanie ale nie próbowałem obserwować przez chmury i jak dotąd wyniosłem telepa na dwór tylko raz - a może to błąd? Czy przez warstwę chmur też jest możliwa obserwacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - mam pytanie - pewnie wyda się głupie ale czegoś ne rozumiem. Piszecie o wczorajszych i przedwczorajszych obserwacjach a u mnie chumury... wydawało mi się że cała Polska w chmurach - czy może jest możliwa obserwacja poprzez warstwę chmur? Wybaczcie za być może głupie pytanie ale nie próbowałem obserwować przez chmury i jak dotąd wyniosłem telepa na dwór tylko raz - a może to błąd? Czy przez warstwę chmur też jest możliwa obserwacja?

 

Ekhm... mam nadzieje że jednak żartujesz :D

Kiedyś na jednym z for ktoś pokazywał filtry chmurowe, ale nie sprawdzałem ich działania :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie tyle żartowałem co chciałem się upewnić. Jestem początkujący - dopiero co kupiłem teleskop - pogoda do niczego a tu niektórzy piszą że obserwowali nawet...Jowisza :o więc chciałem się upewnić bo może coś mnie omija ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie tyle żartowałem co chciałem się upewnić. Jestem początkujący - dopiero co kupiłem teleskop - pogoda do niczego a tu niektórzy piszą że obserwowali nawet...Jowisza :o więc chciałem się upewnić bo może coś mnie omija ;-)

 

U mnie tez wczoraj lał deszcz a wieczorem patrze - czyste niebo. Nie skorzystałem jednak z okazji tym razem. :Salut: Róznie to bywa z tą aurą zwłaszcza u nas w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne na północy jest sporo chmur, ale u mnie na płd-wsch kraju pogoda jest całkiem, całkiem. Wczoraj wieczorem było pogodnie i bardzo dobra przejrzystość, ale nie prowadziłem dłuższych obserwacji ze względu na przeziębienie i Księżyc.

 

Dzisiaj za to jest sporo cirrusów. I tu można dodać, nawiązując do tematu obserwacji przez chmury, że na upartego można obserwować niebo przez cirrusy, albo cienkiego cirrostratusa. Oczywiście wszystko zależy od tego co obserwujemy, czym, i przy jakiej przejrzystości. Pojedyncze delikatne cirrusy są wręcz czasami niewidoczne nocą, chyba, że rozświetla je Księżyc, tak jak dzisiaj. I niestety dzisiaj nie są takie delikatne <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę lepszej pogody - ja kupiłem telepa tydzień temu a okazji do obserwacji miałem 1 - obejrzałem sobie księżyc bo się pogoda zepsuła - teraz zostaje mi uzbroić się w cierpliwość - studiuję mapki nieba i uczę się nieznanych mi jeszcze gwiazdozbiorów. Życze szybkiego powrotu do zdrowia i czystego nieba :-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę lepszej pogody - ja kupiłem telepa tydzień temu a okazji do obserwacji miałem 1 - obejrzałem sobie księżyc bo się pogoda zepsuła - teraz zostaje mi uzbroić się w cierpliwość - studiuję mapki nieba i uczę się nieznanych mi jeszcze gwiazdozbiorów. Życze szybkiego powrotu do zdrowia i czystego nieba :-) .

 

Nie łam się mój leżał prawie dwa miesiące jak go kupiłem pogoda była niezła tylko miałem wypadek i ni jak nie mogłem sobie go wystawić ;-)

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji. W końcu doczekałem się ładnego nieba, bo od tygodnia w Częstochowie tylko chmury i chmury...

Jak na razie jestem zadowolony ze zmiany teleskopu :D

No, ale zmiana lustra ze 114 na 200 to jest jednak "mały" skok w jakości obrazu :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto "Łysy" uchwycony wczoraj przez zwykłą cyfrówkę przy seeingu praktycznie nawet poniżej 1 bo mgła była taka że nawet wokół księzyca robiło się halo :-) - jednym słowem Synta 8" to jest to. Zdjęcie może nie jest super jakości i jest baaardzo amatorskie - poprostu obiektyw przytknięty do okularu. Przy okazji mam 2 pytania - czy w taki sam sposób bedę mógł zfotografować planetkę - przytykający tylko aparat do okularu - pstryk i już? czy to nie jest takie proste jak w przypadku księżyca?

2 pytanie: wczoraj jak obserwowałem księżyc to co jakiś czas dało się zaobserwować małe czarne punkty przelatujące na tle tarczy księżyca - kształt przypominał X-0 coś takiego tylko że bardzo malutkie ledwie dało to się odróżnić od kropki - co to takiego ? jakieś zanieczyszczenia? Pozdrawiam.

ksiezyc.JPG

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ludz sie.

To zdjecie i tak jest nieostre, ale wielkosc Ksiezyca "maskuje" nieco ogolna nieostrosc.

 

Planeta jest mala, bardzo podatna na seeing i ciemniejsza od Ksiezyca.

Nic z tego. Pojedyncza klatka jest skazana na porazke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem chwilkę w moim warsztacie nad jeziorem, gdzie trzymam telepy. Nawet się nie mogłem powstrzymać, żeby sobie odmówić "ustrzelenia" Syntą dwóch kluczy dzikich gęsi. Gęś w RKE to je ono :D

 

Za to wczoraj nie udało mi się złapać kometki- za późno pojechałem.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem chwilkę w moim warsztacie nad jeziorem, gdzie trzymam telepy. Nawet się nie mogłem powstrzymać, żeby sobie odmówić "ustrzelenia" Syntą dwóch kluczy dzikich gęsi. Gęś w RKE to je ono :D

 

Za to wczoraj nie udało mi się złapać kometki- za późno pojechałem.

 

:Beer:

 

:helo: haha, Wiesiek, swietne!

RKE dobry na wszystko! A kaczka w buraczkach i w RKE jest boska!

 

A z kometka to faktycznie za pozno zes pojechal. Zachodzila juz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, specjalnie dla ciebie oświadczę, że:

- obrazy gęsi w RKE nie wykazywały śladów komy,

- aż po brzegi pola były ostre,

- świetnie odwzorowane były barwy,

- puntowość oczek i dziobków- znakomita,

- jedyną wadą było dość małe pole, rekompensowane z nawiązką niższą ceną okularka.

:szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do uzytkownikow Synt 200/1200:

 

juz bodajze w 2 egzemplarzach spotkalem sie z nieco nieosiowym zamocowaniem szyny szukacza co bez ingerencji dodatkowych "pomocy" (ZAPALKA) nie pozwala na zjustowanie osi szukacza z osia teleskopu i uniemozliwia celowanie.

 

Czy tylko ja mialem takiego pecha czy inni tez sie z tym borykaja?

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.