Skocz do zawartości

Czy ktoś niedawno kupił Syntę 200/1200mm?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pewien problem. Właśnie poskładałem do kupy syntę Sky Watcher 200/1200 mm na Dobsonie. W instrukcji wyczytałem że z tyłu lustra powinny być 3 śruby do kolimacji i 3 śruby podtrzymujące lustro - takie które da się ręką wkręcić. Tym czasem u mnie są tylko 3 wkręty na śrubokręt krzyżowy i tyle... nie wiem czy to jest zróżnicowane że niektóre mają tak a inne inaczej czy poprostu u mnie brak :-( poniżej załączam zdjęcie ztyłu tubusa z mocowaniem lustra - te 3 śruby to właśnie wkręty na śrubokręt krzyzowy są jeszcze jakieś małe gwintowane otwory ale w nich nie ma wkrętów. Czy tu czegoś brak czy ten typ takma?

kol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wielkie dzieki - już sie przestraszyłem - dzięki też za radę - coprawda nie miałem jeszcze okazji polookać przez to cudo (pogoda) bo dziś przyszło ale cieszę się że mnie przekonałeś do tej Synty. Pomysleć że teraz w tym miejscu stał by Sky Watcher 130/1000 na EQ2 za tę samą cenę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też się cieszę- naprawdę nie ma porównania dla tych dwóch telepów :)

 

Ignisdei coś na ten temat mógłby powiedzieć: sprzedał 130, kupił 200 ;)

 

Teraz kolimacyjka- to naprawdę nietrudne, no i radzę ci zacząć od M42, M13, M81 i 82, no i nie pospać, a posaturnić nad ranem, jak już te chmurzyska (no m.in. twoja wina!) przejdą :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wielkie dzieki - już sie przestraszyłem - dzięki też za radę - coprawda nie miałem jeszcze okazji polookać przez to cudo (pogoda) bo dziś przyszło ale cieszę się że mnie przekonałeś do tej Synty. Pomysleć że teraz w tym miejscu stał by Sky Watcher 130/1000 na EQ2 za tę samą cenę ...

 

Kolegi Saywiehu warto słuchać, bo mądrze gada :szczerbaty:

130/1000 przy tym sprzęcie to badziew. Nasz sprzęt (mam takie same cudo) ma 2,5 x większe zwierciadło co bezpośrednio przekłada się na jasność i rozdzielczość obrazu. Tyle, że trochę większej wprawy wymaga operowanie dobsonem, ale...cóż to dla Ciebie :D

Zwierciadło główne jest dobrze zamocowane i nie powinno raczej wymagać ruszania (chyba, że byś tubusem wpijał pale :Boink: ). Jesli już to raczej może wystąpić potrzeba skolimowania lustra wtórnego.

Witamy w klubie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym czasem u mnie są tylko 3 wkręty na śrubokręt krzyżowy i tyle...

 

no i wszystko gra- lustro jest umocowane na takich 3 koreczkach i sprężynie dzięki czemu dodatkowe 3 śruby

(do kontry) nie sa potrzebne- kolimacja w takim wypadku jest troszeczkę prostsza :D

ja Synte kolimowałem 1 raz przez godzine :Boink: i po paru justowaniach zchodze do 5 minut :szczerbaty:

pozdro :Salut:

Edytowane przez siucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet dotarł skolimowany - sprawdzałem wg instrukcji i niby wszystko gra bo w wyciągu widać całe lustro. Teraz tylko czekam na pogodę choć prognozy nie są najlepsze :-(

 

 

Zrób sobie pudełko kolimacyjne i kolimuj przed każdą obserwacją ( lustro główne), trwa to minutę jak nabierzesz wprawy. Zawsze będziesz miał pewność że wyciągasz z teleskopu wszystko na co go stać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok napewno tak zrobię :-) - mam sporo czasu zanim będę mógł przez niego polookać (pogoda) więc pokombinuje z "dodatkami". Zrobię też podstawkę taką żeby dało się z balkonu obserwować i obmierzę szerokość włazu na dach ... Jak narazie to nawet sam szukacz wymontowany z teleskopu daje sporo frajdy bo działa jak całkiem niezła lornetka-tyle że odwraca obraz - ale to nie szkodzi - przy tej pogodzie jedyne co da się wieczorem poobserwować to przebierające się sąsiadki ;-) Pozdrawiam.

 

Aha jeszcze jedno pytanie - na lustrze głównym narysowany jest w środku malutki okrąg o - czy to norma - i czy to nie bedzie przeszkadzać? W instrukcji mam inny model - pokazane jest 6 śrób z tyłu mocujących lustro główne - ja mam 3 - to znaczy że tymi trzema mam kręcić w celu kolimacji?

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolko na lustrze to znacznik srodka zwierciadla pomocny w kolimacji.

 

W niczym nie przeszkadza, bo jak sie zastanowisz to zauwazysz, ze jest dokladnie naprzeciwko losterka wtornego czyli na bezuzytecznej (zaslonietej) czesci zwierciadla :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię też podstawkę taką żeby dało się z balkonu obserwować i obmierzę szerokość włazu na dach ...

 

czy dobrze zrozumiałem, chcesz na dachu domu zrobić kopułę obserwacyjną??? jeśli tak to radzę zrezygnować z tego pomysłu bo będziesz mieć za duże falowania obrazu wynikające z ciepła unoszącego się do góry...

radze sobie zrobić takie miejsce obserwacyjne z dala od domu (np. jakis garaż, albo poporstu na trawie :D)

pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok napewno tak zrobię :-) - mam sporo czasu zanim będę mógł przez niego polookać (pogoda) więc pokombinuje z "dodatkami". Zrobię też podstawkę taką żeby dało się z balkonu obserwować i obmierzę szerokość włazu na dach ... Jak narazie to nawet sam szukacz wymontowany z teleskopu daje sporo frajdy bo działa jak całkiem niezła lornetka-tyle że odwraca obraz - ale to nie szkodzi - przy tej pogodzie jedyne co da się wieczorem poobserwować to przebierające się sąsiadki ;-) Pozdrawiam.

 

Aha jeszcze jedno pytanie - na lustrze głównym narysowany jest w środku malutki okrąg o - czy to norma - i czy to nie bedzie przeszkadzać? W instrukcji mam inny model - pokazane jest 6 śrób z tyłu mocujących lustro główne - ja mam 3 - to znaczy że tymi trzema mam kręcić w celu kolimacji?

 

 

Ten mały okrąg pomoże ci przy kolimacji teleskopu http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...mp;topic=6153.0 tutaj masz wszystko opisane jak tego dokonac.

 

Poza tym śrub masz sześc - obok zwykłych na krzyżak masz w tych otworkach sruby kontrujące (na imbus 2,5mm) do których ja akurat klucza nie miałem w swojej syncie więc musiałem dokupic. Nie wiem czy klucz powinien byc czy nie.

kol.jpg

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dach nie jest czarny - ma raczej jasno-siwy odcień zresztą dach to byłaby raczej opcja na zimę a w zimę aż tak się nie nagrzewa. Kluczyk imbusowy był dołączony do zestawu.

no, moze nie nagrzewa sie az tak, ale nie powiedziane, ze wystarczajaco ;) najlepiej sprawdzic.

a imbusy sa nawet trzy ale zaden nie pasuje :szczerbaty: przynajmniej u mnie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pogoda nadal do kitu i widoku na poprawe nie widać :-( ... Teleskop stoi a nie ma na co patrzeć ... kiepskie uczucie... Pogody gorszej nie możnasobie wyobrazić - Chmury geste grube i wysokie i niskie, mgła, pada mrzawka - wilgotność ok 97% - tragedia. Czy kiedyś się przejaśni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pewien problem. Właśnie poskładałem do kupy syntę Sky Watcher 200/1200 mm na Dobsonie. W instrukcji wyczytałem że z tyłu lustra powinny być 3 śruby do kolimacji i 3 śruby podtrzymujące lustro - takie które da się ręką wkręcić. Tym czasem u mnie są tylko 3 wkręty na śrubokręt krzyżowy i tyle... nie wiem czy to jest zróżnicowane że niektóre mają tak a inne inaczej czy poprostu u mnie brak :-( poniżej załączam zdjęcie ztyłu tubusa z mocowaniem lustra - te 3 śruby to właśnie wkręty na śrubokręt krzyzowy są jeszcze jakieś małe gwintowane otwory ale w nich nie ma wkrętów. Czy tu czegoś brak czy ten typ takma?

 

 

BTW moge wiedziec ile dales za ten sprzet i gdzie zamawiales?

Edytowane przez VomitroN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dach nie jest czarny - ma raczej jasno-siwy odcień zresztą dach to byłaby raczej opcja na zimę a w zimę aż tak się nie nagrzewa.

 

Dach to jedno, a to co pod dachem to drugie. Często może być tak, że ważniejsze jest to drugie. O ile pomieszczenie pod dachem jest obszerne, a zarazem nieszczelne, to ciepło z niego może uciekać całymi "tabunami" przez całą noc.

 

Z balkonu można obserwować w całkiem przyzwoitych warunkach. Ale tu także dużo zależy od tego jaki to balkon i co jest do niego przyczepione ;), to jest ściany (cegła, tynk, ocieplona itp.) i pomieszczenia (ogrzewane, czy nie, jakie okna, drzwi itd.).

 

I jeszcze jedno, co obserwujemy? Wiadomo, że planety są o wiele bardziej wrażliwe na wszelkiego typu turbulencje powietrza od DS-ów.

 

A tak przy okazji - właśnie też sprawiłem sobie Syntę :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pogoda nadal do kitu i widoku na poprawe nie widać :-( ... Teleskop stoi a nie ma na co patrzeć ... kiepskie uczucie... Pogody gorszej nie możnasobie wyobrazić - Chmury geste grube i wysokie i niskie, mgła, pada mrzawka - wilgotność ok 97% - tragedia. Czy kiedyś się przejaśni...

za duzo nowego sprzetu w ciagu ostatnich kilku dni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kupiłem : http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...at=0&page=1

cena tak ajak na stronie - podobno jeszcze są - dostawa była w piątek - szczerze polecam - obsługa na najwyższym poziomie - są naprawdę nastawieni na klienta - chyba robię reklamę ale należy im się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie przestańcie kupować te teleskopy jestem na chorobowym i nie mogę przez was pooglądać nieba. Ciągle tylko te chmury i chmury zaczynam myśleć o zmianie hobby :burza::Boink:

 

Dowcip oczywiście :szczerbaty:

 

Swoją drogą to uważam, że mała reklama nie jest złą tzn. ludzie powinni sobie pomagać rzetelnie relacjonować jak wyglądała transakcja by kupować w renomowanych miejscach gdzie jako sprzedawcę spotka się człowieka obeznanego z tematem a nie przypadkowego bez mała wyrwanego z ulicy. Ja kupiłem swój teleskop w konkurencyjnej firmie DO i też byłem bardzo zadowolony ze sposobu zakupu naprawdę na wysokim poziomie oraz zgodnie z prawem nie zapomnieli nawet o pisemnej informacji, że mogę odstąpić od zakupu w ciągu 10dni, czego tak brak w wielu przypadkach zakupu przez internet wielu ludzi jest nieświadomych tego prawa. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.