Skocz do zawartości

ostrosc obrazów moim newtonie


miku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam pytanie, ale zanim je zadam musze najpierw napisac jaki sprzet posiadam. Jest to newton (jesli moge to tak okreslic) ze skroconym tubulusem 150/1400mm ale ma wbudowanego barlow'a wiec rzeczywista dlugosc tubulusa wynosi 500mm co wskazuje ze barlow ma mag 3x. Wiem ze to nie jest szczyt marzen i traktuje go jako przejsciowy sprzet. To moj pierwszy teleskop.Mam nadzieje ze mnie nie zawiedzie. Problem jest w wtym ze gdy ogladalem ksiezyc (robilem wczesniej kolimacje luster)to przy zastosowaniu okularu PL25 (powieksz 56x) dal mi obraz o ostrosci 98-99% (tak "na moje oko"), natomiast przy zalozeniu okularu PL6,5 ostrosc obrazu zmalala do jakichs 88-90%. Pytanie zatem brzmi: Czy jest to wina zle skolimowanego telepa, czy moze innej wady spowodowanej np. nieosiowo wbudowanym barlow'em? A moze powod tkwi np. w warunach atmosferzcznych, co dalo niewyrazny obraz przy wiekszym powikszeniu? Generalnie chce sie zapytac czy powiekszenie 215x jest zbyt duze dla takiego teleskopu? Czy powinienen czy tez nie powinienem spodziewac sie o strego obrazu przy takim powiekszeniu?W tabeli podane jest ze jasnosc wynosi wowczas 2,25

Musze tutaj dokonac ze telep nie stal godzine na dworze ale jakies 30 min i na otwartej przestrzeni w plenerze. Bylo to tuz po zachodzie slonca i wschodzie ksiezyca.

Dziekuje wszystkim za zamieszczenie swych uwag i porad

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, trudno oceniać ostrość w procentach :) Pytasz o kolimację. Czemu nie? Sprawdź więc ją! Oś barlowa pewnie można sprawdzić zwykłą suwmiarką, gdy kolimacja jest już dobra. Ale raczej mało prawdopodobne, że taka rzecz zaistnieje. Pytasz z kolei o warunki atmosferyczne... Przejrzyj forum, poczytaj kilka wątków i zdobądź wiedzę potrzebną do oceny stanu atmosfery jak i stopnia wychłodzenia teleskopu (zamontuj aktywne chłodzenie domowej roboty!). A wracając do tego, że ostrość trudno oceniać, bo chyba tylko w przypadku gwiazd podwójnych, których to kilka polecą Tobie bardziej doświadczeni Forumowicze, będziesz w stanie to zrobić. Mimo wszystko spadek ostrości to rzecz najnormalniejsza przy takich powiększeniach dla takiego lustra. Obraz w amatorskiej klasy sprzęcie nigdy nie będzie jak żyleta. Mimo to, można zobaczyć naprawdę wiele niebywałych obrazów :)

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że przyczyną mógł być słaby seinng. Też nieraz mam podobna sytuacje powiększenie około 200x a obraz pływa. Kolimacje teleskopu proponuje sprawdzić na jakiejś gwieździe. Trudno stwierdzić czy teleskop jest dobrze skolimowany na księżycu, kiedyś miałem bardzo rozkolimowany teleskop i obrazy księżyca i tak powalały ,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.