Skocz do zawartości

Automatyczny wyciąg okularowy 1.25"


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

No, przynajmniej dla Ciebie Crocodile spełni się to przynajmniej w ostatnim przypadku. Wyciąg już nadałem, daj znać w poniedziałek gdy nadejdzie oraz po testach.

Powiedz jeszcze tylko co to jest ta chelba ? Czy to się je lub pije, używa czy wyłącznie ogląda ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde - wkurzacie mnie panowie  :twisted:  

 

To jest moja najwieksza zmora - ustawianie ostrosci (drgania od rak) przy foceniu CCD planetek  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:

 

Ja chce motofokusssssssss :Boink: ssss :Boink:  sss :Boink: okus :Boink: moto :Boink:  :vikin: ufff - o czym to ja mowilem? :?  :shock:

 

Czyżby motofokus miał być kolejną po GO-TO protezą elektroniczną do mało sztywnych, popularnych montaży paralaktycznych, bo takie odnoszę wrażenie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby motofokus miał być kolejną po GO-TO protezą elektroniczną do mało sztywnych, popularnych montaży paralaktycznych, bo takie odnoszę wrażenie  8)

 

Oj Janusz... nie wazne srodki - wazny cel, a po nim skutek. Poza tym nie ma takiego montazu, ktory by sie oparl recznemu focusowi przy duzym powerze lub foceniu malutkim ccd przy ogniskowej >1000. Na swiecie powoli robi sie z tego standard. Co to za przyjemnosc majstrowac lapskiem i przy okazji dotykac tekeskop?

 

PS. Poza tym, jak widac "na zaloczanym" obrazku - dobrych montazy u nas w kraju jest na PECZKI! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam inaczej: co to za przyjemność pracować z teleskopem co po dotknięciu łapskiem przy ogniskowaniu miota planetą w okularze jak wściekły ???

Operowałem ręcznie fokusem niewielkiego teleskopu kolegi Lańcuckiego na Kudłaczach i zapewniam was że Marsem nie miotało a tylko lekko drgnął i od razu stanał jak wryty po zdjęciu ręki z gałki fokusera przy ponad 100 krotnym powiększeniu :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne - a kolega Lancucki ma sprzet ogolno dostepny w PL. Poza tym drgal Mars jak sam zauwazyles, a to mi sie nie podoba, dlatego jestem zdecydowanie zwolenikiem motoryzacji teleskopow.

 

Ciekawe jakby sie zachowywal ten Mars przy mini CCD (Vesta). Gwarantuje ci, ze majtal by sie po polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sie chyba juz zagalopowales myslowo - wroc do poczatku i przeczytaj co ty wypisujesz.

 

Kontynuujesz dyskusje i zaraz ktos stwierdzi, ze mamy "nadwornego" wroga motofokusa i innych elektronicznych dodatkow, a wiem ze tak nie jest. Wiem co chciales powiedziec - najpierw porzadny montaz, dopiero potem gadzety. Ale musisz to wyrazniej artykulowac, a nie zachowywac sie jak wrog postepu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwaz jedna rzecz - my tu nie gaworzymy sobie o teorii, ale mowimy o praktycznym rozwiazaniu, wiec dywagowanie o sprawach "nieosigalnych" dla wiekszosci w tym watku jest nie na miejscu. Leszek znalazl dobre rozwiazanie, wiec powiedzenie kup sobie lepiej montaz Losmandy G11, albo moze Takahashi EM, do tego refraktor APO z super pracujacym wyciagiem. Jak to brzmi? Tak to zabrzmialo wlasnie kiedy dales przyklad zestawu Pawla L PTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz kiedyś to opowiadałem, ale pierwszy mój kontakt z teleskopem w czerwcu tego roku wyglądał tak... 8)

 

Podchodze do refraktora 102/900 patrze 100x na Jowisza siakis nie ostry wymacałem gdzie tu ostrość i sobie poogniskowałem wtę i we wtę.

 

JOWISZ NAWET NIE DRGNĄŁ

 

Potem podchodze do Vixena VL-200 macam znowu CHOLERA wszystko lata, trzęsie się, poszedłem od tego Vixena, żeby czegoś nie popsuć :roll:

 

Przewymiarowany montaż daje oczekiwany komfort i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz Jesionie że na przyszłość trzeba myśleć o docelowych rozwiązaniach a nie substytutach teleskopu z protezami elektronicznymi sztywności o czym zapewne już wiesz pomimo młodego jeszcze wieku.

Widzę że twoje rozeznanie na tym rynku jest jeszcze niewielkie ale wszak do tego służy właśnie forum aby je powiększać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz McArti ale astrofoto nie wszyscy lubią uprawiać a stabilny obraz w okularze to by jednak chcieli mieć przy fokusowaniu z okularem więc inwestycja w dobry i sztywny montaż znoszący nasze dotykanie to najlepsza droga do zadowlenia z uprawianego tu hobby 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz Jesionie że na przyszłość trzeba myśleć o docelowych rozwiązaniach a nie substytutach teleskopu z protezami elektronicznymi sztywności o czym zapewne już wiesz pomimo młodego jeszcze wieku.  

Widzę że twoje rozeznanie na tym rynku jest jeszcze niewielkie ale wszak do tego służy właśnie forum aby je powiększać  8)

 

Moje rozeznanie w sprzecie jest na poziomie amatorskim na poziomie srednio wyzszym i nigdy nie bedzie wyzsze, bo profesjonalne niuanse pewnych zjawiski zwyczajnie mnie nie interesuja. Jestem zwyklym amatorem i mi to wystarcza, natomiast nie podoba mi sie twoj stosunek do tej mojej wiedzy i wieku, do tego wyrazony niestety publicznie (mam 30 lat, a ty?).

 

Nie rozumiem zupelnie twojego stanowiska, ktore sugeruje, ze ty sprzedajesz sprzet, ktory nie wymaga takich protez. Przeciez to jawna bzdura. Nie widze nic w twojej ofercie, co nie wymagalo by takich rozwiazan. Naprawde nie rozumiem twojego podejscia. Nie mowie o Dobsonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozwijajmy tego tematu dalej, bo zapewne kazdy ma swoje stanowisko w tej sprawie wiec je uszanujmy, tym bardziej, ze dyskusja zeszla na tematy personalnej wiedzy o sprzecie, co nie ma tu dla ogoly zadnego znaczenia.

 

Ja chce motofocus niezaleznie od tego, czy mam dobsona, czy G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie starliście, aż się boję zabrać głos.

Staję sie powoli właścicielem Synty 200/1200. Oglądałem w niej wyciąg i coś mi się wydaje, że konstrukcyjnie jest on bardzo podobny do tego w Soligorze, jaki mi przysłał Mirek. Mam w związku z tym taka wiadomość dla posiadaczy Synt, że niechybnie wkrótce opracuję dokładny opis motofocus-a do tego wyciągu. Tu zgodzę się z Januszem, że jest to jakaś forma protezy bo moje działania dotyczą już istniejących konstrukcji, dla których nie była przewidywana taka forma pracy. Niemniej, nawet taki laik jak ja widzę, że wykorzystywanie motofocus-a to spore ułatwienie w regulacji ostrości. Prawdopodobnie opublikuję opis oraz namówię kilku kolegów do samodzielnego wykonania motofocus-a w ramach otwarcia działu konstrukcji elektronicznych. Chyba Mirek zaproponował aby ten dział nazwać ATM i to mi odpowiada.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.