Skocz do zawartości

Automatyczny wyciąg okularowy 1.25"


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kończę budować przystawkę do wyciągu 1.25" produkcji Astrokrak-a umożliwiającą płynną i zdalna regulację ostrości obserwowanego obrazu. Taka przystawka może być szczególnie cenna przy stosowaniu w astrofotografii. Wybrałem wyciąg Astrokrak-a bo jest chyba najbardziej popularny w używanym przez kolegów sprzęcie. Ponieważ sam nie mam możliwości przetestowania działania wyciągu z kamerą szukam 'ochotnika, który mógłby mi pomóc w ocenie przydatności rozwiązania. Warunek współpracy jest prosty: chętny musi mieć teleskop z wyciągiem Astrokrak-a 1.25" oraz czynnie uprawiać astrofotografię bo w ten sposób będzie można skutecznie przetestować urządzenie. Gotowe urządzenie będę miał w ciągu 7-10 dni ale już dziś chciałbym zasygnalizować potrzebę pomocy w testowaniu.

Technicznie wyobrażam sobie następujący tryb testowania:

prześlę chętnemu zestaw: wyciąg 1.25" z silnikiem oraz pilot z zasilaczem. W używanym teleskopie trzeba będzie wykręcić istniejący wyciąg i w to miejsce wkręcić przerobiony z silnikiem po czym będzie można przystąpić do testowania. Kabel do pilota mogę wykonać w uzgodnieniu z testującym w granicach do 10m tak aby można było sterować wyciągiem siedząc przed ekranem komputera.

Na testy przewiduję od jednego do dwóch tygodni. Po testach chętny odeśle mi testowany zestaw i opisze wyniki. Dokładność sterowania szacuję na ok. 45 lub 23 um/krok silnika.

Proszę o poważne potraktowanie mojej oferty i zgłoszenie wyłącznie przemyślanych propozycji współpracy.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze w tej chwili nie mam teleskopu, bo bym chetnie wlaczy sie w "eksperyment". Motofocus do bardzo wazny dodatek i czesto niestety niedoceniany. Kiedy ja szukalem motofokusa do swojej 150 refraktora, wiele osob pukalo sie w glowe - PO CO CI TO? Motofocus i dodatkowe silniczki do sterowania w obu osiach pozwalaja w obserwacjach wizulanych zrekompensowac czesciowo niedoskonalosci slabego mozntazu, ktory to pod wplywem naszych trzesacych sie lap uniemozliwia komfortowe obserwacje.

 

W fotkach CCD webcamem takze nieoceniona pomoc przy ustawianiu ostrosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odpoczywam po pracy przy wyciągu. Zrobiłem mechanikę do wyciągu 1.25 i 2 ". Ten większy przetestujemy wspólnie z Piotrem Z. Mniejszy czeka na chętnego do testów. Zrobiłem też pilota sterującego i jutro zabieram się za programowanie jego funkcji. Chętnie usłyszałbym Wasze uwagi co do funkcji takiego urządzenia. Mam do dyspozycji 4 klawisze oraz wyświetlacz 7-segmentowy. 2 klawisze służyć będą do posuwu w obie strony, trzeci klawisz do zmiany trybu pracy urządzenia (dwie lub trzy prędkości oraz tryb pracy jałowej dla silnika krokowego dla oszczędności energii). Myślałem żeby czwarty klawisz sterował czerwoną diodą jako nocną latarką. Co Wy na to ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że adaptacja wyciągu Astrokraka nie jest inwazyjna. Należy dołożyć blaszany wspornik z silnikiem oraz odkręcić jedno z kół do regulacji a w to miejsce nakręcić koło pasowe i założyć pasek zębaty. Sam wspornik z blachy dokręcany jest do jarzma mocującego pokrętło regulacyjne za pomocą śrub M3 nieco dłuższych niż oryginalne. W sumie jest zero wiercenia i innych tego typu działań a montaż od podstaw sprowadza się wyłącznie do użycia wkrętaka. W przypadku testów gotowego wyciągu sytuacja jest jeszcze łatwiejsza bo wystarczy wykręcić istniejący wyciąg i w to miejsce wkręcić wyciąg z zamontowanym systemem ruchu. Zdecydowałem się na wyciąg Astrokrak-a z dwóch powodów: po pierwsze jest chyba najczęściej w użyciu i po drugie dostałem jeden egzemplarz do prób.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle mam nadzieję, że ktoś z kolegów skomentuje założenia dla motofocus-a. Przed chwilą zakończyłem programować pilota do motofocus-a. Pilot realizuje dodatkową funkcję sterownika silnika krokowego w trybie sterowania półkrokowego (400 kroków na jeden obrót silnika 1.8 stopnia). Wykorzystuję na razie 3 klawisze: jeden przełącza tryby a dwa pozostałe służą do przemieszczania wyciągu w obu kierunkach. Na razie mam pięć trybów pracy z prędkościami przesuwu: 92um/sek, 207um/sek, 713um/sek, 7800um/sek oraz tryb spoczynkowy gdy układ pobiera mniej energii przy odłączonym silniku. Czwarty klawisz na razie nie ma funkcji. Chyba podepnę pod niego czerwoną diodę i pilot pełnił będzie rolę nocnej latarki. Może jutro wrzucę na stronę parę zdjęć urządzenia to sprawa stanie się bardziej realna.

Do pełni szczęści brakuje mi tylko pasków napędowych , które miałem otrzymać dziś w poczcie. Chyba będą dopiero w poniedziałek lub wtorek.

Może ktoś używał fabrycznego motofocus-a i może opisać swoje doświadczenia ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu można obejrzeć obiecane zdjęcia automatycznego wyciągu. Czekam tylko na pasek ale to właściwie formalność. Jeden z wyciągów ma założony silnik krokowy (ten większy). Na pierwszym planie jest pilot - jeszcze bez maskownicy ale do poniedziałku na pewno go wykonam.

www.lx-net.prv.pl/wyciag1.htm

www.lx-net.prv.pl/wyciag2.htm

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładnia paskowa powstaje po odkręceniu jednego z oryginalnych pokręteł. Silnik jest typowy, często spotykany w stacjach dyskietek 1.2MB. Wymiary silnika to 39/39/38 mm. Taki silnik sprzedaje Wobit (www.silniki.pl) o nazwie 39BYG402. Wspornik zrobiony jest z typowego profilu C dural 25/45/2.5mm. Silnik nie posada dodatkowej przekładni ale za to sterownik (mieszczący sie w obudowie pilota) steruje silnikiem w trybie tzw. półkroku co oznacza, że silnik mający normalnie krok 1.8 stopnia (200 kroków na obrót) zostaje zmuszony do wykonania 400 kroków na jeden obrót. Wkrótce opublikuję kompletną dokumentację rozwiązania ze schematem elektrycznym łącznie.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby działania motofocusa nie wypadły rewelacyjnie. Po częsci dlatego, że nie dotarły do mnie jeszcze koła zębate i z konieczności robię testy na zwykłych kołach mosiężnych. Okazało się, że poślizg jest tak duży, że jest kłopot z przeniesienim napędu po kołach z mosiądzu. Jutro będę nieco modyfikował parametry kół w celu poprawienia współczynnika tarcia. Dodatkowo stwierdziłem, że w wyciągu 1.25" oś pokrętła wyciągu nie jest dostecznie sztywna i będzie uginać się pod wpływem obrotu paska. Wynika to z konstrukcji tej osi podpartej jedynie w jednym miejscu na kole ciernym przekładni wyciągu. Dlatego będę musiał wykonać dotakowy wspornik ustalający na stałe położenie osi pokrętła wyciągu. Nie jest to jakiś wielki problem ale zawsze dodatkowe utrudnienie. Co ciekawe wyciąg 2" Astrokrak-a jest pod tym względem znacznie lepszy - sztywniejszy i w jego przypadku wspornik osi nie będzie chyba potrzebny.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą mam kolejną porcję informacji na temat motofocus-a do wyciągów Astrokrak-a.

Zakończyłem prace związane z wyciągiem 2" z teleskopu Syriusz 350 Piotra Z. Dziś Piotr ma przetestować wyciąg w warunkach nocnych bo za dnia sprawdziliśmy działanie focuser-a i wygląda na to, że wszystko działa.

Ale po kolei, Niestety wyciąg 2" z teleskopu Piotra jest już mocno zużyty co objawia się wyrobieniem gwintu w podstawie wyciągu ale też praktycznie bezużytecznym systemem docisku pokrętła wyciągu. Dodatkowo, system napędu paskowego powoduje, że sytuacja ze słąbym tarciem koła ciernego pogarsza się pod wpływem napięcia paska. W celu wyeliminowania tego zjawiska zastosowałem dodatkową obejmę opasującą wyciąg i założoną z obu stron osi pokrętła. Miejsce założenia obejmy pokazuje rysunek:

www.lx-net.prv.pl/astrokr20.jpg

Właściwy docisk koła ciernego wyciągu zapewnia gąbka włożona pod obejmę. Na rysunku tym widać i inne elementy jakie zostały wykonane aby wykonać zadanie. Głównym elementem jest wspornik zrobiony z gotowego profilu z duralminum. Na wsporniku zamontowany jest silnik w taki sposób, że możliwa jest regulacja naciągu paska przekładni. Mocowanie silnika odbywa się za pomocą pary wkrętów umieszczonych w miejsce jednego z 4 wkrętów skręcających korpus silnika. Wkręty te przechodzą przez boczne ścianki wspornika i w ten sposób wykonane jest proste mocowanie z możliwością obrotu silnika wokół osi przechodzącej przez jeden z jego narożników - to właśnie umożliwia naciąg paska. Rysunek wspornika i wkrętów do mocowana silnika pokazany jest na rysunku:

www.lx-net.prv.pl/wspornik.jpg

Sam wspornik mocowany jest do zespołu łożyskowania pokrętła wyciągu ciernego za pomocą 4 wydłużonych wkrętów M3 wkręconych w miejsce oryginalnych wkrętów.

Całością steruje układ mikrokontrolera ze wzmacniaczem sygnału. Schemat znajduje się na tym rysunku:

www.lx-net.prv.pl/motofoc.jpg

a rysunek płytki drukowanej na rysunku:

www.lx-net.prv.pl/druk.jpg

Całość układu elektronicznego umieszczona jest w obudowie typu Z14 w kształcie pilota telewizyjnego.

Relacja z testowania motofocus-a w ciągu dnia:

- wbrew obawom, że zbyt duże luzy wyciągu uniemożliwią jego poprawną pracę okazało się, że wyciąg znajdując się w pozycji poziomej ma najlepsze warunki do pracy bowiem włożone okulary dodatkowo swoim ciężarem wywierają nacisk na koło cierne wyciągu tak, że motofocus działa bez problemu.

- motofocus ma 4 prędkości opisane wcześniej. Za wyjątkiem prędkości 1 (największa) pozostałe prędkości umożliwiają bardzo płynne ustawienie ostrości obrazu - dla prędkości 4, minimalnej wykonywane są 3 kroki na sek. ale możliwe jest też wykonywanie pojedynczych kroków. Podczas pracy silnika, szczególnie na małych prędkościach widać jest delikatne drganie obrazu w takt kroków silnika co jednak w najmniejszym stopniu nie wpływa na poprawność ustawienia ostrości.

- dokładność ustawienia ostrości za pomocą urządzenia wyniosła ostatecznie ok. 23um na jeden krok silnika. co wydaje się wielkością zadawalającą bowiem widoczna zmiana ostrości następuje dopiero po wykonaniu 5-10 kroków.

- pilot do sterowania wyciągiem ma możliwość przedłużenia kabla do łącznej długości ok. 6m (pożyteczne przy działaniu z CCD)

- z istniejących wad należy wymienić przede wszystkim brak obudowy na silnik i przekładnię ale to zadanie niestety przerasta mnie choć można dyskutować czy obudowa jest absolutnie niezbędna.

 

Motofocus możliwy jest do wykonania przez średnio zaawansowanego konstruktora - amatora. Chętnie służę dodatkowymi wyjaśnieniami oraz pomocą - w szczególności w cenie zakupu mogę odstąpić zaprogramowany mikrokonteroler zawierający cały program

motofocus-a (18 PLN). Nie mam na razie gotowych płytek drukowanych więc na razie należałoby je zrobić samemu. Najdroższym elementem urządzenia jest silnik do nabycia w firmie Wobit.

 

Zrobiliśmy z Piotrem parę zdjęć wyciągu zamontowanego na tubie teleskopu. Piotr obiecał napisać parę słów po wykonaniu testów nocnych focuser-a i dołączy kilka z wykonanych zdjęć focuser-a na teleskopie.

 

Czekam w dalszym ciągu na osobę chętną do przetestowania focuser-a na wyciągu 1.25" Astrokrak-a. Układ mechaniki z wyciągiem mam praktycznie gotowy, w ciągu 2,3 dni dorobię kolejny układ sterowania.

 

Jak z Astrokrakiem testy pójdą dobrze to prawdopodobnie zajmę się TAL-em (jeden z kolegów zaproponował wykonanie focuser-a do jego TAŁ-a)

 

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby to był Celestron ? Oglądałem chyba podobny wyciąg w Celestronie Piotra. Wyciąg ma zębatkę i bardzo lekko chodzi, nie powinno więc być kłopotu z mechaniką.

W takim razie jak pozakańczam rozgrzebane sprawy to dam Ci znać. Może coś z tego wyjdzie ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu widać koła przekładni. Nie śa to jednak oryginalne koła zębate ale zwykłe koła modyfikowane przez sztuczne dołożenie zębów na obwodzie i tak małe koło ma 6 zębów (powinno mieć 12) a duże koło ma 4 zęby (powinno mieć 36 ). Ponieważ w przypadku wyciągu bez absolutnego pozycjonowania nie jest istotna powtarzalność ruchu to ten typ kół jest wystarczający.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.