Skocz do zawartości

Gorszy od Synty ?


astroDawid

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

Chcialbym się dowiedziec czy jest duza roznica w obserwacjach przy uzyciu Synty 8" oraz http://www.allegro.pl/item145436264_telesk..._mak102eq2.html tego teleskopu ?

Roznia się średnica zwierciadła i dł ogniskowej. Ceny są podobne.

I czy moglby ktos wstawic tutaj (albo dac link) do zdjec jakie mozna uzyskac przy uzyciu wlasne Synty 8" ?Chyba nareszcie bede w stanie go kupic na swieta ale jestem ciekawy co nim zobacze :)

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Chcialbym się dowiedziec czy jest duza roznica w obserwacjach przy uzyciu Synty 8" oraz http://www.allegro.pl/item145436264_telesk..._mak102eq2.html tego teleskopu ?

Roznia się średnica zwierciadła i dł ogniskowej. Ceny są podobne.

I czy moglby ktos wstawic tutaj (albo dac link) do zdjec jakie mozna uzyskac przy uzyciu wlasne Synty 8" ?Chyba nareszcie bede w stanie go kupic na swieta ale jestem ciekawy co nim zobacze :)

pozdrawiam!

Setki razy było już powtarzane że zdjęcia nie oddaja tego co widać wizualnie i na odwrót!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Obrazy z Maka będą ... mniejsze :D

Nie porównywałbym tych teleskopów. Jeśli masz warunki- bierz Dobsa. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości- przyjedź i go sobie u mnie obejrzyj. Masz na tyle blisko, że przy wydatku rzędu 1000 zł chyba warto.

 

Planety i Księżyc zobaczysz w Syncie 8" na lepszym poziomie, niż z tego Maka. Choć on ma światłosiłę predysponującą go da takich obserwacji- to jednak większa apertura i dużo lepsze okulary przy 8" zrobią swoje. Natomiast przy obserwacjach DS różnica będzie olbrzymia.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Chcialbym się dowiedziec czy jest duza roznica w obserwacjach przy uzyciu Synty 8" oraz http://www.allegro.pl/item145436264_telesk..._mak102eq2.html tego teleskopu ?

Roznia się średnica zwierciadła i dł ogniskowej. Ceny są podobne.

I czy moglby ktos wstawic tutaj (albo dac link) do zdjec jakie mozna uzyskac przy uzyciu wlasne Synty 8" ?Chyba nareszcie bede w stanie go kupic na swieta ale jestem ciekawy co nim zobacze :)

pozdrawiam!

 

To konstrukcje optyczne z kompletnie róznych bajek. Nie mozna ich porównywać. Synta 8" to teleskop na montazu dobsona (azymutalnym) duzej światłosile i gabarytach. Najlepiej sprawdzi sie przy obserwacjach obiektów głebokiego nieba w dobrych warunkach. Wskazany MC to kataioptryk o niewielkiej światłosile. Mobilna i zwarta tuba na montażu paralaktycznym (tu akurat raczej słabym). Najlepsze efekty da przy obserwacjach Planet i księzyca, nie tak wrażliwy na żaświetlenie jak 8" newton.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc wyżej o "nie porównywaniu" miałem na myśli to samo co Hans.

AstroDawid ma mniej więcej takie same warunki jak ja- możliwość obserwacji tuż poza miastem pod ciemnym niebem. Dlatego namawiałbym go raczej na Syntę. Ale i tak w pierwszej kolejności namówiłem go na przyjazd do mnie. Poluka, zobaczy inne sprzęta, podźwiga sobie Syntę, zobaczy parę okularków itd.

Myślę, że to najlepszy sposób na wybór pierwszego telepa. O ileż mniej "zdziwień" byłoby, gdyby większość pytających wybierała taką drogę. Pęd do kupna, ilość posiadanej kasy to jedno, a reszta możliwości - to drugie. Zbyt często ten "pęd" jest jedynym prawdziwym kryterium wyboru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Różnica między tymi dwoma teleskopami jest zasadnicza, w Syncie posiadasz dwa razy wieksze lustro od tego Maka, (102mmm - 200mm), przy teleskopach z obstrukcją lustra głównego, różnica w obserwacjach będzie bardzo duża, na korzyść Synty, zbierze ona poprostu znacznie więcej światła.

Co innego gdybyś chciał dobrej klasy refraktor o średnicy 102 mm albo Newtona 8'', to wtedy moglibysmy podyskutować: co bardziej lubisz obserwować, czy wolisz DSy czy raczej planetki itd.

 

Jedyną zaletą tego maka jest to że efektownie wygląda, polecam jeżeli częściej będziesz patrzył na niego, niż przez niego :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Jedyną zaletą tego maka jest to że efektownie wygląda, polecam jeżeli częściej będziesz patrzył na niego, niż przez niego :D

 

pozdrawiam

 

No, ja bym jednak stawiał na to, ze jego główna zaleta sa jednak jego gabaryty i swiatłosiła...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja bym jednak stawiał na to, ze jego główna zaleta sa jednak jego gabaryty i swiatłosiła...

 

Pozdrawiam.

 

Akurat w tym przypadku, mamy od astroDawida za mało informacji, na temat tego co, jak i gdzie chce tym teleskopem obserwować

np. jezeli Dawid chce teleskopu uniwersalnego albo do DS to światłosiła akurat tego maka bedzie wadą a nie zaletą, jeżeli teleskop nie będzie transportowany na każdą obserwację to gabaryty w tym przypadku, także nie mają większego znaczenia

 

salut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.