Skocz do zawartości

32mm czy 40mm do synty 8" ?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien dylemat dotyczący zakupu okularu. Posiadam syntę 200/1200 ze standardowymi okularami 10mm i 25mm do tego Vixen Barlow 2x. Jak dotąd dostarczały mi sporo zabawy-może nie mam na koncie wielu obserwacji ale mimo wszystko jestem zadowolony z posoadanego przez siebie sprzętu. Tak naprawdę to opad szczęki przeżyłem 3 razy - kiedy pierwszy raz zobaczyłem Plejady przy powiększeniu 48x, Saturna (jak narazie nie miałem warunków na więcej niż 120x i mimo sporej mgły (która uniemozliwiła zastosowanie 10mm i barlowa co dałoby 240x) widok był rewelacyjny - gapiłem sie w okular jak głupi non-stop przez ok 45 minut mimo żebyła 4:00 rano (potem przez 3 tygodnie leczyłem przeziębienie). Po raz trzeci szczęka opadła mi kiedy ujrzałem M15 przy naprawdę ciemnym niebie ... to było naprawdę coś - zamiast mgiełki (jak zazwyczaj) ujrzałem jej części składowe - niezliczoną ilość drobnych gwiazd. Kiedy nie mam za bardzo ciemnego nieba rozdzielam układy podwójne i wielokrotne - też fajna zabawa.

Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia postanowiłem zrobić sobie prezent chciałem kupić okularekalbo i dwa-niestety mój budżet jest minimalny więc niestety bedę musiał się zadowolić tymi z najniższej półki. Zależy mi na zakupie okularów tej samej klasy które dostałem do Synty 8" dozbieranie nie wchodzi w grę - poprostu mam pewną sumę której nie mogę przekroczyć i nie będe miał wiecej na ten cel - mato byc prezent do 250 - 300 zł.

Potrzebuję czegoś do małych zbliżeń ale nie wiem czy jest sens inwestować w okular który da mniejsze powiększenie niż 48x (posiadany przeze mnie 25mm). Myslałem o jednym z tych dwóch:

32mm plossl: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=79 lub

40mm plossl: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=80

 

32mm dadzą 37,5x i z barlowem 75x a 40mm da 30x i 60x. Które powiększenia będą bardziej użyteczne?

Chciałbym podziwiać przez ten okulargł. gromady otwarte i kuliste, większe mgławice i galaktyki (M31, M42,M43) a także wykorzystać do wyszukiwania).

 

do tego chciałnym okólar do dużych zbliżeń z zastosowaniem głównie do planet i księżyca. Postanowiłem że będzie to okular który z barlowem da spore powiekszenie - 320x a bez doładowania 160x - 7,5mm Plossl.

Niestety jak wyżej byłby to okular z dolnej półki:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=72

 

Wiem że zamiast wiadra słabych okularów zaleca się kupno jednego a dobrego ale puki co nie stac mnie żeby wydać za jeden okular 300zł. Narazie postanowiłem kupić 2 - jeden do małych i jeden do dużych zbliżeń i na tym poprzestać. Następnym okularem będzie już taki z prawdziwego zdarzenia kiedy moje standarty zycia nieco wzrosną. Chciałbym żeby ktoś doradziłmi jaki okular wybrać do małych powiekszeń (32mm czy 40mm) a może jeszcze inny, i do duzych czy 7,5 mm w moim przypadku będzie ok czy lepiej coś innego?

Pozdrawiam i przepraszam za kolejny temat typu: co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Nawet nie wiesz ile nad nim myślałem :) ale czytałem różne wypowiedzi na forum i okazuje się że mój teleskop uwidoczni błędy tego okularu i w zasadzie to tylko w centrum da poprawny obraz więc odpuszczę sobie 2". Poza tym potrzebuje też coś do większych zbliżeń na Saturna i inne planetki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że tylko plossle wchodzą w grę :( , jak narazie muszą wystarczyć ale mam nadzieję że w przyszłości to się zmieni :) - jestem optymistą... problem polega na tym że nie wiem jakie te plossle maja być - 40mm da zbliżenie 30x i 60x ale ma kąt widzenia 40st, natomiast 32mm da 37,5x oraz 75x a kąt 52st więc zobaczę ten sam(mniej więcej) obszar co w 40mm tyle tylko że bardziej zblizony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam RKE 32mm i musze powiedziec, ze daje wystarczajaco male powiekszenia by dalo sie przegladac niebo i wyszukiwac co trzeba. 40mm to juz chyba lekka przesada ( ktos zdaje sie pisal, ze 40mm nie da sie juz wyostrzyc obrazu). Nie wiem jakie obrazy daja te plossle ale RKE jak na ta cene jest zadawalajacy i w pewnym sesie te 2 cale daja spory komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. 40mm to juz chyba lekka przesada ( ktos zdaje sie pisal, ze 40mm nie da sie juz wyostrzyc obrazu).

 

Ostrość z okularem 40mm złapiesz, chyba, ze posiadasz jakiś problem z wyciągiem, np. masz zbyt płytki wyciąg

Przy doborze okularów powinieneś zwrócić uwagę na źrenicę wyjściową jaką otrzymasz z danym okularem, im ciemniejsze niebo tym może być wieksza źrenica do przegladania nieba, graniczną wartością jest tu 7mm powyżej tło nieba robi się poprostu zbyt jasne

 

przy ogniskowej okularu 40mm masz źrenicę 6,6 mm

a przy 32mm - 5,3 mm

Jeżeli masz ciemne niebo po za miastem to możesz wejść w 40, jeżeli przeciwnie to polecam 32 mm

 

A temat RKE 32 mm, nie jest taki zły, zresztą zapytaj Saywieha jak się zapatruje na tę kwestię, posiada on bowiem takowe szkiełko i wielce je sobie chwali

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc 32 mm ale zostanę przy 1,25" , teraz zostaje problem okularu krótkoogniskowego. 7,5 mm zdaje się być optymalnym rozwiązaniem gdyż da 160x i 320x W tej chwili max jaki mogę osiągnąć to 240x i to zdecydwanie mało-księżyc można oblookać z grubsza. Wiem że warunki na 320x zdarzają się kilka razy w roku ale możejednak warto? A jeśli nie to co proponujecie, zakładając że ma to być okular Plossl w granicach 100-150 zł.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby ładnie oglądać szczegóły ciemnych obiektów trzeba okularu 12-17mm 22-25 to max jak na polskie warunki. 32-40 tylko jako szukacz LUB z filtrami UHC lub podobnymi. taka jest rachuba jasności obrazu i kontrastu w polsce (oczywiście są pewne róznice pod warszawą inaczej a w górach inaczej)

 

radze zostawić szukacz do szukania a okulary do oglądania a do szerokich kątów niech zostaną lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam sensownego okularka do planet i gwiazd (w tym tych z gromad) za ok. 150 zł. Z tanich Plossli za najlepsze uważam Vixeny- i to może być jakaś alternatywa.

Za to naprawdę przyjemny prezent sprawisz sobie kupując UWA Sky Watchera- w FotoClassicu za 165 zł. Biorąc np. 15-tkę uzyskasz pośrednie powiększenie, które da ci świetne widoki dużych i jasnych DS. Jest w serii 6 mm, ale podobno daje sporą komę.

 

Z kolei RKE doda ci ... kopa w poszukiwaniu eMek, a jak zoczysz pod ciemnym niebem Veila, to śnić o nim będziesz ;)

Ale fakt- koma nie pozwala na nazwanie go okularkiem do czegoś innego niż szerokie mgławice i poszukiwania. Zresztą wcale nie jest przyjemnością ciągłe przekładanie redukcji do innych powiększeń. Może więc 20 mm UWA jako szukacz i do większych obiektów, a 15- do ich oglądania? Razem 330 zł plus przesyłka, a pole 66o i sensowne parametry naprawdę dadzą radochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie przy dobieraniu okularu długoogniskowego o 3 waznych sprawach:

 

1.

ZW = AP/PW (gdzie ZW- żrenica wyjsciowa w milimetrach , AP - apertura w milimetrach, PW - powiekszenie dawane przez tandem okular-teleskop)

 

Źrenica nie powinna być wieksza niz 5.5/6.0mm

 

2.

LP nie lubi małych powiększeń. (Jasne tło degradujące silnie kontrast słabych obiektów). Im gorsze masz niebo, tym krótszy okular mozesz spokojnie wtykac w wyciąg.

 

3.

Nie oszczędzaj na okularach długoogniskowych. Na cholere ci okular który ma 1/3 pola spapraną? Okulary klasy RKE to pomyłka w maszynach F4/F5/F6.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Plossl 40mm to zly wybor.

 

Ma tak male pole, ze z Plosslem 32mm uzyskasz pole praktycznie takie samo jak z 40mm (ok. 1,3-1,4st.) przy lepszym kontrascie (ciemniejsze tlo).

 

Ja uzywam z Synta 38mm 2" i to juz inna bajka bo mam z nim 2,3st. pola.

Pod ciemnym niebem swietnie sie sprawdza na szerokich DSach i ich grupach.

 

Moja rada - zbieraj na dobry dlugi okular 2".

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.