Skocz do zawartości

Pytanie do użytkowników Synt na Dobsonie


gocek3

Rekomendowane odpowiedzi

Na jednej rączce teleskopu jest łożysko kulkowe. Szczerze mówiąc nie za bardzo się orientuję do czego ono służy. Chcąc zmienić położenie tuby w pionie i tak muszę poluzować obie rączki, tą bez łożyska i tą z łożyskiem. Nie za bardzo potrafię rozgryźć po co ono jest?

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo tandetne chińskie łożysko, spróbuj je wyjąc a kulki rozsypia się po dywanie, tu masz fotkę prawdziwego łożyska które wsadziłem w dobsa, porównaj sobie a dostrzeżesz subtelną różnicę. Radzę dać takie same po obu stronach, będzie lepiej kontrować i chodzić, jedno kosztuje 5,50 zł. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w zasadzie nie jest węzeł, który przenosi duże obciążenia i prędkości obrotowe więc nie musi byc najwyższej jakości. Na razie sobie zostawię to, które jest - jak się rozsypie to będę kombinował.

No to już niedługo potrwa , chyba że to synta balkonowa i nigdzie z nią nie chodzisz, ja moją przenoszę z domu do ogrodu i odwrotnie, ładuje w samochód latam po bezdrożach, pokonuje przy tym wiele schodków podnosząc i niosąc ją na wysokości metra i zgadnij za co ją trzymam, oczywiście za czarne rączki, łożysko zatem pracuje nie tylko przy kręceniu tubą. W tym pseudo łożysku kulki trzymają się na blaszce grubości ( nie przesadzę mówiąc) puszki od piwa. W domu to małe piwo, ale jak strzeli Ci np. na zlocie.. to będzie :zadek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, może jednak ją wymienię na coś lepszego. W sumie nie duży koszt a przynajmniej porządne będzie. Przy takim noszeniu to właśnie łożysko jest obciążone poprzecznie, a kulkowe łożyska w zasadzie przenoszą tylko obciążenia poprzeczne.

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To pewnie nie ma najmniejszego znaczenia dla działania montażu, ale też wymieniłem to badziewne łożysko. Zastosowałem jednak łożysko igiełkowe AXK 1024 (2 szt).

post-9499-1220048546.jpg

Do tego potrzebna jest garść podkładek o zewnętrznej średnicy 24mm.

post-9499-1220048756_thumb.jpg

Dwie podkładki rozwiercamy tak, żeby średnica wewnętrzna była 10mm.

Dwie kolejne rozwiercamy na 9.5mm i cokolwiek gwintujemy. Ja je po prostu nakręcałem "na chama" na śrubę M8. Tylko nie używajcie do tego rączek! Śruba musi być osobna i potem pewnie nie będzie już taka ładna jak przed. :huh: Gwintowanie może nie wyjść, więc lepiej mieć "garść" podkładek. :blink:

Ponieważ łożysko igiełkowe jest cieńsze od kulkowego, trzeba trochę sfrezować miejsce, gdzie rączka ma szerokość 10mm i nie jest gwintowana. Tak żeby zostały z 4mm.

post-9499-1220049369_thumb.jpgpost-9499-1220049379_thumb.jpg

Całość składamy: podkładka, łożysko, podkładka. Podkładki nagwintowane nie pozwalają łożysku spaść. Żeby całość była jednak bardziej "zamknięta" wziąłem kawałeczki plastykowego wężyka o średnicy wew. ok. 8mm, zew. ok. 10mm. i naciągnąłem go na rączki tak, że ściska on podkładki i łożysko razem.

post-9499-1220050084_thumb.jpg

W ten sposób mam dwie rączki łożyskowane, i jedyna różnica między nimi jest taka, że najpierw należy wkręcać tę z krótszym gwintem. :szczerbaty:

 

PS. Jeśli wężyk jest odpowiednio szerszy, to można nie bawić się w gwintowanie podkładek, tylko wszystkie rozwiercić na 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz fotkę prawdziwego łożyska które wsadziłem w dobsa, porównaj sobie a dostrzeżesz subtelną różnicę. Radzę dać takie same po obu stronach, będzie lepiej kontrować i chodzić, jedno kosztuje 5,50 zł. :Beer:

 

Może podasz symbol tego łożyska, na fotce nie do końca widać. Pewnie więcej osób będzie zainteresowanych. Chyba że polaris strzelił w dziesiątkę.

I czy je po prostu włożyłeś, czy musiałeś pomajstrować tak jak mkub ??

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podasz symbol tego łożyska, na fotce nie do końca widać. Pewnie więcej osób będzie zainteresowanych. Chyba że polaris strzelił w dziesiątkę.

 

To musi być 51100 (w razie problemów z dostaniem, polecam sklep stożek).

Nie potrzeba żadnych podkładek, ale wychodzi o 3mm grubiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.