Skocz do zawartości

GTO ZOOM 7.4mm to 22mm ?


MirekA

Rekomendowane odpowiedzi

Adam z lodzi mial w Jachrance jakiegos zoomika (malutkiego - nie pamietam nominalu - ale chyba od 6 w zwyz). Nie pamietam marki, ale to byl chyba televue (moge sie mylic). W kazdym razie obrazy dawal bardzo dobre, czyli podobnej jakosci do Soligora. Ale nie mial chyba zadnego elementu Lanthanium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cytat: At a focal length of 7.4mm, it offers a true 40° FOV, and at 22mm, a true 56° FOV.

 

Myśle że to błąd po zwykle jest odwrotnie i przy najmniejszej ogniskowej pole jest największe, nic zresztą straconego, podeślij go do EL Capitano celem zbadania prawdziwych parametrów jego pola widzenia i ogniskowych 8)

Niestety Ludes też podaje wiernie pola widzenia podane przez producentów a nie koniecznie rzeczywiste zmierzone w praktyce :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... też tak myślę (poprzestawiało Mu się).

Na stronie :

http://www.handsonoptics.com/astronomy/GTO...gto_series.html

dla

7.4 mm podają 63°

 

na stronie :

http://members.tripod.com/irwincur/gto_zoom.htm

 

dla

22 mm w przybliżeniu 38°

12 mm w przybliżeniu 50°

7.4 mm "możliwe" 63°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

widzę że wyników pomiarów jeszcze nie ma więc dorzucę parę słów od siebie:

 

mam ten okular przez przypadek, myślę że za te pieniądze to jest całkiem fajna rzecz, z powodu fatalnej pogody od niepamiętnych czasów miałem okazję patrzeć przez niego tylko raz, myślę, że nadaje się świetnie jako szukacz, podoba mi się też efekt jaki daje zwiększanie powiększenia dla obiektów DS : przez pewien zakres powiększeń niebo jest coraz ciemniejsze bez strat jasności mgławicy, dopiero po pewnym czasie ciemnieje i ona, wystarczy ciut cofnąć i oglądamy nasz obiekt optymalnie.

 

Myślę że 63 stopnie to jest chyba jednak przesada, przy najbliższej pogodzie spróbuję to sprawdzić. Okular bardzo przypomina mi mojego SPL 26 z Astrokraka tylko ma soczewki o nieco mniejszej średnicy i chyba lepsze powłoki z obu stron (zielone i fioletowe odbicia). Nie patrzyłem nigdy przez żadnego zooma lantanowego ale słyszałem że są z nimi problemy ze stratami światła, w GTO o żadnym pociemnianiu nie ma raczej mowy

 

BTW dostałem go właśnie z Handsonoptics, pierwotnie kupiłem u nich na Ebay-u kolimator laserowy, który nie przyszedł, po reklamacji obiecali wysłać drugi kolimator a wysłali zooma (podoba mi się ta firma można ją polecić :lol: ) . Kolimator nabyłem u Leszka J. i taki jest happy end tej historii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie wydaje wam się, że zoom 8-24, bez względu na to czy nazywa się Soligor, Meade, Tele Vue czy Vixen, to optycznie ta sama konstrukcja??

Może optyka "opakowana" jest w inną, lepszą lub gorszą mechanikę, ale tak na prawdę cały czas chodzi o tą samą konstrukcję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie wydaje, bo ma inne średnice soczewek, inny zakres ogniskowych i inne warstwy MC czyli napewno nie wyszedł z tej samej fabryki bo to po prostu widać 8)

Owszem inne Zoomy 8-24 mm (Orion, Vixen,Soligor, Meade, Apogee itp) różnią się tylko kolorem obudowy, gumek ozdobnych i napisami i one są z jednej fabryki jak tra lala :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Hands on Optics znalazłem inny ciekawy okular, tym razem 2":

:!: 31mm pole 71 stopni !!! za tylko 150 dolców!! Okular zaskakująco podobny jest do pewnej znanej konstrukcji Tele Vue...

I pytanie do Janusza: czy sprzedawane przez nich okulary 2" Wide Field 26, 32 i 40 mm to takie same cacka jak Soligory u Ciebie? Oni tam piszą, że 26-tka ma pole aż 70 stopni...

 

A przy okazji: to mój setny post!! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

z tymi okularami 2" to bym nie ufał za bardzo tym szerokim polom widzenia podawanymi przez dystrybutora, prawdopodobnie to są praktycznie te same okulary co RKE Soligora tyle że droższe.

 

Wczoraj korzystając z krótkiej przerwy w chmurach spróbowałem zmierzyć pole widzenia tego zooma GTO. Jeżeli MT800 ma istotnie 800mm ogniskowej to nie wierzę w te 63 stopnie przy ogniskowej 7.4 mm zooma. Moje obserwacje były pewnie obarczone sporym błędem ale śmiem twierdzić że ten zoomik ma co najmniej 59.5 stopnia i nie więcej niż 60.8 stopnia pozornego pola widzenia co i tak nie jest chyba złym wynikiem.

 

Miałem okazję porównać go z LV zoomem Vixena, który jest ze dwa razy cięższy i z 1.5 raza większy, jego soczewka oczna ma ze 24mm średnicy - GTO tylko 15mm. Nie miałem czasu na dokładne porównania ale :

 

- LV daje ciut ostrzejsze obrazy

-LV na księżycu daje jakby mniej kolorków (mówimy nadal o MT800).

-LV jest ok 3.5 razy droższy, różnica jakości jakby nie usprawiedliwia różnicy ceny ale odnoszę wrażenie, że jakoś łatwiej byłoby mi rozstać się z GTO. Mimo to myślę że dla kogoś kto nie ma ochoty wydawać za dużo pieniążków na kupno zoomika, zakup GTO nie byłby wielką pomyłką.

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.