Skocz do zawartości

Barlow albo niskoogniskowy okular...


Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Uch, ja wolałbym okular w okolicach 5-7 mm, niż łączyć "dziesiatkę" z zestawu Synty z Barlowem. Wybrałbym ortho, ale do wyboru jeszcze LV.

 

Solar- czy masz na myśli "kieliszek" (Kellnera 4 mm) z zestawu Skyluxa? Jeśli tak, to o sensownych obserwach nie ma mowy. Obraz będzie zbyt "rozlany"... ale można próbować. Bardzo ładnie w Skyluxie planetki prezentują się nawet w Plosslu Vixena 8 mm - z takim w Skyluxie miałem kiedyś styczność. W zasięgu masz Cassiniego... i chyba nic wiecej dostrzegalnego wyraźnie. Ale Saturn i tak wygląda superzaście w każdym sprzęcie. To jednak ozdoba naszego nieba :)

 

W0l3k- to nie wina Solara, że takie cuś dołączają do Skyluxa! Oprócz tego ma 12.5 i 20 mm. Przejście na cokolwiek innego, niz te tandetne Kellnery daje już prawdziwą przyjemność obserwacji. Nawet na Kellnery Celestrona!

A propos powera- kiedyś ktoś mnie pytał o to jakiego Barlowa kupić do tej "czwórki" (oczywiście do Skyluxa") :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum są trzy tony ;) postów, zalecających natychmiastowe wyrzucenie tej czwórki, lub wykorzystanie tylko jako kieliszek :)

Nie zgadzam się z tym- bo jest to mój ulubiony okularek do Albireo i Gwiazdy Północnej. Ale w Syncie, nie Skyluxie... Z Synciarą b. ładnie współpracuje. Acha, ale mówię o okularku ze starszej serii Skyluxów, takiego jak na moim awatarku. Te dołączane do nich ostatnio są wszystkie niestety jeszcze dużo gorszej jakości... Ale- kto mówił, że zakup telepa to koniec wydatków ? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie obwiniam, jedynie kogo można by było, to producenta SkyLuxa, że dodaje tam 4mm. 175x to za dużo dla 70mm soczewki.

Pozdrawiam Saywiehu :Beer:

 

LV 7mm da 100x, LV 6mm da 116x. Jest to max dla SkyLuxa. Lub Ortho. Jednak ja obstawiam LV ;)

 

Jeżeli masz możliwość, to pojedź do kogoś kto ma LV i Ortho, albo spotkaj się z osobami, gdzie jedna ma Ortho, a druga LV 7-6mm i sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wyniki obserwacji Saturna:

Obserwacja przed 21:00, okular kelner 4mm widziałem jedynie oddzielenie pierścienia od tarczy i choć skylux

to achromat to jednak to jednak Saturn z jednej był siny a z drugiej strony różowy :rolleyes: to wina okularu.

Po założeniu odwracacza obrazu 1,5x (powiększenie 262,5x) niewiele więcej było widać problem z ostrością ale barwnie był bardziej jednorodny.

Przy powiększeniu 58x był już widoczny Tytan, ale takie obserwacje bardziej mi się podobają niż oglądanie

o wiele lepszych zdjęć z internetu :banan:

Ale zmarzłem :zimno: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszych obserwacjach Saturna pokuszę się o takie uogólnienie: do dobrego okulara można kupować sensownego Barlowa. Ale kiepski okular nie spisze się dobrze z dobrym Barlowem. To dotyczy planet. Bo do gromad potrzebny jest bardzo dobry Barlow z bardzo dobrym okularem. Albo przynajmniej dobry okular :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej inwestowac w okulary, a dopiero pozniej kupic sobie barlowa?

 

Albo kupic dobrego barlowa albo dobre okulary. Nie kupowac jakiegos barlowa i / lub jakiś okularów.

 

Kupic 2-3 dobre okulary. Dla ogniskowej 700 F10 (to do SkyLuxa tak? ) zalecam:

 

LV6mm, LVW 22mm, CU x2 APO.

(ok. 1600pln)

 

Jak to za drogo to tak:

 

LV6mm, W70 25mm, CU x2 APO.

(ok. 1000pln)

 

Jak i to za drogo to tak:

 

LV6mm, PL15mm, PL25mm

(650pln)

 

To czy najpierw barlow czy okulary, jakie i za ile, zależy od tego do czego, za co i do czego, nie ma jednej odpowiedzi typu "najpierw okular X i barlow Y, a potem okular Z".

 

Wersja najtańsze to bedzie:

 

PL15mm, Pl25mm, Vixen x2

(500pln)

 

Ale warto dodać te 150pln do LV zamiast jakiegoś barlowa.

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans- do Synty to, do Synty ;)

Lemarcu- qrcze tylko, że on w tej chwili nie ma sensownych okularów. Dwa przeciętne Plossle z zestawu.

 

Dlatego moim zdaniem: UWA 20 mm do gromad, przeglądu nieba i szukania (165 zł) plus ... no właśnie, co "plus" za 250 zł? Może Patryku jakiś atlas nieba?

Nie bój się kupować UWA 20 i 15, choć są tak tanie. Obraz jest OK, a szerokie pole daje duże zadowolenie z obserwacji. Są bardzo jasne, więc świetnie pokazują DSy. M51 w moim UWA 15 mm wygląda wprost cudownie, a to jeden z trudniejszych obiektów do dokładniejszych obserwacji- rozległy i hmmm... niewyraźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.