Skocz do zawartości

bolid


.przemas.

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

 

właśnie przed chwilką obserwowałem przez okno noce niebo i w pewnym momencie zauważyłem na wschodzie jasny meteor.

Wstępnie oszacowałem że pojawił się w Jednorożcu i zgasł w okolicach Raka.Wysokość około 30* azymut średni

110*.

Był bardzo jasny.przewyższał Saturna i Syriusza.Zdawał się lecieć powoli i żarzył się intensywną pomarańczową

barwą.Całe zjawisko trwało około 3 sek.

 

Czy też ktoś potwierdza obserwacje?

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

 

właśnie przed chwilką obserwowałem przez okno noce niebo i w pewnym momencie zauważyłem na wschodzie jasny meteor.

Wstępnie oszacowałem że pojawił się w Jednorożcu i zgasł w okolicach Raka.Wysokość około 30* azymut średni

110*.

Był bardzo jasny.przewyższał Saturna i Syriusza.Zdawał się lecieć powoli i żarzył się intensywną pomarańczową

barwą.Całe zjawisko trwało około 3 sek.

 

Czy też ktoś potwierdza obserwacje?

 

:Beer:

 

Potwierdzam. Wyszedłem sobie na balkon (w końcu znalazłem pogodę i czas) coby sobie looknąć przez moje paści. Zauważyłem na wschodzie zwykły meteor, który nagle zaczął się powiększać i jaśnieć. Następnie jakby wybuchł, widać było coś co przypominać mogło iskry, i zgasł. Obserwowałem z okolic Dębicy (woj. podkarpackie).

 

A tak w ogóle to mój pierwszy post na forum, zatem witam wszystkich. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to mój pierwszy post na forum, zatem witam wszystkich. :)

witaj :Beer:

Też bym się przychylił że się rozpadł.

zastanawiam się czy ma ze sobą związek to że leciał wolno ( jak na meteory które obserwowałem wcześniej ) i ta jego rdzawo-pomarańczowa barwa.

jakoś tak mi się kojarzy że im szybciej lecą tym bardziej biało-niebieskie :rolleyes:

 

P.S. zastanawiałem się nad jasnością.Dałbym mu na pewno -5mag jak nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowujemy nowy element na stronie PKiM/PFN. Jest nim Raport Bolidowy. Na razie jest to wstępny projekt i zawiera jedynie podstawowe pola do wypełnienia ale wszelkie szczegóły i wrażenia można wpisać w duże pole tekstowe.

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/raport_bolidowy

 

Zachęcamy do wypełniania i zbierania doniesień o bolidach razem z nami.

 

(utworzenie konta na stronie jest konieczne by ograniczyć wpisywanie bzdur przez internetowe roboty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny czy to samo zjawisko widziałem, ale czas się zgadza +/- 10 minut. Z mojej dolnośląskiej perspektywy był widoczny nad ESE horyzontem, miał jasność -1 do -3 mag, czerwono-pomarańczową barwę. Leciał powoli "w lewo i w dół" pod kątem ok. 45* do horyzontu i zostawił wyraźny ślad trwający do 2s. Lecąc rozbłyskał wielokrotnie, najsilniej na samym końcu o ile dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl i zrewiduj czas przelotu bo z bolidami to tak jak w czasie wypadku, sekunda a trwa wieczność.

Jeśli to naprawde było 10sek to raczej jakiś satelita był.

 

 

Masz racje że sekunda w takich momentach wydaje sie być dłuższa. Przeanalizowałem jeszcze raz wszystko i mysle ze 6-7 sekund spokojnie leciał. Nie widziałem go od początku bo dostrzegłem go kątem oka, zostawiał też niezłą smugę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.