Skocz do zawartości

Jak przerobić rurę kanalizacyjną na coś fajniejszego?


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis:

1. znaleźć kanalizację odpływową (można szukać sugerujac się studzienkami)

2. odkopać kanalizację – należy trafić na rury PCV o średnicy minimum 200mm.

3. przyciąć na wymiar

4. wrzucić do środka szkiełka skrobane z pół roq w domowym zaciszu

5. wytrzasnąć nóżki (trzeba zaczaić się na jakiegoś geodetę ze sprzętem)

6. sklecić całość

7. kukać w niebo (lub na sąsiadki :ha: )

 

 

Poniżej kika fotek mojego telepika (home made).

Dane podstawowe:

Ogniskowa 1450mm

Średnica lustra 150mm

Okulary 25mm i 10mm Plossle

Szukacz 6x30

Lustro home made – pierwsze w życiu. Wyszło REWELACYJNIE dzięki radom kolegów z forum.

Montaż: zrobiony na chypcia - widłowy z mikroruchami na statywie alu (następna sesja zdjęciowa)

Szukacz i okularki – zakupione w dziale Sprzedam.

Całość wyszło coś ok. 450 - 500PLN

 

Dawcą kilku organów był OPTUS 76/700. Okazało się, że wymiary lusterka wtórnego są wystarczające więc zaimplementowałem je do Japikulusa wraz z pająkiem (po uprzednim przedłużeniu nóżek). Także metalowy wyciąg 1cal dał się łatwo przerobić na 1,25 cala poprzez rozwiercenie / rozpiłowanie plastikowej nasadki. Należało też powiększyć promień krzywizny podstawy wyciągu za pomocą szlifierki – bo był przystosowany do tubusika o mniejszej średnicy. Wyciąg wyszedł chyba OK. – bo obrazy są rewelacyjne (no chyba, że sfera i długoogniskowość telepa wybaczają niedociągnięcia – ale ja nie mam dostępu do obrabiarek sterowanych numerycznie).

 

100_9966.JPG

2.jpg

100_9974.JPG

100_9970.JPG

100_9978.JPG

100_9979.JPG

 

Kolejne kroki

1. folia Badeera (trza kupić)

2. motofocus + sterowanie telepem za pomocą silników krokowych + interfejs do kompa pod RS232 (home made)

3. możliwy GOTO – ale czy konieczny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis:

1. znaleźć kanalizację odpływową (można szukać sugerujac się studzienkami)

2. odkopać kanalizację – należy trafić na rury PCV o średnicy minimum 200mm.

3. przyciąć na wymiar

4. wrzucić do środka szkiełka skrobane z pół roq w domowym zaciszu

5. wytrzasnąć nóżki (trzeba zaczaić się na jakiegoś geodetę ze sprzętem)

6. sklecić całość

7. kukać w niebo (lub na sąsiadki )

 

Przepis interesujący, ciekawi mnie czy w 100% się go trzymałeś :ha:

Gratuluje pomysłu i realizacji B) Czekamy na wyniki jak się telep sprawuje w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no bardzo ładnie :brawo: . Chociaż ta długość jest trochę przerażająca :)

Ciekawe gdzie kładą takie kolorowe rury pod kanalizację? ;)

 

Ps. Czy aby wnętrze tubusa nie jest trochę za mało wyczernione? Bo jakoś tak mocno połyskuje na zdjęciu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis:

1. znaleźć kanalizację odpływową (można szukać sugerujac się studzienkami)

2. odkopać kanalizację – należy trafić na rury PCV o średnicy minimum 200mm.

 

Jap bez obrazy ;) ale te dwa punkty wprawiły mnie w konsternację. Trza by tą kanalize oczyścić itd.

Mówimy oczywiście o kanalizie na swoim podwórku (?). Ja gdybym takie coś przeprowadził do kosztów

dorzuciłbym solidną awanturę z moją małżonką ;)

 

No ale pomysł całkiem.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wstępne pozytywne opine :)

Jak zaczynałem skrobać lustro, to taki sprzęt kosztował grubo ponad 1500PLN. Dziś za 1200PLN można wyrwać Syntę 8cali więc chyba nie do końca opłaca się montować sprzętu we własnym zakresie. Trzeba duuuużo poszukać i pokombinować (wygrzebywać rury odpływowe u sąsiadów w ogródku :), dopadać geodetów ) , żeby zmontować coś w rozsądnej cenie. Ale nie zniechęca mnie to do dalszych konstrukcji – planuję rozpocząć budowę krótkoogniskowego sprzętu – 300/1500. Oj będzie wyzwanie... wpierw muszę zdobyć tanie tafle szkła bo nie mam zamiaru wydawać na nie 500PLN.

I dla przykładu – odwiedzając giełdę z rupieciami (Lubiń, Wałbrzych, Kłodzko) napotkałem i zakupiłem Optusa 76/700 za 55PLN (ale bez okularków) oraz piękne aluminiowe nóżki bez głowicy od jakiegoś grubego statywu za 12PLN.

Co do wyczernienia – może ten aparat takie foty pyka – ale wydaje mi się, że jest OK. Nie drapałem PCVki od środka papierem ściernym ani nie naklejałem na ścianki papieru – ale porównując te wyczernienie z firmowymi sprzętami to moje jest dużo lepsze. Poprawiałem moim sposobem fabrycznego OPTUSA 76/700 i wyniki były zauważalne. Jak na razie nie spotkałem się z odblaskami. No może w szukaczu od Synty – który muszę poprawić wg mojego patentu.

A patent polega na malowaniu środka poprzez rozpylanie matowej farby nie po ściankach, lecz wzdłóż tuby z jednoczesnym jej obracaniem (proces powtórzyć kilkakrotnie). To powoduje osiadanie”grochu” na wewnętrznej ściance (farba się nie zlewa) i uzyskuje się dość dobry efekt wyczerninia.

Pozdrawiam

Jap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
A patent polega na malowaniu środka poprzez rozpylanie matowej farby nie po ściankach, lecz wzdłóż tuby z jednoczesnym jej obracaniem (proces powtórzyć kilkakrotnie). To powoduje osiadanie”grochu” na wewnętrznej ściance (farba się nie zlewa) i uzyskuje się dość dobry efekt wyczerninia.

 

Potwierdzam , to bardzo dobre wyczernienie.

Miałem przyjemność kupić rurę od Pronto i zrobić z niej szukacz dla Promila, zakupiłem od Janusza P z Arystokraka :D , malowane właśnie taką metodą - tak dobrze wyczernionej rury jeszcze nie widziałem :notworthy: .

 

Super to wszystko wykombinowałeś - atm jest cool :Beer:

 

rozjaśniłem nieco twoje fotki aby pokazać inne niewidoczne szczegóły-zrób zdjątka w dzień to będziemy dalej cię chwalić -pozdr Janusz :Beer:

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.