Skocz do zawartości

Księżyc w Plejadach


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem najjaśniejsze gwiazdy Plejad już o godz. 16:15, udalo mi się też zaobserwować zakrycie Elektry, potem chmury zgęstniały. Liczyłem na fotki po zakryciu, kiedy niebo zrobiło się ciemne i tu trafila mi się większa dziura jak by na zamówienie, kiedy to zdolałem zrobić 49 fotek. Oto jedna z nich. SW ED80, CANON 350D, ISO 400, 1X1sek. (Podmienilem fotkę na ostrzejszą i wykadrowaną)

IMG_4933bc.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem najjaśniejsze gwiazdy Plejad już o godz. 16:15, udalo mi się też zaobserwować zakrycie Elektry,

Mnie również się udało zaobserwować Elektrę. Widziałem ją bardzo wyraźnie. Była widoczna bez większych problemów nawet w ST Orionka z 32mm PL ;).

W projekcji nagrałem chyba 4 zakrycia i jedno naśnidło tuż po odkryciu. Tuż po, bo w tym samym czasie obserwowałem zakrycie jakieś ósemki. Tak więc wizualnie widziałem chyba 8 zjawisk, choć na spokojnie później policzę.

Ogólnie wszystko mi się udało do czasu, gdy chmurwy nie przylazły... które są do teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Punktowe Plejady i wyraźne światło popielate w takiej fazie (na brzegu tarczy widać ciemną plamkę krateru Grimaldi)! Ciekawe, jak blisko pełni, da się sfotografować światło popielate, zważywszy, że zachodnia część tarczy Księżyca jest pokryta ciemną lawą a świecąca nad tymi obszarami Ziemia zbliża się do nowiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wstawienia przysłony w wiązkę obrazu Księżyca będzie trudno to wykonać im bliżej pełni. Rownie ważna jest czystość atmosfery i likwidacja najsłabszych refleksow w tubie refraktora. Można też spróbować użyć większego teleskopu żeby objąc tylko część nocną tarczy Księżyca na skraju kadru. Zachęcam do takich eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu z pogodą nawet się udało, z początku wyśmienicie czyste niebo gwarantowało dobry widok. Szkoda, że potem się zachmurzyło.

 

Film ze zjawiska: http://www.narwik.astroweb.pl/foto/Plejady_070127_1280.avi

Klatki robiłem co minutę.

 

plejady_070127_1742.jpg

Ujęcie kadrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście romantyczna bomba:)))

 

Dopiero wróciłam ze spaceru z pieskiem moim:))) Piesek piękny, niebo piękne, Księżyc zachwycający i w salce na pięterku nad sklepem tancerze (szkoła tańca) - widoki jak ze snu. Taki jest Wrocław nocą:)))

 

Pozdrowionka - uczę się dalej:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mordowałem się bo nie było czasu. Ustawilem ostrośc w wizjerze, zrobiłem fotkę i sprawdziłem powiększając na wyświetlaczu. Poprawiłem, bo początkowo nie było idealnie i później tylko czekałem na przejaśnienia. Czas 1 sek. sprzyja punktowości, ponadto trzeba mieć precyzyjnie ustawiony wizjer w aparacie pod swoje oko, co pomaga szybciej trafić w ostrość. Te chmury też wpłyneły na punktowość, bo osłabiły blask gwiazd.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.