Skocz do zawartości

Delta Optical raty i coś jeszcze


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadziej, żebedziesz miał szczęście. Obecnie szukam ile kg-sow ma tuba optyczna tego 25cm

Skywatcher-a. Nie wiem czy HEQ5 go uprowadzi... Chyba, że ktoś z was ma takie dane?

Jutro zadzwonię do DO.

 

Dzięki wszystkim za rady!

 

pozdr,

Mac

 

Hehe... dzown dzwon..chetnie pogadam ze starym PKiMowcem :))

 

Sam ledwo powiesilem ta tube na swoim miejscu. Różnica miedzy 20-tka a 25ka jest wyrazna a sądząc po tym jak rozklada się masa przy wyważaniu większość tego ciężaru pożera zwierciadło. Moze sie ten EQ5 nie wywroci ale niewiele bedzie brakowalo ;). EQ6 minimum

 

ZOLPR

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... dzown dzwon..chetnie pogadam ze starym PKiMowcem :))

 

Sam ledwo powiesilem ta tube na swoim miejscu. Różnica miedzy 20-tka a 25ka jest wyrazna a sądząc po tym jak rozklada się masa przy wyważaniu większość tego ciężaru pożera zwierciadło. Moze sie ten EQ5 nie wywroci ale niewiele bedzie brakowalo ;). EQ6 minimum

 

ZOLPR

:rolleyes: hehe stary pkim-owiec ale to zbrzmiało :szczerbaty:

Przemek ale pisząc różnica myślisz o wadze? Na razie biorę pod uwagę:

S 8" + HEQ5 SynTrack. Opcionalnie 10" ale coraz więcej głosów mówi

że może być problem...

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba skywatchera 10" na dobsa waży 12.5kg

 

A pewnie to ta sama co na paralaktyka, no i musisz jeszcze dodać masę obejm i dovetaila

 

http://www.skywatchertelescope.net/Dob.html

 

Bartolini, a możesz powiedzieć jaki osprzęt dostałeś z tym SynTrackiem w zestawie. Chodzi

o zasilanie i okablowanie...

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce robić komuś złej polityki, ale tak się składa, że pracuje w banku w m.in. w kredytach konsumenckich .

Wielokrotnie przymierzałem się do brania różnych rzeczy "na raty" i nawet robiłem sobie symulacje na syntę 8"

Zawsze symulacja w sklepie wychodziła na niekorzyść kredytu w normalnym banku (normalnym tzn.

mającym sale dysponencką, dział księgowości, dział kredytów ,kasy, depozyty itp.itd. przestrzegam przed kioskami kredytowymi)

A teraz ile wynosiłby taki "ludzki" kredyt konsumencki:

Dla przykładu chcielibyśmy kupić sobie synte 8" w moim Banku (by zachować niekomercyjny a dydaktyczny charakter tego wywodu będę używał tylko słowa "mój bank")

 

wartość kredytu 1100 zł

Kredyt prawie zawsze skonstruowany jest tak

 

- prowizja przygotowawcza,(za rozpatrzenie wniosku i wliczana na poczet prowizji należnej )

- prowizja należna płatna w dniu realizacji

- koszty obsługi kredytu (zryczałtowana opłata za obsługę kredytu)

 

razem w moim banku jest: 2,75% = 30,25 zł

Banki nazywają te opłaty różnorako jednak prawie zawsze występują.

Teraz oprocentowanie:załóżmy że bierzemy kredyt na rok,kredyt w moim banku oprocentowany jest 6,50 % stosunku rocznym wg stałej stopy procentowej

odsetki za cały rok wynoszą: 1100 zł x 6,5% = 71,50 zł (pod warunkiem że będą spłacane wg terminu)

gdyby nagle wpadła gotówka powinna być furtka wcześniejszej spłaty na zasadzie spłacam i nie płace odsetek od tego co spłaciłem, a odsetki płace tylko za każdy dzień posiadania kapitału.

Popowinno się dzielić kwotę kapitału kredytu na równe części 1100 zł : 12, a odsetki miesięczne powinny być liczone wg aktualnego salda i nast. wzoru:

1100zł (aktualne saldo) *30 dni*6,5 (oprocentowanie) / 100 (czyli procent)/ 360 (dni) daje nam to: 5,95 zł odsetek miesięcznie.

Podsumujmy koszty i zasady:

koszty prowizyjne: 30,25 zł

odsetki za cały rok 71,50 zł

101,75 zł tyle przepłacacie

 

I tyle moim zdanie powinny wynosić koszty całkowite "ludzkiego" kredytu na synte.

Do niedawna była jeszcze opłata skarbowa za ustanowienie poręczenia wg. prawa cywilnego lub weksla własnego in blanco, teraz od 1 stycznia już jej nie ma.

 

Wiele firm prowadzących sprzedaż ratalną afiszuje się 0% prowizji,0% oprocentowania,ale wali tzw. koszty ubezpieczenia rat które są sumą potężnej, drakońskiej, i bandyckiej prowizji, odsetek i innych marży dodawanej do raty kredytu w efekcie czego ludzie oddają nawet 40% tego co wzięli. Niektóre duże elektro-markety oferują towar np 10 czystych rat i wtedy warto to wziąć choć i tak koszt kr. jest wliczony w cenę towaru..

Nie dajcie się wymanewrować.. :Boink:

Jak powiedziałem powyższa symulacja ma pomóc biednym userom nie dać się zrobić w bambuko

:D

 

Moim zdaniem to taka Synta 8 za mało kosztuje, aby opłacało się brać kredyt. Przecież biorąc kredyt płacimy w sumie więcej niż gotówką. Już lepiej np. od kogoś z rodziny kasę pożyczyć na tą Syntę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to taka Synta 8 za mało kosztuje, aby opłacało się brać kredyt. Przecież biorąc kredyt płacimy w sumie więcej niż gotówką. Już lepiej np. od kogoś z rodziny kasę pożyczyć na tą Syntę.

 

ABC,

No ale ja nie mówie o samej 8" tylko 8"+HEQ6 Pro SynScan :)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini, a możesz powiedzieć jaki osprzęt dostałeś z tym SynTrackiem w zestawie. Chodzi

o zasilanie i okablowanie...

 

pozdrawiam,

Maciek

 

To jest SynTrek a nie SynTrack!! Zasilanie we własnym zakresie, kabel do samoch. gniazda zapalniczki w zestawie, sterownik i kabel do niego też. To tyle co się orientuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to taka Synta 8 za mało kosztuje, aby opłacało się brać kredyt. Przecież biorąc kredyt płacimy w sumie więcej niż gotówką. Już lepiej np. od kogoś z rodziny kasę pożyczyć na tą Syntę.

Słuchaj kredyty są dla ludzi. Ja mimo, że wyprzedałem się doszczętnie nie miałem gotówki by kupić sobie teleskop, musiałem sie zatem zasilić kredytem. Oczywiście kredyt podpisuje się z żoną dlatego trzeba było połączyć taki zakup z zakupem "dla domu", (dywan, mebel). Kredyt to produkt jak każdy inny, a obawy przed nimi wynikaja często z niewiedzy podsycanej medialnie (trzeba brać z głową i wiedzieć gdzie). Taki zakup gotówkowy może w znacznym stopniu obciążyć Twój budżet domowy. Raty kredytu zaś wynoszą tyle ile np. rachunek za komórkę. To co przepłacasz (prócz prowizji) nie płacisz jednorazowo ale, w postaci odsetek przy każdej racie.

Pożyczyć od rodziny hmm :Boink: , mówią że zrodziną zawsze wychodzi sie najlepiej na zdjęciach. Jak coś pożyczasz od rodziny to raczej nie oddasz tego w ratach miesięcznych. Poza tym koszt kredytu na synte

jest mniejszy niż różnica w sprzedaży tego samego teleskopu w różnych, polskich sklepach internetowych. :D

Biorąc kredyt mam pewność, że płace za usługę i nikomu nic nie zawdzięczam.

Ja wychodzę z założenia: - umiesz liczyć , licz na siebie. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim HEQ5 pasie sie krowa 270/1200. Masa 13.5 kg, (w porywach do 15 - jak doładuje cieżkie szkło w wyciag). Montaż nic sobie z tej masy nie robi. Maksymalnie dociązyłem go do 16kg - kaine problem. Z opisów na obcych forach mozna wnioskowac, że HEQ5 radzi sobie do 20Kg - ale to nie jest sprawdzona przeze mnie inforamcja. Problemy z HEQ5 przy duzych tubach:

 

1. Dovetail - do wymiany - sprawdza sie do 1 metra ogniskowej i ok. 10kg masy, potem staje sie generatorem drgań.

 

2. - Przeciwwagi - Dostarczane KITowe przeciwwagi pozwalaja na wieszanie max 10KG, trzeba cos dokombinować przy wiekszych masach.

 

3. Wysokość wyciągu w zenicie - No wiecie jak wygląda praca z duzym teleskopem, Ja dokupiłem w hipermarkecie trzystopniowa drabinke za 40pln i problem rozwiazany.

 

4. Samodzielne wiesznie tuby o ponad metrowej ogniskowej i masie kilkunastu kilogramów na paralktyku nie toleruje błędów.

 

Problemy dostosowywania dużych tub dobsonowych do paralaktyków:

 

1. - Gietkość blach nie dostosowana do punktowego podparcia.

2. - Koniecznośc ATMowego wykonania obejm - nie ma na rynku obejm o rozmiarach 300 i więcej milimetrów srednicy.

 

Rozwiazania problemów przesiadki z dobsa:

 

1 - gietkośc. - Mozna dać więcej niz dwie obejmy i wykonac je odpowiednio szersze - sporo pracy, spory koszt, zmiejszona wygoda osiowych ruchów tuby. Można wymienić tube na grubszą alu, pcv lub kartonową. - sporo pracy, znaczący przyrost masy przy PCV, konieczność wyk. pierścieni wzmacniajacych dla alu i kartonu. Jak to zrobić można znaleźć tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11477

 

2 - obejmy - no tu jest hardcore, moje rozwiazanie do odkopania w wyżej podlinkowanym wątku.

 

Czy warto? Powiem tak. Po kilku nocach z krową 11" na zmotoryzowanym paralityku, sami sobie odpowiecie na to pytanie, ja nawet wiem jaka ta odpowiedź będzie ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzwoniłem do DO. Tak więc przy konfiguracji :

200/1000 tuba + osprzęt (szyna, obejmy...)

HEQ5 Pro SynScan

raty na 24 miesiące wyniosą 260-270 zł.

Pan odradził mi na 36 gdyż powiedział, że to

byłby rozbój (dopłata bagatela 3500PLN!).

 

Niestety 25-tek nie mają nawet Dobsów. Będą

dostępne po świętach Wielkanocnych...

 

Jestem prawie zdecydowany....

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To moj pierwszy post na forum i od razu pierwsze pytanie :)

Zastanawiam sie nad montarzem do Oriona 150 MAK. Biore pod uwage SVP i wlasnie bialego HEQ5.

A teraz pytanie. Czy HEQ5 nie jest zbyt masywny do tego Oriona i czy jako pilot GoTo moge do niego podlaczyc Meade #497 ?

Sprzet bedzie uzywany raczej stcjonarnie i tylko okazjonalnie zabierany w teren.

pozdrawiam

jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge rozpoczac nowego tematu wiec napisze tutaj.

Zastanawiam sie od dluzszego czasu nad zakupem montazu do Maka 150, wstepnie myslalem o Orionie. Przegladajac opinie i wyniki testow zauwazylem, ze tam gdzie mowi sie o montazach EQ albo HEQ uzywa sie sformulowania "klony Vixena". Czy zatem myslac o docelowym montazu wyposazonym w GoTo, ktore umozliwi "zgrubne" guidowanie nie lepiej kupic wlasnie montaz Vixena? Npiszcie prosze co polecacie do Maka 150. Kwestie finansowe sa drugorzedne (oczywiscie na codzien nie uzywam Maybacha zeby dojechac do pracy :) ) wazna jest jakosc i to zeby czasami mozna go bylo ze soba gdzies zabrac - czyli waga powinna byc dopasowana do 150 z osprzetem (jakis aparat do fotek) ale nie na wyrost. Jestem amatorem, ktory po prostu lubi popatrzec na planety - to glowne zastosowanie zestawu - i wiem oczywiscie ze czym wieksza srednica tym lepiej ale 150 to w moich warunkach uzyteczne maksimum, wiec kwestie teleskopu w tym watku sa dla mnie nieistotne. Czekam na wasze opinie i sugestie.

jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.