Skocz do zawartości

Equinox 80 APO / 80ED PRO / 120ED PRO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki jest stosunek ceny Equinoxa 80 APO do 80 ED PRO? Czyli ile kosztuje instrument "gadżet"?

 

Ciekawy jestem jaką różnicę obrazu może pokazać ten instrument w stosunku do swojego poprzednika? Czy przy średnicy 80 mm będzie ona istotna na tyle, by zrównoważyć różnicę cen? Czy dopłacimy tylko za wygląd zewnętrzny, czy też za zauważalną poprawę jakości uzyskiwanych obrazów?

różnicy prawdopodobnie nie będzie żadnej a już na pewno w wizualu, po prostu oprócz zdrowych umysłowo obserwatorów i entuzjastów astrofoto są onaniści sprzętowi :D którzy zapłacą więcej po to by mieć fajny i ładny gadżet

 

Jeszcze jedno. Fotka reklamowa i fotka Jesiona różnią się zakończeniem wyciagu. W pierwszym przypadku widać drugi moletkowany pierścień na końcu, w drugim tylko kryzę ze śrubkami. Czyżby istniały dwie wersje?

nie jestem pewien na 100% ale wydaje mi się że na jednym zdjęciu jest 66 a na drugim 80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest stosunek ceny Equinoxa 80 APO do 80 ED PRO? Czyli ile kosztuje instrument "gadżet"?

 

Ciekawy jestem jaką różnicę obrazu może pokazać ten instrument w stosunku do swojego poprzednika? Czy przy średnicy 80 mm będzie ona istotna na tyle, by zrównoważyć różnicę cen? Czy dopłacimy tylko za wygląd zewnętrzny, czy też za zauważalną poprawę jakości uzyskiwanych obrazów?

 

Przyznam, że nie zamierzam kupować 80-tki, ani w jednej, ani w drugiej wersji. Może z czasem i kolejnymi odcinkami zmienię zdanie. W polu mojego zainteresowania jest 120 ED. Ale muszę zaczekać i na opis i na pomnożenie "zasobów" ;), gdyż póki co stać mnie na 80 ED :rolleyes:

 

Ja bym bardziej spodziewał się kompromisu - tzn. że w najlepszym, idealnym wypadku obraz będzie taki sam. Wtedy nawet będzie można powiedzieć, że wykonali krok do przodu. Pamiętajmy, że Equinox jest krótszy (szybszy) od ED80.

 

Co do ceny - nie pisałem o tym, bo od tego jest producent. Może w zbiorczym artykule wrzucę wszystko to, czego tu nie chciałem powtarzać. Wychodzę z założenia, że nie ma co pisać o rzeczach, które już ktoś napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,na poczatek zachwytu nad wyciagiem.Czy mozliwosc "obracania kadru" zbiega sie z mozliwoscia rozogniskowania obrazu?

 

Precyzyjnie sprawdzić to będzie można przy foto gwiazd. Inaczej to spekulacje. Zakładam, że obraz nie rozogniskuje. W przeciwnym wypadku - kiszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Fotka reklamowa i fotka Jesiona różnią się zakończeniem wyciagu. W pierwszym przypadku widać drugi moletkowany pierścień na końcu, w drugim tylko kryzę ze śrubkami. Czyżby istniały dwie wersje?

 

Albo ktoś coś dokręcił, albo to mniejszy brat 60 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnicy prawdopodobnie nie będzie żadnej a już na pewno w wizualu, po prostu oprócz zdrowych umysłowo obserwatorów i entuzjastów astrofoto są onaniści sprzętowi :D którzy zapłacą więcej po to by mieć fajny i ładny gadżet

 

I tak i nie - tzn. nie tylko chodzi tu o jakość. Przy astrofotografii wyciąg jest niezwykle istotną kwestią. Im jest precyzyjniejszy, tym efektywniejsza nasza praca. Obrotowy wyciąg jest też jedną z kwestii, która zwróciła moją uwagę.

 

Trzeba uświadomić sobie, z czego głównie składa się refraktor - z obiektywu i wyciągu. Zauważcie, że ludzie masowo wymieniali wyciągi w Syntach. Jest to więc istotny argument za "dopłatę".

 

Jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy, a więc lepiej sprawdzi się w sprzęcie mobilnym (jako traveler).

 

Ale czy będzie wart dopłacenia? Jeżeli jakość optyczna będzie conajmniej taka sama, to będzie dylemat. Jeżeli nie, to sprawa prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już mówimy o niedrogich APO - popatrzcie na to, co niedawno wpadło mi w oko "A Joint Effort By Baader Planetarium and Telescope-Service": http://www.telescope-service.com/scopos/st...coposstart.html

Do wyboru 80/560 i 90/600, ceny dość podobne do tego Equinoxa w DO.

I twierdzą, że to prawdziwy triplet, a nie ED...

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podejrzewam, że przyczynę i źródło tego wszystkiego można znaleźć o tu:

 

http://www.united-optics.com/products/Tele...80mm_F-1_ED.htm

 

Zwracam uwagę na, tu cytat:

 

Two speed 2'' highest quality crayford focuser is optional

102mm,127mm and more large ED telescopes are designing, 102mm F-7 will be available on at the beginning of January 2007

 

Oczywiście poszczególne modele będą się różnić w zależności od tego co zażyczy sobie konkretny odbiorca (np. Sky-Watcher).

 

Dodam jeszcze tylko, że EDki przestały być już domeną United-Optics i są wytwarzane w mniejszych, podrzędnych fabryczkach (wystarczy sprawdzić na alibaba.com). UA chcąc pozostać na topie wprowadza coraz lepsze sprzęty.

 

Pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście, nie zauważyłem - ale to podobno inne szkło, pełne APO w wersji 80/90 mm?

 

Dziękuję za ten link. Szczerze mówiąc, nie widziałem tego wcześniej.

 

Mnie intryguje ta 90. Tylko jeżeli to niby jest triplet, to po co od razu wciskają flattenera? W konstrukcjach układów optycznych przerwę powietrzną (lub olejową) stosuje się właśnie w celu minimalizacji dyspersji światła. Tu nie ma tej przestrzeni, czym się bardzo chwalą. Mimo, że korekcja aberracji chromatycznych może być dobra, o tyle krzywizna pola może już nie być odpowiednio "wypłaszczona" - jak przystało na triplet. Pamiętajmy, że definicja potoczna pełnego APO oznacza nie tylko kwestię chromatyczności, ale też i płaskości pola.

 

Nie mniej - bardzo interesujące, oj bardzo. Trzeba będzie pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.