Skocz do zawartości

2006VV2


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

31 marca nastąpi bliski przelot planetoidy 2006 VV2 w pobliżu Ziemi. Planetoida zbliży się na odległość ok 9 LD. Spore rozmiary szacowane na 1.5 do 2 kilometrów średnicy stwarzają dogodne obserwacje niewielkim amatorskim sprzętem. Końcem marca jasność obiektu powinna wynieść około 9.5-10.5 magnitudo.

 

Efemeryda

http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides...al/K06V02V.html

 

Symulacja orbity

http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db?name=2006+VV2

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Gratka to by była ale jak by leciała w odległości 3 LmD!

Tak, gratka w postaci mdlejących kobiet, obywateli panicznie wykupujących towar z supermarketów , dziadów z siwymi brodami wieszczącymi koniec świata, oraz paranormalnych - przerabiających na chybcika piwnice na schrony. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratka to by była ale jak by leciała w odległości 3 LmD!

 

Michał ma rację. Bardzo rzadko zdarzają się takie przeloty obiektów bliskich Ziemi (NEA) z taką jasnością.

Oczywiście są też dalsze planetoidy jak Vesta, Ceres itp. ale one są daleko od Ziemi i poruszają się dość wolno po niebie.

 

2006VV2 będzie bardzo szybko poruszał się po niebie i tu tkwi piekno tego zjawiska.

Podkreślam, są to bardzo rzadkie przypadki.

 

Więcej można wyskubać stąd:

http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/neo_ca?typ...able&show=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał ma rację. Bardzo rzadko zdarzają się takie przeloty obiektów bliskich Ziemi (NEA) z taką jasnością.

Oczywiście są też dalsze planetoidy jak Vesta, Ceres itp. ale one są daleko od Ziemi i poruszają się dość wolno po niebie.

 

2006VV2 będzie bardzo szybko poruszał się po niebie i tu tkwi piekno tego zjawiska.

Podkreślam, są to bardzo rzadkie przypadki.

 

Więcej można wyskubać stąd:

http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/neo_ca?typ...able&show=1

 

To jasne, chodziło mi raczej o to, że było by wtedy prawdziwe extremum... a takich to już kilka widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś pojawiły się info o dwóch małych (4-10 metrowych) obiektach które na dniach przemkną bardzo blisko Ziemi.

 

Najpierw uczyni to

2007 EH o średnicy 10 metrów, zbliży się do Ziemi na odległość 0.001175 AU to jest 175 tys. km (0.5 LD) w dniu 2007-03-11 01:35 UTC

 

http://unicorn.eis.uva.es/cgi-bin/neodys/n...cts:2007EH;main

 

 

Następnie:

2007 EK o średnicy 4 metrów, zbliży się do Ziemi na odległość 0.0018 AU to jest 269 tys. km (0.7 LD) w dniu 2007-03-13 05:26 UTC

 

http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/neo_ca?typ...able&show=1 link ważny przez krótki okres czasu

http://neo.jpl.nasa.gov/ca

 

 

Piszę o tym bo nieczęsto zdarza się wyprzedzić takie przeloty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pojawiły się info o .... 2007 EK o średnicy 4 metrów, w dniu 2007-03-13 05:26 UTC

Jak takie g.... można na zapas wyłapać? ca3 x 24 x 3600 x ca9 [km/s] ≈ 2,333 mln [km].

Albo np. (2006 JY26) 2007-Jul-07 0.0812 31.6 5.7 m - 13 m 2.54 (z "Twojej" tabelki) - nawet nie ma sensu liczyć odległości, gdzie ona się teraz znajduje. Czy one są okresowe, wyłapane wcześniej i stąd znane są ich orbity ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak takie g.... można na zapas wyłapać?

Czy one są okresowe, wyłapane wcześniej i stąd znane są ich orbity ?

 

Przeważnie wszystkie są okresowe. Wyłapuje się je wówczas gdy są korzystne warunki tj. odległośćod Ziemi, elongacja od Słońca (także Księżyca) no i faza planetoidy. To właśnie faza planetoid sprawia tak duże rozrzuty co do jej jasności. Planetoida może być lepiej widoczna (tj. jaśniejsza) będąc dalej od Ziemi niż przechodząc bardzo blisko ale bedąc tak jakby "w swoim nowiu".

 

Orbity są znane z obserwacji, a tych jak na lekarstwo, jest bardzo mało, raptem kilka, kilkanaście z przeciągu kilku dni. Mało ich gdyż te kamyczki szybko "się pojawiają" i szybko "znikają". Możliwości obserwatoriów też są ograniczone....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj udało mi się obserwować planetoidę 2006 VV2 :D

 

 

Na początku miałem problem z poprawnym odczytaniem mapy, brakowało też trochę zasięgu, pewnie to wina niepełnej akomodacji oka i pasma cirrusów. Wreszcie po 15 minutach zauważyłem bardzo słaby obiekt (nawet zerkaniem znikał). Nie było tam żadnej gwiazdy według mapy Cartes du Ciel ale również nie była to 2006 vv2 wyrysowana przez program ( wcześniej zrobiłem symulacje drogi planetoidy w odstępie co godzine). Po paru minutach zorientowałem się że słaby punkcik się przesuwa i to było to: planetoida 2006 VV2.

Znalazł bym ją szybciej gdyby nie mały błąd wprowadzony przez Cartes du Ciel. – jakieś minute lub dwie.

Szybko przesuwała się na tle nieba, kiedy mijała pobliską gwiazdę można było jej ruch zauważyć dosłownie z minuty na minutę. :blink:

Jasność oceniłem na: 12,6 m o godzinie 23.00. Zasięg maksymalny w LVW 8+Barlow to jakieś 13,7 m, z barlowem lepiej. Wszystko przez tego złośliwca który nie dość że zaświetlał niebo to świecił mi w wyciąg. Musiałem zdjąć okulary, zasłonić szczelnie okular rękami i wtedy było całkiem nieźle.

Uwaga: trzeba katalogi gwiazd powyżej 12m ściągnąć z netu, jest taka opcja w Cartes du ciel, działa w ograniczonym polu.

Obserwujcie koniecznie: satysfakcja gwarantowana :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanego polowania :)

 

Błąd w dokładnej pozycji planetoidy zapewne wynika z nie dość dokładnie wyliczonej orbicie planetoidy.

Albo z niedokładności CdC, która rysuje trasy nie uwzględniając zmian wywołanych perturbacjami od planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się obserwować planetoidę 2006 VV2 :D

Na początku miałem problem z poprawnym odczytaniem mapy, brakowało też trochę zasięgu, pewnie to wina niepełnej akomodacji oka i pasma cirrusów. Wreszcie po 15 minutach zauważyłem bardzo słaby obiekt (nawet zerkaniem znikał). Nie było tam żadnej gwiazdy według mapy Cartes du Ciel ale również nie była to 2006 vv2 wyrysowana przez program ( wcześniej zrobiłem symulacje drogi planetoidy w odstępie co godzine). Po paru minutach zorientowałem się że słaby punkcik się przesuwa i to było to: planetoida 2006 VV2.

Znalazł bym ją szybciej gdyby nie mały błąd wprowadzony przez Cartes du Ciel. – jakieś minute lub dwie.

Szybko przesuwała się na tle nieba, kiedy mijała pobliską gwiazdę można było jej ruch zauważyć dosłownie z minuty na minutę. :blink:

Jasność oceniłem na: 12,6 m o godzinie 23.00. Zasięg maksymalny w LVW 8+Barlow to jakieś 13,7 m, z barlowem lepiej. Wszystko przez tego złośliwca który nie dość że zaświetlał niebo to świecił mi w wyciąg. Musiałem zdjąć okulary, zasłonić szczelnie okular rękami i wtedy było całkiem nieźle.

Uwaga: trzeba katalogi gwiazd powyżej 12m ściągnąć z netu, jest taka opcja w Cartes du ciel, działa w ograniczonym polu.

Obserwujcie koniecznie: satysfakcja gwarantowana :rolleyes:

 

Pozdrawiam

To dopiero obserwacje :rolleyes: , gratuluje także będę dziś próbował jak pogoda dopisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wczoraj sobie na nią popatrzałem, była w maksimum jasności około 10m, to zupełnie inna klasa niż poprzednio. Szybkość kątowa jeszcze większa. Prawdziwy speed master, leci w oczach. Chciałem jeszcze zapolować na inne planetoidy ale księżyc nie pozwalał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.