Skocz do zawartości

Nowa zabawka: STL 11kM


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Kurteczka tak sobie patrze na te foty... Co to za potęga pola!!! MASAKRA! :szczerbaty: Idealnie współpracowała by z moim precious... :rolleyes:

 

I po co Ci to było Maciek. Znowu bedziesz chory na kolejną zabawkę !

Ta astrofotografia jednak pogrąża. Zanim człowiek zdąży się nacieszyć swoim sprzętem, ktoś wyskakuje z nowinkami i znów trzeba zbierać kasę... :szczerbaty:

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, :)

 

Po pierwsze musiałem sprawdzić w sieci co znaczy kaszetowanie.

Skąd znasz taki termin?:) Wykształcenie ogólne? Ale Ty chyba jesteś z miasta Łódź?:)

Miasto filmowe- tego juz uczą pewnie w pierwszej klasie.:)

 

No to do rzeczy. Tak, dokonałem kaszetowania. ucięta jest górna część obrazka. Nic się tam nie działo. Poza tym UWIELBIAM panoramę!

Pozostałe dwa to pełne klatki, tylko pomniejszone do 25% pierwotnego rozmiaru.

Poniżej dołączam małego kropa ze srodkowego zdjęcia. To jest fragment ze środka obrazka u samej góry, ciut w lewo.

krop_mini_Markarian.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam jeszcze rozetę.

Pomniejszona do 50% swojego pierwotnego rozmiaru.

Mocno skompresowana.

Nieskompresowany jpg oryginalnego rozmiaru ma wielkość 5mb.

Tiff po obróbce w PS ma niestety ponad 21 mb.

Pozdrawiam

Tiamat

ros_flat_edit_midi.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, :)

 

Po pierwsze musiałem sprawdzić w sieci co znaczy kaszetowanie.

Skąd znasz taki termin?:) Wykształcenie ogólne? Ale Ty chyba jesteś z miasta Łódź?:)

Miasto filmowe- tego juz uczą pewnie w pierwszej klasie.:)

 

No to do rzeczy. Tak, dokonałem kaszetowania. ucięta jest górna część obrazka. Nic się tam nie działo. Poza tym UWIELBIAM panoramę!

Pozostałe dwa to pełne klatki, tylko pomniejszone do 25% pierwotnego rozmiaru.

Poniżej dołączam małego kropa ze srodkowego zdjęcia. To jest fragment ze środka obrazka u samej góry, ciut w lewo.

 

Co prawda robie teraz po dyplomowo Dziennikarstwo Telewizyjne na PWSFTviT ale jakoś kaszeta funkcjonowała w moim umyśle od dawna... może i dlatego, że mieszkam w HollyŁódzie.

Czyli widzę, że posunąłeś się do "PRLowskiego" chwytu... nie mamy kamery 16:9 to wstawimy kaszety i już... zresztą ten wynalazek funkcjonuje do dziś w tanich serialach typu "M jak Kaszeta" "KryminalKaszetowi" i innych...

 

Ja też lubię panoramę... i mnie się tam takie kaszetowanie podoba!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Gratuluję zakupu. Znakomite pierwsze światło. Domyślam, się, że jednym z powodów zmiany kamery był np. taki obrazek:

 

SBIG2K_to_11K_ASA12f38.jpg

 

Porównanie pola kamery SBIG 2K i SBIG 11K gdybym tej ostatniej używał z moim teleskopem. Jestem pod dużym wrażeniem tego obrazka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku!

Ja własnie w ten sposób przekonałem sie do tej kamery. Też wyświetliłem sobie taką symulację i pojeździłem po niebie :). A jak fajnie wyglądałaby Wielka Mgławica w Orionie gdyby jeszcze obrócić wszystko o 90 stopni!

Ty już nie potrzebujesz przy większym czipie flattenera?

 

Właśnie zakończyła się moja wymiana argumentów z Donem Goldmanem, właścicielem firmy Astrodon robiącej jedne z najlepszych filtrów.

Żeby Was nie zanudzać w kilku zdanich streszczę sprawę.

Goldman odpisał mi, że nie może uznać reklamacji pękniętego filtra, gdyż założyłem złe podkładki, a nie specjalne czerwone. Poza tym z całą pewnością zbyt mocno dokręciłem śrubki i dlatego pękło.

 

Napisałem miedzy innymi, że nie jest to prawda, gdyż założyłem te większe podkładki (i nie były czerwone, ale czarne ;)) i jeszcze raz napiszę, zrobiłem to z wielką ostroznością.

 

Goldman napisał, że jest mu przykro, nawet bardzo (!), ale nie może uznać takiej reklamacji.

W następnym zdaniu napisał mi jakim sposobem może mi wysłać nowy filtr i jak mogę mu przelać kasę.

Zestaw pięciu filtrów kosztował 690 dolarów. Więc ile kosztuje jeden : ) To proste.... 250 dolarów.

 

Plus 40$ za wysyłkę.

 

Jak kiedyś będę miał chwilę czasu to opiszę różne "przygody" jakie przydarzyły mi się podczas kompletowania obserwatorium w McDonaldii. Czekanie tygodniami na brakujące rzeczy, pomyłki w pakowaniu, nieodpowiadanie na mejle, totalna ignorancja itd. Inną sprawą są błędy w projktowaniu urządzeń i to takie, które dzieci na ZPT (czy jeszcze jest w szkołach?) mogłyby rozwiązać w 5 min. Rozpadające się kable, tulejki wykonane tak, że można sobie odciąć palec itd. Hitem dla mnie jest gniazdo zasilania w rotatorze, który wkłada sie pomiędzy kamerę a teleskop. Gdyby ktoś ufając producentowi włożył wtyczkę od zasilacza do korpusu rotatora i włączył urzadzenie to po 30 sekundach wyrwałby całe gniazdo na płycie rotatora. Automatycznie po włączeniu rotatora sprzęt dokonuje selftestu kręcąc kamerą. Podczas tego ruchu kamera swoim "body" wyrywa wtyczkę zasilacza wraz z gniazdem!

Nadawałoby sie na YouTube :)

Dopiero musiałem wymienić wtyczkę na specjalną kątową i jest dobrze. : ) Na koniec wypada napisać, że pomimo tego i tak sprzęt jest wspaniały, a obok tych żenującyh rozwiązań technologicznych są takie, o których jeszcze 15 lat temu nikomu sie nie śniło.

 

Takim niesmacznym akcentem zakończyły się moje ostatnie zakupy.

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę, a człowiek by pomyślał, że przy tak wysokiej klasie sprzętu, zakupiony towar otrzymuje się na czerwonych poduszkach i przy fanfarach, a tu niestety, musi użerać się z brakiem podstawowego profesjonalizmu :(

wyrazy współczucia Tiamacie

no cóż, może Pan Goldman, musiałby nazywać się Poorman, by sprawę załatwić tak jak należy :mellow:

a cena jaką Ci każe zapłacić za ten filtr woła o pomstę do nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to zwykły filtr B barwiony w masie, a nie jakiś interferencyjny, to wsadził bym tam fotograficzny niebieski i 290 dolców w kieszeni zostaje. <_< Swoją drogą to rozwiązanie mocowania filtru w takiej kamerze jest nie do przyjęcia. Filtry powinny być w oprawie z gwintem tak jak okularowe dla łatwej wymiany.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym filtrze jest chyba więcej warstw niż sama grubość szkła :).

Tak naprawdę niebieski to on się robi, gdy się nim obraca tuż przed spojrzeniem wprost. Pod innym kątem dominuje kolor.... złoty. Jak przystało na dzieło Goldmana! Don Goldman Midasem astrofotografii!

 

:)

 

PS Dzięki za wsparcie w sprawie filtra:) Bądźmy miłościwi. Ale jak zobaczę pana Goldmana na jakimś astro zlocie to mu nie pożyczę kijka do smażenia kiełbasy! O! :)

 

Tia...

Tiamat

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienia barwy pod różnym kątem to interferencyjał jakiś musi być. Prawdopodobnie każdy z tych filtrów swoją przepuszczalnością minimalnie tylko zachodzi na sąsiedni, dzieląc widmo na trzy odcinki, czego nie da się uzyskać zwykłym barwionym szkłem, i dlatego taka cena. Na przyszłość unikaj pana Goldmana jak ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość unikaj pana Goldmana jak ognia.

O tak. Sposob mocowania filtrow karygodny. Chyba tak specjalnie zrobili zeby ludzie je w ten sposob zalatwiali na smierc

i byli zmuszani kupowac nowe.

Ciekawi mnie czy do tej kamery kolo filtrow moze byc tylko takie jak Tiamat pokazal na zdjeciu czy tez mozna zamowic inne,

z filtrami wkladanymi w odpowiednie oprawki i wkrecane z kultura w kolo filtrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po zapłaceniu 260 złotych cła i podatku odebrałem od pana listonosza filtr.

Tylko, że nie ten, który zamawiałem.

Ja potrzebuję filtr o grubosci 2 mm, a dostałem 3 milimetrowy. On nie jest parafokalny z pozostałym zestawem.

To jest forum publiczne, więc nie mogę napisać co mruczę sobie pod nosem.

Pi pi pi pi.

Pozdrawiam

Tiamat

 

PS Filtry bez oprawki są o kilka milimetrów większe od tych w oprawie 48mm i przez to zapobiegac ma to winietowaniu.

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dostałem maila z wyjaśnieniem.

Mają wysłac filtr z pominięciem Dona Goldmana, juz bezposrednio z Astrovida, sklepu gdzie zrobiłem zakupy.

Wyglada na to, ze zamieszał gośc ze sklepu. Filtry sprzedawane są jako filtry Optec. Skoro sprawe odesłano do Astrodona, to myslałem, że to on robi dla nich pod ich marką. Wygląda na to, że tak nie jest. Niebieskie filtry maja na stanie (!) w sklepie internetowym, po normalnej cenie (138$) czyli jednej piatej całego zestawu i jak najszybciej maja wysłać. Astrodona filtr mam im odesłać. Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.