Skocz do zawartości

Co sądzicie o tej Syncie?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu
Generalnie z KITowym okularem 10mm od synty i soczewką barlowa (nawet niezłą) obrazy będą nędzne.

Uważam, że to nazbyt delikatnie powiedziane. Barlow + Pl 10 mm z zestawu Synty jest po prostu nieporozumieniem. Miałem porównanie na trzech różnych Barlowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to nazbyt delikatnie powiedziane. Barlow + Pl 10 mm z zestawu Synty jest po prostu nieporozumieniem. Miałem porównanie na trzech różnych Barlowach.

 

 

W celu uzyskania powiększenia 240X zastanawiam się nad zestawem Vixen LVW 8 i Barlow Antares 1,6 2"

Obydwa rodzaje szkła to wyższa półka optyki ( przynajmniej z recenzji tak wynika) i znaczne pole. Taki układ chciałbym wykorzystywać przy dobrym seeingu, więc nie za często.

 

Tylko problem w tym że ten Barlow jest dwu calowy, a okular LVW 8 jest 1,25" choć ma możliwość wkładania do dwu calowego wyciągu (dwusystemowy). Ale jak to będzie razem działać nie wiem. Testowałeś może taki układ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jeśli mnie Doktorze pytasz, to nie, nie miałem takiego układu w łapskach. Najdroższejszy Barlow, z jakim miałem do czynienia, to był Soligor 2". Ortho Zbiga z nim b. ładnie pokazywało Jowisza, na takim samym poziomie jak inne telepy z dość dobrymi okularami bez Barlowa.

Tak samo- ten mój Vixen 2x 1.25" działa zupełnie inaczej z "normalnymi" okularami, produkując obrazy hmmm... dalekie od normalności ;) podczas gdy z Silver Plosslem 8 mm w ładne noce daje fantastyczne widoczki Saturna.

 

Myślę, że do planet i Księżyca taki układ się nada... choć ja i tak zbierałbym na okularek :)

 

A propos- jakie są twoje wrażenia po przesiadce z 10 na 8"? Myślę o tych wszystkich galaktyczkach, mgławiczkach itd.

 

Nie sądzę, żeby Bralow 2" źle współpracował z LVW wskutek różnicy średniczki tulejki.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mnie Doktorze pytasz, to nie, nie miałem takiego układu w łapskach. Najdroższejszy Barlow, z jakim miałem do czynienia, to był Soligor 2". Ortho Zbiga z nim b. ładnie pokazywało Jowisza, na takim samym poziomie jak inne telepy z dość dobrymi okularami bez Barlowa.

Tak samo- ten mój Vixen 2x 1.25" działa zupełnie inaczej z "normalnymi" okularami, produkując obrazy hmmm... dalekie od normalności ;) podczas gdy z Silver Plosslem 8 mm w ładne noce daje fantastyczne widoczki Saturna.

 

Myślę, że do planet i Księżyca taki układ się nada... choć ja i tak zbierałbym na okularek :)

 

A propos- jakie są twoje wrażenia po przesiadce z 10 na 8"? Myślę o tych wszystkich galaktyczkach, mgławiczkach itd.

 

Nie sądzę, żeby Bralow 2" źle współpracował z LVW wskutek różnicy średniczki tulejki.

 

A jakie można wysnuć opinie po zaledwie trzech obserwacjach syntą 8"? To raptem 9 godzin ze sprzętem, a wszystko przez tą pogodę. :angry:

Na razie przynajmniej zauważyłem że różnica jest minimalna, synta 8" wydaje się lepiej rozdzielać gwiazdy podwójne: ale nie wiem czy to powód większej podatności Synty 10" na zły seeing, czy błędów kolimacji na które ten teleskop jako że ma większą światłosiłę jest bardziej czuły.

W moich nie najlepszych warunkach różnica między 10 a 8 jest chyba niewielka. Ostatnio byłem zaskoczony tym jak w ósemce ładnie widać mgławicę Płomień i Rosette. Na galaktyki właśnie się przymierzam, będę pisał co widzę.

 

Co do sugestii Rammsteina co do lepszego Barlowa, to mogę wydać najwyżej tyle ile kosztuje Antares 1,6. Już i tak sprzedałem dwa LV żeby kupić jednego LVW. To wszystko przez to że na początku nabyłem LVW 17 i spodobał mi się ten okular, nawet bardzo, przez niego ustrzeliłem Rosette,a to o czymś świadczy, pomyślałem że LVW 8 będzie równie dobry.

Ponad to ta krotność mi odpowiada ze względu na okulary jakie posiadam. Słyszałem że to dobry sprzęt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej zobaczyc to na wlasne oczy. Sam stwierdzisz jakich powiekszen ci brak, czy chcialbys miec wieksze pole ,lepszy kontrast czy moze irytuje cie koma albo aberacje.

Pyrex to material z ktorego zrobiono zwierciadlo glowne (chlodzi sie szybciej (zamiast 1h 30-20min)).

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyciag jest 2 calowy ale dodana jest przelaczka na 1,25 cala.

 

Właśnie przez ten adapter dwu-calowy, najlepiej jest kupić okulary dwusystemowe 2" i 1.25"

Wtedy nie trzeba się z nim bawić, wkaładamy go raz do wyciągu i obsługujemy wszystkie okulary. Wygodna sprawa. Poniżej fotki jak to wygląda.

 

 

P1030061.JPG

Okular podłączony przez adapter 1,25"

P1030062.JPG

Okular podłączony przez adapter 2"

 

Trochę denerwujące jest to że w przypadku adaptera 2 cale okular dosyć wysoko ogniskuje, wymaga to kręcenia wyciągiem. Ale to mały minus.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.