Skocz do zawartości

Łuk Parry'ego


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj krótko przed zachodem Słońca zauważyłem jasny górny łuk styczny. Łuki te same w sobie są jednymi z częstszych zjawisk halo, ale w nim jeszcze coś było. Złapałem aparat i cyknąłem fotkę. Po zwiększeniu kontrastu i nasycenia potwierdziły się moje przypuszczenia - Łuk Parry'ego!

Łuki Parry'ego są bardzo rzadkie, ale parę razy już je widziałem. Jednak ten był o tyle niezwykły, że pojawił się przy wysokości Słońca zaledwie 2* nad horyzontem. Zjawiska te mają to do siebie, że im niżej Słońce jest nad horyzontem tym bardziej łuk Parry'ego zbliża się do górnego łuku stycznego i poniżej elewacji ~5* są właściwie nie do odróżnienia.

Oglądałem sporo fotek łuków Parry'ego, ale żadna nie była przy tak niskim położeniu Słońca, więc można rozpatrywać tą obserwację w ramach pewnego rekordu ;) Powodem tego musiało być specyficzne ułożenie kryształów kolumnowych w chmurach cirrostratus. Według symulacji na HaloSim, osie kryształów kolumnowych były ułożone poziomo z dokładnością do 1*. Spowodowało to, że oba łuki był na tyle wąskie, że dało się wyłuskać jeden z drugiego.

 

Dla wyjaśnienia - łuk Parry'ego to jest to tęczowe zabarwienie wewnątrz górnego łuku stycznego... Nie jest to wyraźne, ale zdecydowanie jest.

 

DSC_6346__850.jpg

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według symulacji na HaloSim, osie kryształów kolumnowych były ułożone poziomo z dokładnością do 1*. Spowodowało to, że oba łuki był na tyle wąskie, że dało się wyłuskać jeden z drugiego.

 

Świetny program do 'modelowania' takich zjawisk!

No i poza tym gratulacje pięknej fotki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od Lesa Cowleya, autora HaloSim, który jest największym znawcą zjawisk optycznych. Potwierdził, że jest to łuk Parry'ego, jak i to, że nie ma fotki na której byłby widoczny przy tak niskim położeniu Słońca :)

 

Fajnie, że nie zawsze trzeba jechać aż na Antarktydę, żeby złapać coś ciekawego w atmosferze. Inna sprawa, że sporo zależy od szczęścia. Gdybym akurat w odpowiednim momencie nie spojrzał przez okno, to by mnie minęło, bo całe zjawisko trwało zaledwie kilka minut...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wg mnie zasłużyłeś. A Twój udział w zarejestrowaniu tego zjawiska i rozpoznaniu go, napewno nie był czysto przypadkowy. Sądzę że gdybyś nie interesował się tymi zjawiskami wogóle byś nie zauważył górnego łuku stycznego. Gdybyś się tym interesował ale nieznał się na nich - pomyślałbyś - eee górny łuk styczny, i koniec :D . Nie byle komu przytrafia się okazja żeby taki łuk rozpoznać. Fakt, że byłeś we właściwym miejscu i czasie, ale gdyby to był zupełny przypadek - już dawno by ktoś taki łuk zaobserwował przy takim niskim położeniu Słońca. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anyway, warto raz na jakiś czas rzucić okiem na niebo - nawet jak wydaje się zamulone - bo nigdy nie wiadomo co tam w górze błyska - a nuż jakaś perełka. I warto nosić przy sobie aparat. Ja swojego nikosia zawsze mam na podorędziu :)

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.