Skocz do zawartości

Tani 80 APO


krzys

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym kupic jakis niedrogi 80 APO . Jakis czas temu nastawilem sie na Equinoxa 80 APO , ale po testach Jesiona wydaje mi sie , ze tym razem sky-watcher dal ciala ...

Zastanawiam sie nad tym refraktorem

http://www.teleskop-service.de/Scopos/scopos.htm#TL805APO

Jest on dosc popularny za nasza zachodnia granica

Na tejstronie sa dosc kompleksowe testy refraktorow - niestety nie bardzo kumam po niemiecku , ale wydaje mi sie ze w przypadku Scopos-a nie jest zle . Moze znajdzie sie ktos szprechajacy po niemniecku ?

http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=6084

 

http://www.watchgear.de/html/Geraete.htm

Cena zblizona do Equinoxa . Co o tym myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sprawa wyglada tak, ze jeszcze do niedawna monopol na APO mieli producenci z kraju kwitnacej wisni.

Dzis robia je prawie wszyscy ale tradycja wykorzystania porzadnego szkla szafirowego pozostaje w japoni.

 

Jesli na obiektywie masz Made in Japan to wiesz, ze to jest to.

Pozostaje jeszcze pytanie po co ci to.

Jesli masz zamiar robic fotki to plaska krzywa aberacji chromatycznej bedzie istotnym udogodnieniem ale jesli chcesz podgladac wizualnie planetki to lepiej wez wiekszego i ciemniejszego achromata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Dobsonme za odpowiedz

Jezeli chodzi o wizuala , to wystarcza mi moj newton . Maly refraktor chcialbym kupic do foto . Nie chce sie jednak spieszyc, bo z wlasnego doswiadczenia wiem , ze nie jest to zbyt korzystne dla kieszeni ...

Mowiac tani APO nie do konca chodzilo mi o cene , ale o jak najlepsza optyke i pozniej cene tego obiektywu . Jezeli chodzi o Oriona 80 ed to obok jego zalet wszyscy znamy rowniez jego wady- myslalem , ze wspomniany Scopos bedzie o klase lepszy od Oriona .

Po wczytaniu sie ( z trudem ) w opinie Niemcow na temat Scoposa widze , ze sprzetem docelowym dla mnie bedzie jednak dwa razy drozszy Takahashi SKY 90 - coz , nic za darmo...

Stara regula , ze cos jest tyle warte , ile ktos jest za to w stanie zaplacic sprawdza sie tutaj w 100%

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 300D i tym zamierzam focic ( przynajmniej do czasu ) + jakis wyplaszczacz pola rzecz jasna .

Jezeli chodzi o aperture to nie jest zle , bo posiadam juz newtona 8" f4 - chce tylko dokupic cos do miasta i cos do podrozy. Co miales na mysli pisza o korekcji barw Sky 90 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 300D i tym zamierzam focic ( przynajmniej do czasu ) + jakis wyplaszczacz pola rzecz jasna .

Jezeli chodzi o aperture to nie jest zle , bo posiadam juz newtona 8" f4 - chce tylko dokupic cos do miasta i cos do podrozy. Co miales na mysli pisza o korekcji barw Sky 90 ?

 

 

Akurat nie chodziło mi o Taka bo ten zapewne ma dobrą. Nie wiem natomiast jak będzie z krzywizną pola dla dość dużego chipu Canona. Na pewno dla full-frame'a ten telep odpada nawet z flattenerem (z tego co czytałem) ale może akurat dla 300D będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.