Skocz do zawartości

m109 pierwsze ccd


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm. Świetna strona!

Jutro jej sie przyjrzę.

 

Dzięki.

Ja myślę o robieniu zdjęć z guidingiem, gdzie muszę najczęściej ustawic kamerę w celu znalezienia gwiazdy do guidowania.

A więc kręcenie kamerą jest często,

Skoro ten program nie potrzebuje wprowadzania informacji o kącie to super.

Mogę zmieniać kąt przy pomocy rotatora, ale on nie współpracuje z Maximem, którego używam.

Do rotatora jest oddzielny, niezależny programik- beznadziejny btw.

Maxim ładnie zapisuje współrzędne zdjęcia (Chyba w Epoch 2000?).

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Świetna strona!

Jutro jej sie przyjrzę.

 

Dzięki.

Ja myślę o robieniu zdjęć z guidingiem, gdzie muszę najczęściej ustawic kamerę w celu znalezienia gwiazdy do guidowania.

A więc kręcenie kamerą jest często,

Skoro ten program nie potrzebuje wprowadzania informacji o kącie to super.

Mogę zmieniać kąt przy pomocy rotatora, ale on nie współpracuje z Maximem, którego używam.

Do rotatora jest oddzielny, niezależny programik- beznadziejny btw.

Maxim ładnie zapisuje współrzędne zdjęcia (Chyba w Epoch 2000?).

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

Seiichi to świetny i doświadczony programista. I ma wiele pomysłów a i algorytmy które pisze

są po prostu świetnę. Wiele z nim pisałem i pisuję i jeśli to co chcę dodać do Pixy wypali

będzie to genialny program do katalogowania obiektów z fram-ów.

Tak w 2000. Jak nazywa się Twoj rotator? Jeśli chodzi o gwiazdę guidowania. Jeśli masz ST-11000

odbywa się to poprzez dodatkowy chip, prawda? Jeśli masz jakieś polę zcentrowane spróbuj w Maximie

w panelu teleskopu (Telescope Control=>Telescope) troszeczkę przestawić teleskop (Telescope Nudge). Ustaw gdzieś 2-5'. Włącz przed tem focus na CCD pamiętając aby był to focus guidera a nie bezpośrednio

z kamery. Tak pomanipuluj aby coś się pojawiło. Przy Twoim polu widzenia delikatne manewrowanie

tylko troche rozcentruje teleskop z głównego obiektu. A nie będziesz za każdym razem rotował

kamerą. Rób to jak najrzadziej i w ostateczności. Derotacja powoduję także, że za każdym razem musisz

robić nowy zestaw flat-ów a to też trochę czasu kosztuję .

 

Takie moje 5 groszy ;)

Kładę się spać bo jutro wake-up o 5. Ale od 8 jestem znów online...

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Derotacja powoduję także, że za każdym razem musisz

robić nowy zestaw flat-ów a to też trochę czasu kosztuję .

 

Właśnie, wczoraj się nad tym zastanawiałem - jak sobie radzić z flatami, jeżeli przekręca się kamerę szukając gwiazdki do guidowania? Przecież za każdym razem trzeba zrobić nowe flaty. Trochę bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, wczoraj się nad tym zastanawiałem - jak sobie radzić z flatami, jeżeli przekręca się kamerę szukając gwiazdki do guidowania? Przecież za każdym razem trzeba zrobić nowe flaty. Trochę bez sensu...

 

Pewnie się nie znam na tym, ale flata robię w dzień np na odpowiednio oświetlonej ścianie lub jeszcze lepiej jasnym kawałku płyty wiórowej laminowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seiichi to świetny i doświadczony programista. I ma wiele pomysłów a i algorytmy które pisze

są po prostu świetnę. Wiele z nim pisałem i pisuję i jeśli to co chcę dodać do Pixy wypali

będzie to genialny program do katalogowania obiektów z fram-ów.

Tak w 2000. Jak nazywa się Twoj rotator? Jeśli chodzi o gwiazdę guidowania. Jeśli masz ST-11000

odbywa się to poprzez dodatkowy chip, prawda? Jeśli masz jakieś polę zcentrowane spróbuj w Maximie

w panelu teleskopu (Telescope Control=>Telescope) troszeczkę przestawić teleskop (Telescope Nudge). Ustaw gdzieś 2-5'. Włącz przed tem focus na CCD pamiętając aby był to focus guidera a nie bezpośrednio

z kamery. Tak pomanipuluj aby coś się pojawiło. Przy Twoim polu widzenia delikatne manewrowanie

tylko troche rozcentruje teleskop z głównego obiektu. A nie będziesz za każdym razem rotował

kamerą. Rób to jak najrzadziej i w ostateczności. Derotacja powoduję także, że za każdym razem musisz

robić nowy zestaw flat-ów a to też trochę czasu kosztuję .

 

Takie moje 5 groszy ;)

Kładę się spać bo jutro wake-up o 5. Ale od 8 jestem znów online...

 

pozdrawiam,

Maciek

 

 

Tak właśnie robię od dawna. Przesuwam delikatnie góra, dół. Nawe z ST 2000XM też się nieraz udawało.

Rotator to Pyxis 3 cale Optec'a. Wielkością i wagą to jak niezłe żelazko :)

Powiem Wam coś szczerze.

Przez cały czas kiedy uzywałem ST2000 nigdy nie zrobiłem flata, bo... bo... nie chciało mi się.

Nie było wg. mnie widać jego braku. Oczywiscie to moja opinia.

Teraz z STL'em jest to konieczne. Zrobiłem raz, zaraz po kupieniu. Wyszły jak wyszły.

Jak mam gotowe zdjęcie w Halfa i poprawienie flatów aż woła, to co robię?

Zaznaczam w PS miejsca jaśniejsze, wtapiam je i krzywymi ładnie... przyciemniam.

Zajmuje to 30 sekund i mnie wystarcza. Dochodzę w tym do coraz większej wprawy:)

Musze zainstalowac plagina do robienia tego z automatu w PS.

Innym minusem jest konieczność wykalibrowania guidera do prowadzenia po rotacji. Niby prosta czynność i jedno nacisnieęcie guzika, ale zajmuje 2 minuty.

Teraz po założeniu reduktora/flattenera mam f/5.6, a nie jak dawniej 7.7. Widzę, że łatwiej znaleźć gwiazdę prowadzącą. Mimo,że teoretycznie gwiazdy sa mniejsze => słabsze.

 

Maciek, napisz jako praktyk. Czy mozliwe jest stosowanie tych programów jako praktycznego narzedzia "na codzień" do szukania ruszających sie obiektów? Chodzi mi oczywiście o ich funkcję automatycznej identyfikacji, czyli poszukiwaniu np. NEO

Czy po załadowaniu FITS do Astrometrica czy Pixy włączasz i ślepo wierzysz w wynik?

Mówię oczywiście o pracy z takim programami po pełnym ich przyswojeniu, zoptymalizowaniu parammetrów itd.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, wczoraj się nad tym zastanawiałem - jak sobie radzić z flatami, jeżeli przekręca się kamerę szukając gwiazdki do guidowania? Przecież za każdym razem trzeba zrobić nowe flaty. Trochę bez sensu...

 

Nie do końca Adamie. Dobre flaty są potrzebne do dobrej fotometrii. Tak więc kalibracja

została stworzona do profesjonalnych obserwacji. To, że CCD stała się cześcią astrofotografii

to późniejsza historia. Nikt nie przewidział, że technik i sposobów focenia będzie wiele.

Z drugiej strony profesjonalista spyta Ci się: po kiego grzyba obracasz kamerą ? ;)

I tak se można pogoadać ;)

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się nie znam na tym, ale flata robię w dzień np na odpowiednio oświetlonej ścianie lub jeszcze lepiej jasnym kawałku płyty wiórowej laminowanej.

 

JaLe,

 

Zaraz zaraz a o jakim aparacie mówimy? Ja gdybym swoją ST-7E skierował w dzień w ścianę

to zamiast obrazu powstałaby mozaika z białych pasków. Za duża jasność powoduję istną

burzę fotonów ;). Co innego Canon-em...

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie robię od dawna. Przesuwam delikatnie góra, dół. Nawe z ST 2000XM też się nieraz udawało.

Rotator to Pyxis 3 cale Optec'a. Wielkością i wagą to jak niezłe żelazko :)

 

Ascom współpracuje z Pyxis Opteca. Nie wiem jak sprawa się miewa z 3-jką. Sprawdzę.

 

Powiem Wam coś szczerze.

Przez cały czas kiedy uzywałem ST2000 nigdy nie zrobiłem flata, bo... bo... nie chciało mi się.

Nie było wg. mnie widać jego braku. Oczywiscie to moja opinia.

Teraz z STL'em jest to konieczne. Zrobiłem raz, zaraz po kupieniu. Wyszły jak wyszły.

Jak mam gotowe zdjęcie w Halfa i poprawienie flatów aż woła, to co robię?

Zaznaczam w PS miejsca jaśniejsze, wtapiam je i krzywymi ładnie... przyciemniam.

Zajmuje to 30 sekund i mnie wystarcza. Dochodzę w tym do coraz większej wprawy:)

 

To jest dobre do astrofoto, ale w obserwacjach 'profesjonalnych' zdjęcie nie

musi być ładne, a musi być całkowicie nieobrobione. Wszelkie nasze ingerencje

w kadr CCD to fałszowanie wyniku...

 

Musze zainstalowac plagina do robienia tego z automatu w PS.

Innym minusem jest konieczność wykalibrowania guidera do prowadzenia po rotacji. Niby prosta czynność i jedno nacisnieęcie guzika, ale zajmuje 2 minuty.

Teraz po założeniu reduktora/flattenera mam f/5.6, a nie jak dawniej 7.7. Widzę, że łatwiej znaleźć gwiazdę prowadzącą. Mimo,że teoretycznie gwiazdy sa mniejsze => słabsze.

Niestety kalibracja guidera jest konieczna do dobrego foto. Ale 2 minuty ? ;) Najwyżej 1 min ;). Jaką masz

ustawiony czas ekspozycji guidera podczas kalibracji? Najlepiej mieć 1s. Możesz też ewentualnie zminiejszyć

binning guidera do 2x2.

 

Maciek, napisz jako praktyk. Czy mozliwe jest stosowanie tych programów jako praktycznego narzedzia "na codzień" do szukania ruszających sie obiektów? Chodzi mi oczywiście o ich funkcję automatycznej identyfikacji, czyli poszukiwaniu np. NEO

Czy po załadowaniu FITS do Astrometrica czy Pixy włączasz i ślepo wierzysz w wynik?

Mówię oczywiście o pracy z takim programami po pełnym ich przyswojeniu, zoptymalizowaniu parammetrów itd.

 

Trudne pytanie. Powiem tak zależy ;). Już wyjaśniam o co chodzi. W przypadku Astrometric-y dla asteroid

nie sprawdzam niczego. W przypadku komet kiedy mają dobry SNR nic nie sprawdzam. Gorzej jeśli

coś mierzę na granicy limitu zdjęcia albo kometa jest tak rozmyta, że Astrometrica nie dobiera

dobrego centroidu dla określenia maksymalnego peek-u w obrazie komety. Tu już muszę posprawdzać-

- szukam w necie obserwacji tej komety, wklejam do pliku tekstowego dodając swoję obserwację i

uruchamiam Find_orb-a. Klikam Auto-Solve i patrze jakie są residu-a. Jeśli przekraczają 3" to coś jest n ie tak. Z reguły takie obserwacje muszę odrzucić, niestety. Generalnie w tym przypadku im większa średnica

obiektywu tym bardziej możesz wierzyć astrometrii.

 

Jeśli chodzi o Pixy-2 to: jakieś 6 lat temu kiedy zaczynałem działać z CCD robiłem mały przegląd nieba

za pomocą obiektywu 58mm (takiego standardowego od Zenita). Obrobione obrazki dałem do Pixy-2.

No i zacdzeła się drżemolada ;). Pixy-2 nie wie co zrobić, np jeśli w okolicy słabej gwiazdy zmiennej powiedzmy 18 mag jest jasna powiedzmy 8 mag. Jasnośc Pixy-2 wg tego będzie 8 mag. I tu problem

gotowy. Z tego co wiem Seiichi usilnie pracuje nad tym bo nie tylko mnie przytrafiły się takie jaja

(dyskusję gdzieś można odszukać w archiwum z VSNET-u). Drugą sprawą jest dobry flat. Jeśli będzie

zły to na brzegach np. gdzie było pociemnienie obrazu Pixy-2 wywali tobie też dosyć dziwne wyniki.

Na szczęście ten problem został częściowo naprawionym mianowicie przy fotometrii program każe podać

jaki obszar (w pixel-ach od brzegu obraz) nie będzie brany pod uwagę.

 

Bardzo wierzę PinPoint-owi jeśli chodzi o astrometrię. Ale czasami też bym sprawdził. I tu chciałbym odpowiedzieć na Twoje pytanie na temat automatycznej detekcji NEO. Program który wchodzi w

skład PP - Visual Pin Point ma opcje 'Asteroid Search'. Ale też odbywa się to pół-automatycznie. Także

masz kontrolę nad tym procesem. Z drugiej strony to dobrze, bo zawsze może pojawić się jakaś

satelita, cosmic ray który akurat tak się bezczelnie ułoży, że PP wykryje go jako NEO. I kompromitacja gotowa :)

 

Ogólnie podsumowując radziłbym jednak troche sprawdzać wyniki :)

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe,

 

Zaraz zaraz a o jakim aparacie mówimy? Ja gdybym swoją ST-7E skierował w dzień w ścianę

to zamiast obrazu powstałaby mozaika z białych pasków. Za duża jasność powoduję istną

burzę fotonów ;). Co innego Canon-em...

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Ach, nie dopisałem, że mówię o Canonie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zadałbym nastepnych kilka pytań.:)

Postaram się to zrobić wieczorem- niestety teraz praca.

Gajduję prawie zawsze na BINx2, kalibruję też. Owszem to jest może około 1 minuty. Czas w takiej sytuacji niemiłosiernie się dłuży:).

Gdyby się udało sterować np Sky'em 6.0 Pyxisa to bardzo by mi to pomogło!

Bardzo ciekawe!.

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

Czy są jakies możliwości, aby na zdjęciu ccd pojawiały automatycznie się współrzedne Ra i Dec ?

Może np. The sky albo inne programy współpracując z Maximem są w stanie automatycznie zapisywać np. współrzędne środka zdjęcia ?

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

Czy są jakies możliwości, aby na zdjęciu ccd pojawiały automatycznie się współrzedne Ra i Dec ?

Może np. The sky albo inne programy współpracując z Maximem są w stanie automatycznie zapisywać np. współrzędne środka zdjęcia ?

 

Pozdr

Paweł

 

Maxim automatycznie zczytuje RA i Dec z Twojego montażu. Ważne jest tylko dokładnośc tych współrzędnych

z rzeczywistością. Bardzo pomaga MaxPoint w tym przypadku dodając korektę.

Mam troche napisane tutorial-u ale ponieważ siedzę w pracy jeszcze dziś i jutro pojawi się najwcześniej w

poniedziałek... Dziś pogoda więc nocka zarwana, 2h snu i do roboty :)

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w maximie trzeba wprowadzić jakies dane inicjuące sesję przed synchroniżacją montażu np. z gwiazdą no i czy można zapisywac te dane na zdjęciach czy pojawia się to gdzieś w parametrach fotki ?

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w maximie trzeba wprowadzić jakies dane inicjuące sesję przed synchroniżacją montażu np. z gwiazdą no i czy można zapisywac te dane na zdjęciach czy pojawia się to gdzieś w parametrach fotki ?

 

Pozdr

Paweł

 

Dane pojawiają się w nagłówku FITS-a. Standartowo w RA lub DEC czasami w OBJCTRA i OBJCTDEC. Po

'solvo-waniu' PinPointem w CRVAL1 i CRVAL2.

 

Możesz ręcznie zsynchronizować montaż. Możesz też użyć MaxPoint-a (jak ja) przeprowadzić ~30-min kalibrację na 20 gwiazdach. Prostsza i m,niej pracochłonna jest ta pierwsza. Druga polecam kiedy

masz dużo obiektów do obserwacji..

 

Tak z zupełnie innej beczki załączam C/2003 WT42 z nocy 22/23. Piękna mimo 16.6 mag.

 

pozdrawiam,

Maciek

2003wt42_02X_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometka jest piękna, pomimo tego że słaba !

 

Czyli Ra i Dec powinny się pojawić w FITS Header window ? U mnie nie ma w ogóle tych informacji, o których piszesz. Podejrzewam jednak, że w maximie nie miałem ustawień Telescope control, dlatego nagłowek nie wyśweitla mi tych dancyh. Popraw mnie jeżeli się mylę. Tak to jest jak się pierwszy raz używa kamery i montażu :D

Nie da sie jednak tak zrobić, aby współrzędne były bezpośrednio przenoszone na fotkę ?

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współrzędne będziesz miał wtedy kiedy masz otwartę połączenie z teleskopem w Maxim-ie.

Jeśli łączysz się przez ASCOM możesz podpiąć po te połączenie dowolną liczbę

programów. Ja mam Sky6, Maxim i MaxPoint-a ale jeśli dodatkowo uruchomię Guide

też wszystko działa w porządku. Jeśli nie masz połączenia musisz wprowadzać ręcznie.

Chyba, że pobawisz się i napiszesz skrypt który będzie wpisywał brakujące dane w

nagłówku FITS-a na podstawie np nazwy obrazka (np M31...fits). Ale to już trochę

pod górkę. Oki lecę na pociąg. Dalej będę dostępny ok 23:50...

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem z Guide 8.0 i Usno A2.0 zasięg gwiazdowy z mojej fotki niedoszłej komety ;-)

Pojedyńcza klatka 600s ma zasięg 17,8-18 mag. Słabsze gubią się już w szumie.

Składak 3x600s - 18,5 mag.

Nastepnym razem muszę zrobić serię fotek z róznymi czasami i sprawdzić jak czas smażenia ma wpływ na zasięg gwiazdowy.

 

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.