Skocz do zawartości

Pomóżcie !


Muerte

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku chciałem zaznaczyc, że jestem zupełnym nowicjuszem :)

Od dawna noszę się z zamiarem kupna teleskopu i obecnie dysponuje kwota ok 3,5 tys zł. Nie mam pojęcia jaki teleskopik zakupic a zbierałem na ten cel dosyc długo i chciałbym dokonac dobrego wyboru. Brdzo prosze o pomoc i z góry serdecznie dziekuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, gdzie mieszkasz (miasto/wies). Jakie sa mozliwosci transportowe, czy chcesz z tym jezdzic, czy tylko balkon?

 

Czytales juz poradnik o teleskopach w tym dziale?

 

Czy przerabiales juz niebo lornetka, czy w ogole startujesz od zera?

 

Odpowiedz na pytania i ruszymy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to kasa, a takową już posiadasz. 3,5 tysiąca daje całkiem spore możliwości zakupu dobrego teleskopu.

 

Musisz wiedzieć, że nie ma teleksopów uniersalnych więc zastanów się, na jakich obserwacjach Ci najbardziej zależy. Przykładowo do planet, czy księżyca najlepszy jest refraktor, a do obiektów mgławicowych - newton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie mieszkam w Krakowie , natomiast obserwacje chciałbym prowadzić na wsi ok 80 km od Kraka. Lornetką kiedys sie "bawiłem" , możemy jednak przyjąć że zaczynam o zera :)

 

Jeśli chodzi o rodzaj obserwacji to zalezy mi najbardziej na obiektach mgławicowych, grupach gwiazd i kometach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy pierwszy etap za soba. Refraktor do tych celow w tej cenie nie bedzie dobrym rozwiazaniem. Ja proponowalbym skupic sie na prostym Newtonie.

 

Kandydaci:

1. Synta 200/1000 - cena rewelacyjna :hello2: 1750,00 zł na Dobsonie i 2582,00 na EQ5 (Paralaktyczny montaz). Jezeli nie bedziesz godzinami wgapial sie w planety na duzym powerze, to dobson bedzie tu jak najbardziej na miejscu.

 

2. Soligor MT800 - cena tez bardzo dobra jak za 8" - 2330 zl (Paralaktyczny)

 

3. Oferta produktow Astrokraka, az do Antares'a 230/1200.

 

4. Inne... np rynek wtorny

 

Powyzsze propozycje obejmuja teleskopy, ktore mozesz miec w wiekszosci przypadkow od reki. Pamietaj, ze do cenu musisz doliczyc zestaw okularow. Od ich jakosci i parametrow czasami zalezy wiecej, niz od samego teleskopu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wolałbyś wozić, to znowu masz dylemat :)

Musisz jeszcze przemyśleć, jaki montaż Ci odpowiada - paralaktyczny czy dobsona. Wydaje mi się, że przy Twoim budżecie niezłą propozycją byłoby lustro w okolicach 200mm i komplet dobrych okularów. Możliwości masz wiele. Zobacz do Janusza (Astrokrak), Fotoclassica (różne modele Synty), na strony Delta Opticals (Celestron albo Tał).

Wybór konkretnego modelu to już Ty musisz dokonać. Janusz jest znany z budowy dobrych newtonów, ja patrzyłem swrgo czasu przez Syntę i też mi się podobała, a mój kolega ma Celestrona 150mm i jest zadowolony.

Zorientuj się w cenach, zwróć uwagę na montaże, sprawdź jakie akcesoria są oferowane i pytaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi okularkami jest taki problem, że ich ceny kształtują się od 100 do kilku tysięcy złotych. Pamiętam, że Bocian w Syncie miał fajny okular 20mm. Ale chyba największy wybór okularów masz w Astrokraku. Z dwucalowych możesz wybrać Soligora 26 albo 32 mm. Z krótkoogniskowych pomyśl o zoomie lantanie Soligor. Ale 5 stówek wtedy nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Syntę 200/1200 na montażu dobsona. Oto skład zestawu tego teleskopu za 1750 PLN:

 

Montaż azymutalny Dobson, tubus, lunetka celownicza 9x50, okulary o średnicy 31,7mm i ogniskowych 10mm i 20mm, ponadto w komplecie znajduje się adapter okularów 2" oraz 31.7mm. Specjalny dodatek okular 2" o ogniskowej 28mm!

 

Jest to zestaw, który zadowoli na pewno początkującego obserwatora.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Oskara, są dwa wykonania tego teleskopu a dobson ma właśnie 200/1200 a obrazy jakie daje są znakomite. Mieliśmy okazję oglądać to samo w Jodłowie w Syncie i Syriuszu 350 i czasem miałem wrażenie, że różnica jest niewielka. Sam zamierzam taki teleskop kupić i oczywiście dorobię do niego prowadzenie.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że Synta jest niezłej klasy teleskopem-cenowo na pewno hit. Nie wiem tylko, czy nie jest zbyt trudny dla początkującego.

Mam na myśli i kolomację i kwestię przeznaczenia teleskopu raczej do DS.

Być może lepiej zacząć od typowego prostego refraktora (np. TAL, SOLIGOR, Bresser). Krótkie studzenie i brak koniecznosci kolimowania mogą na początek ułatwić życie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesionie pamiętej że koma zależy tylko od światłosiły a nie firmy produkującej lustro :?

Przykładowo okulary Naglera częsciowo ją korygują i prawie nie jest zauważalna w jasnych Newtonach np rozmiaru i jasności Syriusza :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysy ma dużo racji, gdyż Synta jest po pierwsze na Dobsonie, po drugie, z tego co słyszałem, właściciel ją stale kolimuje, żeby dojść do perfekcji obrazu. Ja swój refraktor wystawiam, adaptacja wzroku do ciemności (w mieście to głupio brzmi) i można patrzeć. Rzeczywiście początkujący obserwatorzy mogą mieć problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszędzie panuje Synta - mnie też sie podoba - ale ja celuję w 200/1000 na EQ6 - już raz pytałem - czy ktoś widział w działaniu tę tubę, bo o EQ6 już wiem, dzięki Ryśkowi, że się na da - ale o rurce nikt nie pisze! :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.