Jump to content

Pomóżcie !

Muerte
 Share

Recommended Posts

Łysy ma dużo racji, gdyż Synta jest po pierwsze na Dobsonie, po drugie, z tego co słyszałem, właściciel ją stale kolimuje, żeby dojść do perfekcji obrazu. Ja swój refraktor wystawiam, adaptacja wzroku do ciemności (w mieście to głupio brzmi) i można patrzeć. Rzeczywiście początkujący obserwatorzy mogą mieć problemy.

Z tą kolimacją to przesada. U mnie Synta stoi sobie grzecznie w kąciku, statyw w pogodne dni jest cały czas na balkonie, więc 3 minuty i mogę obserwować.

Przeczytałem też Oskarze w innym wątku, że nie bierzesz Synty pod uwagę, gdyż jest przeznaczona do DS-ów, a Ty masz jasną okolicę.

Powiem więc, że jak na Newtona daje ładne obrazy planet, a obserwować można przez nią także gwiazdy zmienne. Na przykład w stosunku do Tala 1 to dodatkowe 2 magnitudo zasięgu.

Guest Janusz_P.

A jak Robercie z tymi ciasnymi podwójnymi jest naprawdę bo podejżewam tu wadę któregoś lustra, czy przypadkiem gwiazdy nie dają jaśniejszych niż normalnie krzyży dyfrakcyjnych bo to by też pachniało aberracją sferyczną optyki, widziałem taki efekt wzmocnionego krzyża dyfrakcyjnego parę lat temu na Ozmie w rozstawionym Newtonie chyba Tal 120 a potem obserwacja potwierdziła moje obawy co do aberracji sferycznej jego optyki :!: :?: :?

Przeczytałem też Oskarze w innym wątku, że nie bierzesz Synty pod uwagę, gdyż jest przeznaczona do DS-ów, a Ty masz jasną okolicę.

Powiem więc, że jak na Newtona daje ładne obrazy planet, a obserwować można przez nią także gwiazdy zmienne. Na przykład w stosunku do Tala 1 to dodatkowe 2 magnitudo zasięgu.

Jak chodzi o gwiazdy zmienne z pewnością masz rację. Jednak w przypadku planet wolę swój refraktor. Dodatkowo jak myślę, że miałbym czekać ze dwie godziny zanim się wychłodzi to bym chyba oszalał, a na balkonie sprzętu trzymać nie mogę i nie chcę.

Guest Janusz_P.

Widzę że nie bardzo czujesz problem ale postaram Ci się to obrazowo wytłumaczyć, refraktor chłodzi się podobnie jak Newton ale trochę szybciej bo obiektyw jest bliżej wylotu tubusa to po pierwsze a po drugie światło jest w nim tylko raz na granicy ośrodków szkło powietrze a w lustrze najpierw biegnie do lustra a potem z powrotem do wtórnego i dwa razy przebywa turbulentną drogę na granicy ośrodków o różnych temperaturach i stąd się biorą takie różnice w czasie stygnięcia i nasileniu turbulencji w obu systemach do czasu wyrównania temperatur szkła i powietrza 8)

Guest Janusz_P.

W Newtonie czy Cassegrainie też trzeci i czwarty raz i do tego w Newtonie pod dużym kątem ale małe lusterko najszybciej się studzi i już po kwadransie nie wnosi zauważalnych zniekształceń własną termiką 8)

Jak w newtonie przechodzi 4x? W zasadzie nawet ten 3 raz trudno policzyc, bo jest to krotka droga i w poprzecznym kierunku :). Ale skad czwarty?

Janusz - powiedz, czy to jest dobre rozwiazanie. W tej Syncie, ktora testuje, lustro z tylu jest na wierzchu. Tzn jest znacznie glebiej, ale konstrukcja jest "open". Co o tym sadzisz? Na pewno szybciej to sie chlodzi - ale...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Haha
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.