Skocz do zawartości

Meade LightBridge 8" z Fotoclassica


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

Nie wiem jak u Was pogoda, ale sądzę, że może się zepsuć, a powód jak zwykle ten sam.... właśnie kupiłem teleskop LB 8" :banan:

Nie traktujcie mojego opisu jako miarodajny test, to raczej forma opisu tego co nabyłem.

Pierwszy kontakt z tą maszyną zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie wizualnie (jak dla mnie) pierwsza liga. Jeśli chodzi o jego "składanie" to bułka z masłem. Montaż Dobsona sprawuje się bardzo dobrze, w obydwu osiach pracuje płynnie, bez skoków, czy też szarpnięć. Wyciąg wzbudza zaufanie przy pierwszym kontakcie, a w trakcie użytkowania wrażenie to się potwierdza. Niestety jak już kilka osób tutaj pisało jest problem z ostrzeniem, tzn. z okularem będącym na wyposażeniu brakuje kilku centymetrów wuciągu, niezbędna jest przedłużka. Co do jakości optyki na razie nie wiele mogę napisać.

Pierwsze światło miało miejsce dzisiaj, więc Księżyc, sprzęt nie był wychłodzony więc trudno cokolwiek rzeczowego napisać poza tym, że faktycznie wypala gałkę oczną :blink:

Długo zastanawiałem się nad tym, czy zdecydować się na ten sprzęt, czy na Syntę, decyzja zapadła było trochę drożej, ale chyba warto ze względu na niezły okular, łożyskowanie oraz wyciąg.

Jednym z argumentów "za" była mobilność rozumiana przeze mnie głównie jako możliwość złożenia na czas transportu samochodem, jednak jeśli ktoś mobilność traktuje jako zdolność do swobodnego przeniesienia sprzętu o kilkaset metrów.... to będzie zabawnie, ten teleskop naprawdę waży sporo, jest co dźwigać.

Sukcesywnie postaram się dopisywać swoje uwagi i spostrzeżenia, jednakże moje doświadczenie obserwacyjne większym sprzętem nie jest zbyt duże, więc nie oczekujcie zbyt wiele :D

Na zakończenie jeszcze uwaga dotycząca sprzedawcy: Fotoclassic Ci Panowie znają się na tym co robią. Są poprostu profesjonalistami.

Zakupu dokonałem w czasie Targów Łódzkich, gdzie chłopaki wystawili niezłe cacka. Rozmowa z nimi sprawiła mi dużą frajdę, a możliwość podotykania okularków z górnej półki (MEADE 5000 UWA 30mm, czy seria LVW Vixena) to prawdziwe przeżycie.

Moje największe zaskoczenie to pofatygowanie się przez Pana Andrzeja około godziny 21:30 bezpośrednio do mojego domu (nie miał do mnie numeru telefonu, dysponował jedynie adresem z fakturki) w celu przeproszenia, iż zapomniał dołącyć do zestawu wspomnianej wyżej przedłużki do wyciągu, którą to z powodów technicznych prześle mi pocztą po weekendzie. Podkreślam ten fakt ponieważ jestem mieszkańcem Łodzi, a wspomniany P. Andrzej wraz z kolegą (imienia nie znam) pofatygowali się prze pół miasta z przeprosinami, co wymagało trochę zachodu. Być może nie dużo, ale zawsze bowiem dzierżyli w dłoniach plan miasta. Ukłony Panowie!!!

Edytowane przez dyspa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w moim przypadku Panowie z FC również mimo wielu przeszkód zadbali by klient ostatecznie był zadowolony, także sklep jak najbardziej godny polecenia.

Choć przyznam szczerze, że do tej pory kupowałem już w 3 najbardziej znanych sklepach astro i z każdego zakupu jestem zadowolony,,,

 

Aha - no i oczywiście gratuluję zakupu.

Ja też zdecydowałem się na LB po "pomacaniu" sprzętu w sklepie.

Na pewno będziesz zadowolony :)

Edytowane przez okon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie!

Nie wiem jak u Was pogoda, ale sądzę, że może się zepsuć, a powód jak zwykle ten sam.... właśnie kupiłem teleskop LB 8" :banan:

 

 

Gratulacje :Salut: , ośmiocalowym teleskopem można bardzo wiele, bardzo. Ośmio-calówka to najlepszy teleskop jeśli chodzi o współczynnik mobilność zasięg, takie jest moje zdanie, mam nadzieję że nie będzie kolejnej wojny :ha: .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Dyspa gratulejszyn!! :rolleyes: z powodu zakupu teleskopu

 

Z tego co napisali koledzy powyżej, zdecydowali się na zakup LB podczas osobistych oględzin teleskopu.

Ze mną było tak samo :rolleyes: obejrzałem dokładnie kilka teleskopów w siedzibie FC, i mechanika i wykonanie LB, powaliły mnie na łopatki

 

kilka uwag jesli chodzi o teleskop i użytkowanie:

 

Przed obserwacją dobrze go sobie skolimuj, jeśeli nie masz kolimatora laserowego, to na początek wystarczy metoda Hamalowa

po ustawieniu lustra głównego, dokręć trzy śruby blokujące, w swoim LB miałem tendencje do nietrzymania kolimacji i było to spowodowane własnie słabym dokręceniem

polecam żebyś zawsze po wystawieniu teleskopu włączał chłodzenie - lustro szybciej się chłodzi, i w momencie kiedy teleskop nie jest jeszcze do końca wychłodzony, włączony wentylator poprawia jakość obrazu.

nie wiem skąd bedzie obserwował, ale jeżeli w okolicy masz jakieś żródła światła, to polecam pokrowiec na kratownicę, można kupić oryginalny w sklepie, ale ja zrobiłem sobie sam - jest to świetna sprawa i ma kilka zasadniczych zalet: chroni własnie przed bocznymi odblaskami i środek teleskopu jest lepiej wyczerniony, nic nam nie wpadnie do dolnej części tuby, oraz chroni przed wilgocią i szybszym zaroszeniem lusterek

 

i jeszcze jedno - osłona na lustro główne, jest wykona na z twardego plastiku, zdarzyło mi się pare razy podczas ściągania, że kantem plastiku zrobiłem w dolnej części tuby parę rys, i trochę to frustrujące

Ja zrobiłem sobie tekturowe kółko oklejone folią samoprzylepną, które podczas kiedy teleskop jest złożony i stoi sobie w pokoju nakładam na górną część tuby, między kratownicą - sprawdza się doskonale

 

życzę wielu udanych obserwacji, a przy 8 calach to już można zaszaleć ;)

 

pozdrawiam

Moralez

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.