Jump to content

Meade LightBridge 8" z Fotoclassica


dyspa
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie!

Nie wiem jak u Was pogoda, ale sądzę, że może się zepsuć, a powód jak zwykle ten sam.... właśnie kupiłem teleskop LB 8" :banan:

Nie traktujcie mojego opisu jako miarodajny test, to raczej forma opisu tego co nabyłem.

Pierwszy kontakt z tą maszyną zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie wizualnie (jak dla mnie) pierwsza liga. Jeśli chodzi o jego "składanie" to bułka z masłem. Montaż Dobsona sprawuje się bardzo dobrze, w obydwu osiach pracuje płynnie, bez skoków, czy też szarpnięć. Wyciąg wzbudza zaufanie przy pierwszym kontakcie, a w trakcie użytkowania wrażenie to się potwierdza. Niestety jak już kilka osób tutaj pisało jest problem z ostrzeniem, tzn. z okularem będącym na wyposażeniu brakuje kilku centymetrów wuciągu, niezbędna jest przedłużka. Co do jakości optyki na razie nie wiele mogę napisać.

Pierwsze światło miało miejsce dzisiaj, więc Księżyc, sprzęt nie był wychłodzony więc trudno cokolwiek rzeczowego napisać poza tym, że faktycznie wypala gałkę oczną :blink:

Długo zastanawiałem się nad tym, czy zdecydować się na ten sprzęt, czy na Syntę, decyzja zapadła było trochę drożej, ale chyba warto ze względu na niezły okular, łożyskowanie oraz wyciąg.

Jednym z argumentów "za" była mobilność rozumiana przeze mnie głównie jako możliwość złożenia na czas transportu samochodem, jednak jeśli ktoś mobilność traktuje jako zdolność do swobodnego przeniesienia sprzętu o kilkaset metrów.... to będzie zabawnie, ten teleskop naprawdę waży sporo, jest co dźwigać.

Sukcesywnie postaram się dopisywać swoje uwagi i spostrzeżenia, jednakże moje doświadczenie obserwacyjne większym sprzętem nie jest zbyt duże, więc nie oczekujcie zbyt wiele :D

Na zakończenie jeszcze uwaga dotycząca sprzedawcy: Fotoclassic Ci Panowie znają się na tym co robią. Są poprostu profesjonalistami.

Zakupu dokonałem w czasie Targów Łódzkich, gdzie chłopaki wystawili niezłe cacka. Rozmowa z nimi sprawiła mi dużą frajdę, a możliwość podotykania okularków z górnej półki (MEADE 5000 UWA 30mm, czy seria LVW Vixena) to prawdziwe przeżycie.

Moje największe zaskoczenie to pofatygowanie się przez Pana Andrzeja około godziny 21:30 bezpośrednio do mojego domu (nie miał do mnie numeru telefonu, dysponował jedynie adresem z fakturki) w celu przeproszenia, iż zapomniał dołącyć do zestawu wspomnianej wyżej przedłużki do wyciągu, którą to z powodów technicznych prześle mi pocztą po weekendzie. Podkreślam ten fakt ponieważ jestem mieszkańcem Łodzi, a wspomniany P. Andrzej wraz z kolegą (imienia nie znam) pofatygowali się prze pół miasta z przeprosinami, co wymagało trochę zachodu. Być może nie dużo, ale zawsze bowiem dzierżyli w dłoniach plan miasta. Ukłony Panowie!!!

Edited by dyspa
Link to comment
Share on other sites

Cóż, w moim przypadku Panowie z FC również mimo wielu przeszkód zadbali by klient ostatecznie był zadowolony, także sklep jak najbardziej godny polecenia.

Choć przyznam szczerze, że do tej pory kupowałem już w 3 najbardziej znanych sklepach astro i z każdego zakupu jestem zadowolony,,,

 

Aha - no i oczywiście gratuluję zakupu.

Ja też zdecydowałem się na LB po "pomacaniu" sprzętu w sklepie.

Na pewno będziesz zadowolony :)

Edited by okon
Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich serdecznie!

Nie wiem jak u Was pogoda, ale sądzę, że może się zepsuć, a powód jak zwykle ten sam.... właśnie kupiłem teleskop LB 8" :banan:

 

 

Gratulacje :Salut: , ośmiocalowym teleskopem można bardzo wiele, bardzo. Ośmio-calówka to najlepszy teleskop jeśli chodzi o współczynnik mobilność zasięg, takie jest moje zdanie, mam nadzieję że nie będzie kolejnej wojny :ha: .

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No, Dyspa gratulejszyn!! :rolleyes: z powodu zakupu teleskopu

 

Z tego co napisali koledzy powyżej, zdecydowali się na zakup LB podczas osobistych oględzin teleskopu.

Ze mną było tak samo :rolleyes: obejrzałem dokładnie kilka teleskopów w siedzibie FC, i mechanika i wykonanie LB, powaliły mnie na łopatki

 

kilka uwag jesli chodzi o teleskop i użytkowanie:

 

Przed obserwacją dobrze go sobie skolimuj, jeśeli nie masz kolimatora laserowego, to na początek wystarczy metoda Hamalowa

po ustawieniu lustra głównego, dokręć trzy śruby blokujące, w swoim LB miałem tendencje do nietrzymania kolimacji i było to spowodowane własnie słabym dokręceniem

polecam żebyś zawsze po wystawieniu teleskopu włączał chłodzenie - lustro szybciej się chłodzi, i w momencie kiedy teleskop nie jest jeszcze do końca wychłodzony, włączony wentylator poprawia jakość obrazu.

nie wiem skąd bedzie obserwował, ale jeżeli w okolicy masz jakieś żródła światła, to polecam pokrowiec na kratownicę, można kupić oryginalny w sklepie, ale ja zrobiłem sobie sam - jest to świetna sprawa i ma kilka zasadniczych zalet: chroni własnie przed bocznymi odblaskami i środek teleskopu jest lepiej wyczerniony, nic nam nie wpadnie do dolnej części tuby, oraz chroni przed wilgocią i szybszym zaroszeniem lusterek

 

i jeszcze jedno - osłona na lustro główne, jest wykona na z twardego plastiku, zdarzyło mi się pare razy podczas ściągania, że kantem plastiku zrobiłem w dolnej części tuby parę rys, i trochę to frustrujące

Ja zrobiłem sobie tekturowe kółko oklejone folią samoprzylepną, które podczas kiedy teleskop jest złożony i stoi sobie w pokoju nakładam na górną część tuby, między kratownicą - sprawdza się doskonale

 

życzę wielu udanych obserwacji, a przy 8 calach to już można zaszaleć ;)

 

pozdrawiam

Moralez

Edited by Moralez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.