Jump to content

Napęd Soligor-a ze sterowaniem


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Sposób przerobienia npędu Soligora do sterowania w obu osiach opisałem już kilka miesięcy temu a opis jest na mojej stronie:

www.lx-net.prv.pl/soligor1.htm

Do sterowania wykorzystuję AstroPilota, który również jest tam opisany. Ponieważ system sterowania silnikami krokowymi w obu osiach z AstroPilotem to tylko mały krok do pełnej automatyki, napisałem też program umożliwiający sledzenie obiektów oraz przejście od obiektu do obiektu dla montaży Ra/Dec (jak Soligor) oraz Alt/Az (dobsony). To oprogramowanie też można obejrzeć na mojej stronie a nawet można je pobrać i zainstalować u siebie. Bez ukałdów sterowania i AstroPilota można oczywiście tylko zapoznać się z funkcjami programu ale da to pojęcie o możliwościach programu. Program realizuje podstawowe funkcje śledzenia i wyszukiwania obiektów z bazy danych, którą mozna modyfikować przez usuwanie lub dopisywanie obiektów. Program może współpracować praktycznie z każdym napędem bo ma mozliwość elastycznego dopasowania się do dowolnych używanych w montażu przekładni.

Na raziepełny system zastosowany został u kilku kolegów, Sterowanie dobsonem ma np. Piotr w swoim Syriuszu 350mm a Oskar uzywa systemu ze swoim Tałł-em. Jednak Oskar jako przaśny astroamator preferuje wyszukiwanie obiektów manualne za pomocą funkcji ręcznych pilota w obu osiach oraz korzysta z automatycznego prowadzenia.

Chętnie odpowiem na dalsze pytania jak będą.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Lepiej jak rozwinę swoją myśl.

Słowo przaśny oznacza tu osobę preferującą klasyczne podejście do obserwacji wyrażające się przede wszystkim w dobrej znajmoości nieba i poparte znakomitą umiejętnością odszukiwania i identyfikacji obiektów na niebie. Przejawia się to także w preferowaniu minimalnej ilości sprzętu wspomagającego na ile to tylko jest możliwe, dlatego też Oskar wykorzystuje co najwyżej prowadzenie automatyczne (tzw. zegar) i powściągliwie używa funkcji goto. Ale sądzę, że znalezienia ostatnio odkrytej nowej goto by sie przydało.

Mam nadzieję, że to rozwiewa wszystkie wątpliwości związane ze słowem przaśny w tym przypadku

L.J. :D

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś juz toczyły się debaty o GOTO-czy jest to rozwiązanie dla:

1)roześmianej blondi inteligentnej inaczej (ale co taka robiłaby w nocy przy telepie...),

2)eureka dla dla przeciętnej amerykanskiej happy family (żyjącej w tempie 36 godz/24 godz)

3)oprogramowanie dla zaawansowanego amatora.

 

Wszystkie wersje są prawdziwe. Myślę, że systemem goto powinni się posługiwać amatorzy, którzy już swoje "przeszli" przeszukując niebo "ręcznie". Dla zupełnie początkującego jest to system-katastrofa. System oczywiście jest fajny na szybkie pokazy.

 

Osobiście kupię goto za pewnie za jakieś 100lat, po dogłębnym poznaniu nieba :idea:

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Nie bądź takim pesymistą. System goto nie służy wyłącznie do wysługiwania się nim zamiast solidnej edukacji. Jedną z głównych jego funkcji jest przecież prowadzenie obiektu. Z tego głównie powodu zająłem się właśnie tą tematyką i to głównie dla przypadku montaży Alt/Az (mam takiego MTO). System sterowania pozwala na spokojne zajęcie się obserwacjami zamiast popychaniem tubusa.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Prawdą jest, że do sterowania teleskopem w jednej osi wystarczy silnik synchroniczny z przekładnią zasilany z sieci. Niestety ten system nie umożliwia praktycznie korekty prędkości (nie jest to do końca prawdą bo udało mi się w tym przypadku użyć Astropilota ze wzmacniaczem poziomu). Ale już używając silnika krokowego musimy użyć technologii na wyższym poziomie nawet do prostego prowadzenia za obiektem. Okazuje się, że w tej technologii jest tylko mały krok od prostych funkcji prowadzenia do pełnego goto. Tak więc zastosowanie silnków krokowych jest naturalną drogą do pełnego sterowania.

Ps. Właśnie kończę testować wstępnie współpracę AstroPilota z silnikiem do teleskopów Uniwersał-a dzięki uprzejmości kolegi Zayzik-a z Opola. Według mnie nie jest źle ale na wynik testów trzeba poczekać. Jak znajdę chwilę czasu to oczywiście wszystko jak zwykle opiszę.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Leszku, dla mnie system goto nie ma nic wspólnego z prowadzeniem-jest to automat do wyszukiwania obiektu (bez jego śledzenia).

 

Co do napędu teleskopu - to inna kwestia, zgadzam się z tym, że jest znacznym ułatwieniem, zresztą sam mam nadzieję na otrzymanie wkrótce driverów do mojego napędu.

 

Widziałem juz delikwentów mających kłopoty z identyfikacją dwóch-trzech gwiazd do ustawienie telpa do poracy z goto, więc mam do tego rozwiązanie dość negatywny stosunek. Szczególnie dla osób wstepujących w szeregi astroamatorów jest to złe rozwiązanie. Jesli ktoś już poznał dogłębnie niebo to system go-to może być przydatny, chociaż zdarzają się osoby "szybsze" od komputerka.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.