Skocz do zawartości

Lornetka- do 'zabawy' w lesie


kroolik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

za miesiac bede organizowal GRY TERENOWE w lesie iglastym gdzie widocznosc siega chwilami (jak sadze) do 200 m. zastanawiam sie nad zakupem lornetki (do wypatrywania oczywiscie uczestnikow GRY). Cos lekkiego z powiekszeniem pewnie max 10x30.

cos nie drogiego.

na innym forum jeden czlowiek zaproponowal mi za 140 zl Baygish BPC5 8x30,

chcialem sie upewniec czy warto- moze w podobnej cenie kupie cos znacznie lepszego albo przynajmniej lzejszego (600 gr, niby nie duzo ale zawsze)

pozdr

ps. lotnetka do uzywania glownie w slonecznie dnie w lesie. raczej wieczorami i po zmroku sporadycznie.

edit: i jeszcze jedno pytanie czy jesli lornetka powieksza 8 razy to oznacza ze gdy patrze na obiekt oddalony o 200 metrow to przez ta lornetke wydaje sie ze obiekt jest 25 metrow ode mnie?

Edytowane przez kroolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie czy jesli lornetka powieksza 8 razy to oznacza ze gdy patrze na obiekt oddalony o 200 metrow to przez ta lornetke wydaje sie ze obiekt jest 25 metrow ode mnie?

 

Niezupełnie... Powiększenie jest kątowe. Tzn. jeśli jakiś obiekt (np. Księżyc) zajmuje 0,5 stopnia w polu widzenia, to przy powiększeniu 10x wydaje Ci się, jakby miał 5 stopni.

 

Zaproponowana lornetka jest moim zdaniem w sam raz. Sprzedają je nowe w Pryzmacie. 600 gram to nie dużo, biorąc pod uwagę solidność wykonania tego sprzętu. To właśnie ona moim zdaniem powinna Cię skłonić do zakupu. Gra terenowa - wiadomo, będziesz biegał, skakał, padał. Plastykowa czy aluminiowa chińska lornetka może tego długo nie wytrzymać. Do wskazanego zastosowania celuj jednak w 8x50. Powiększenie niby nie dużo mniejsze, ale zwiększa się za to pole widzenia instrumentu, co w połączeniu z większą stabilnością obrazu pomaga w rozpoznawaniu przeciwnika. 10x to raczej dla ptakolubców - widzisz małą ptaszynkę na gałęzi i musisz się jej jak najdokładniej przyjrzeć z bliska. Natomiast w Twoim przypadku nie będzie raczej chodzić o przyglądanie się twarzy kolegi, lecz przeczesywanie wzrokiem zarośli w poszukiwaniu nieprzyjaciela.

 

Ale z drugiej strony...

W gęstym lesie bywa ciemno, dlatego lepsza byłaby lornetka z obiektywami 40 lub 50 (z takich korzystają myśliwi). Jeżeli jednak tak jak piszesz będziesz obserwował w słoneczny dzień, to i 30 się nada.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony...

W gęstym lesie bywa ciemno, dlatego lepsza byłaby lornetka z obiektywami 40 lub 50 (z takich korzystają myśliwi). Jeżeli jednak tak jak piszesz będziesz obserwował w słoneczny dzień, to i 30 się nada.

 

Pozdrawiam

 

ok dzieki. wlasnie o to mi chodzi.

jesli kupie x50 to pewnie bedzie juz wazyc z 800 gramow i tak sie wydaje ze nie tak duzo ale jednak 5-6 godzin w lesie z czyms takim to kiepski chyba pomysl (biegajac, skaczac, czolgajac sie i walczac). chce aby lornetka byla mi pomoca a nie glownym orenzem, nie chce abym zastanawial sie czy 'dzis ja zabrac czy moze nie'- bo przeszkadza...najlepiej wrzucic do kieszeni od bojowek albo przywiazac do pasa i miec dostepna...

 

na poczatku w ogole patrzymylem na te co waza 200 gram i kosztuja 80 zl :)) ale ktos napisal ze moze szybko sie zepsuc i ze nic nie widac przez te lornetki:)

w zasadzie chyba sie zdecydje, w Pryzmacie faktycznie sa po 140 zl- to chyba w sam raz na moje amatorskie potrzeby.

pozdrawiam

ps- odnosnie 8x40 czy x 50 jesli masz cos konkretnego na mysli w podobnej cenie i wadze to pewnie przemysle:)))

Edytowane przez kroolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz x8, bo będzie jaśniejsza (szczególnie przy mniejszych obiektywach) a w lesie to ma niebagatelne znaczenie. Ta się nada na Twoje potrzeby.

 

http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...1&id_tow=55

 

Mój kumpel ją ma. Świetnie wykonana mechanicznie, precyzyjnie chodzi pokrętło ostrości. No i ma skórzany (albo doskonalę skórę udający) futerał. W tej cenie to ewenement. Wadą są metalowe muszle oczne (niewygodne przy dłuższych obserwacjach).

 

Jeśli się nie mylę ruscy zerżnęli tą konstrukcję od Zeissa kiedy wparowali do Niemiec w '45r.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz x8, bo będzie jaśniejsza (szczególnie przy mniejszych obiektywach) a w lesie to ma niebagatelne znaczenie. Ta się nada na Twoje potrzeby.

 

http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...1&id_tow=55

 

Mój kumpel ją ma. Świetnie wykonana mechanicznie, precyzyjnie chodzi pokrętło ostrości. No i ma skórzany (albo doskonalę skórę udający) futerał. W tej cenie to ewenement. Wadą są metalowe muszle oczne (niewygodne przy dłuższych obserwacjach).

 

Jeśli się nie mylę ruscy zerżnęli tą konstrukcję od Zeissa kiedy wparowali do Niemiec w '45r.

 

dzieki, juz sie nie moge doczekac:)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze odnosnie tego powiekszenia, bo to ciekawe-

napisales Pepinie Krootki, ze (jak rozumiem) obiekt widziany przez lornetke x10 wydaje sie byc 10 razy wiekszy od obiektu widzianego okiem nie uzbrojonym.

czym to sie niby rozni od sytuacji w ktorej patrzymy na obiekt oddalony o 200 metrow i potem zblizamy sie do niego na 20 metrow (10 razy blizej).

wiec jak to jest czy mozna przyjac ze obiekt wydaje sie byc 10 razy blizej przez lornetke x10 czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt wydaje się po prostu X razy większy. Nie można tego prosto odnieść do "sytuacji w ktorej patrzymy na obiekt oddalony o 200 metrow i potem zblizamy sie do niego na 20 metrow." To tak nie działa. Raczej tak, jakbyś sobie zrobił gigantyczne zdjęcie panoramiczne całego widzianego z danego miejsca krajobrazu, a następnie jeździł po nim lupą o powiększeniu X razy, której pole widzenia odpowiada polu widzenia Twojej lornetki. Zadaniem lornetki nie jest maksymalne powiększenie obiektu. Nawet przez lornetki o słabych powiększeniach dostrzeżesz szczegóły, których nie widać gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz x8, bo będzie jaśniejsza (szczególnie przy mniejszych obiektywach) a w lesie to ma niebagatelne znaczenie. Ta się nada na Twoje potrzeby.

 

http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...1&id_tow=55

 

Mój kumpel ją ma. Świetnie wykonana mechanicznie, precyzyjnie chodzi pokrętło ostrości. No i ma skórzany (albo doskonalę skórę udający) futerał. W tej cenie to ewenement. Wadą są metalowe muszle oczne (niewygodne przy dłuższych obserwacjach).

 

Jeśli się nie mylę ruscy zerżnęli tą konstrukcję od Zeissa kiedy wparowali do Niemiec w '45r.

 

Mam od 15 lat taką samą lornetkę. Mechanika rzeczywiście dość dobra, całość bardzo wytrzymała, ale po porównaniu z kilkoma innymi modelami lornetek mam wrażenie że jej parametry (powiększenie) są sporo przesadzone. Choć do takich celów, o jakich tu mówimy, w zupełności to wystarczy.

Możliwe też, że mój egzemplarz jest jakiś felerny, ale, jak mówiłem - do działania tej lornetki samej w sobie zarzutów nie mam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od 15 lat taką samą lornetkę. Mechanika rzeczywiście dość dobra, całość bardzo wytrzymała, ale po porównaniu z kilkoma innymi modelami lornetek mam wrażenie że jej parametry (powiększenie) są sporo przesadzone. Choć do takich celów, o jakich tu mówimy, w zupełności to wystarczy.

Możliwe też, że mój egzemplarz jest jakiś felerny, ale, jak mówiłem - do działania tej lornetki samej w sobie zarzutów nie mam.

Pozdrawiam.

Miałem na myśli, że na pewno nie jest to 8x tylko znacznie mniej.

Przepraszam za niejasność mojej powyższej wypowiedzi :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że na pewno nie jest to 8x tylko znacznie mniej.

 

Na jakiej podstawie tak sądzisz? Mierzyłeś choć w przybliżeniu źrenicę wyjściową? Ja porównywałem tą lornetkę ze swoją 7x i moim zdaniem parametry są mniej więcej zachowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie tak sądzisz? Mierzyłeś choć w przybliżeniu źrenicę wyjściową? Ja porównywałem tą lornetkę ze swoją 7x i moim zdaniem parametry są mniej więcej zachowane.

Jak napisałem w swoim pierwszym poście oceniłem to porównaniem z innymi lornetkami - paroma o takich samych nominalnych parametrach (m.in. Praktica 8x30) i kilkoma innymi (m.in. DO 8x40 i większe). I jak na moje oko ta radziecka lornetka ma o wiele mniejsze powiększenie niż ww. Praktica. Różnica wrażeń jest dość spora. Po popatrzeniu przez inne lornetki prawie stwierdziłem, że moja lornetka w ogóle nie powiększa. ;) Ale być może wynika to z "niedomagań" mojego egzemplarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale być może wynika to z "niedomagań" mojego egzemplarza.

Nie ma czegoś takiego, że jeden egzemplarz serii lornetek powieksza 8,5x, a inny 6,8x. Być może twoje odczucie wynika z tego, że testowane przez ciebie lornetki miały zdecydowanie różne pola widzenia (jesli masz duże pole widzenia, możesz mieć wrażenie, że powiększenie jest mniejsze, ale to nie prawda) Zmierz dokladnie średnicę obiektuwu, średnicę źrenicy wyjściowej i wszystko bedzie jasne :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego, że jeden egzemplarz serii lornetek powieksza 8,5x, a inny 6,8x. Być może twoje odczucie wynika z tego, że testowane przez ciebie lornetki miały zdecydowanie różne pola widzenia (jesli masz duże pole widzenia, możesz mieć wrażenie, że powiększenie jest mniejsze, ale to nie prawda) Zmierz dokladnie średnicę obiektuwu, średnicę źrenicy wyjściowej i wszystko bedzie jasne :Salut:

 

Jasne. Miałem raczej na myśli sytuację, że np. cała seria była trefna.

Co do pola widzenia: Porównywałem ją również z lornetkami o innych parametrach, więc myślę, że takie złudzenie mogę wykluczyć.

Obecnie tej lornetki nie mam u siebie - pożyczyłem ją swojej bratanicy, którą staram się zarazić astronomią. Przy najbliższej okazji dokonam odpowiednich pomiarów.

Zresztą lornetka jest tak solidna, że nawet ewentualne mniejsze powiększenie od podanego przez fabrykę zupełnie jej nie dyskredytuje.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.