Skocz do zawartości

Bolid 14 kwietnia 21:08


Newton

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym napisać i prosić o odpowiedzi i potwierdzenie obserwacji tego bolidu z innego miejsca obserwacji.

 

Bolid miał jasność ok -5 mag. To przecudne zjawisko trwało ok 4s. Nastąpiła fragmętacja napewno na dwa, jak nie więcej kawałków. Ślad bolidu zaczą sie w okolicach Procjona (jakieś 5 st na zachód od tej gwaizdy). Później przelaciał po lewej stronie Betelgeuse, nad pasem oriona i ślad zakończył się na wysokości ok 5 st nad horyzontem. Czy jest możliwy spadek tego meteoru? Według mnie bardzo prawdopodobne. Nigdy jeszcze takiego zjawiska nie widziałem, przez co nie potrafie ocenić czy meteoryty spadające na ziemie pozostawiaja ślad aż do do samej ziemi. Meteor przeleciał o godzinie 21:08, w momencie jak czekałem na pojawienie się iss, której widok jak zwykle bardzo mnie uciszył. Acha i jeszcze: miejse obserwacji: Dębieńsko Wielkie w gminie Czerwionka-Leszczyny na Śląsku (14 km od Rybnika-w lini prostej)

 

Bardzo prosze o jakieś komentarze i info o oserwacji tego meteoru,

 

Dzięki. Pozdrawiam,

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemiecki akurat średnio znam

ale tego samego bolida prawdopodobnie widzieli równiez koledzy z południowo wschodnich Niemiec..

 

Tutaj link do relacji.:

 

http://www.meteoros.de/php/viewtopic.php%3...cecbf0844f17748

 

jest tam link również do zdjecia ale coś mi się kierunki z lekka niezgadzają ..

Bolid na tle plejad to przecież zachód...

 

 

Czy jest możliwy spadek tego meteoru? Według mnie bardzo prawdopodobne. Nigdy jeszcze takiego zjawiska nie widziałem, przez co nie potrafie ocenić czy meteoryty spadające na ziemie pozostawiaja ślad aż do do samej ziemi.

 

Zjawisko o jasnosci - 5 robi juz wrażenie ale to nadal za mała jasność aby myśleć o spadku..

Przykro mi ;)

 

Krzysiek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski trochę znam od sąsiadów z zagranicy, no i oni również widzieli tego bolidka:

 

http://meteor.asu.cas.cz/db/report/index.p...te1=&date2=

 

Tak się złożyło, że on przelatywał nad moją chałupą i złapałem go na dwóch kamerach.

Dokładny czas to początek 21:07:30 a koniec zjawiska 21:07:32 czasu lokalnego.

Jasność zjawiska bolidu będzie na poziomie -5 mag.

Zamieszczam dwa filmy z rejestratorów po klatkowych:

 

140407_190730a.gif

początek zjawiska

 

140407_190730b.gif

najciekawszy moment

 

Jeszcze był faktycznie drugi o 21:13 ale to już tylko meteor z uwagi na słabą jasność zjawiska

i krótki czas trwania poniżej jednej sekundy.

Edytowane przez jarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Poznań go nie ma. Wstyd się przyznać ale akurat tej nocy zapomniałem włączyć stację. Praktycznie mi się to nie zdarza, ale akurat się zdarzyło. Mam natomiast tego z 13/14 kwietnia. Wysłałem fotki i dane w załączniku na grupę yahoo. Czy ktoś może potwierdzić, że doszło bo mi wróciło z dziwnym komunikatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14 kwietnia od 21.07 byłem wraz z przyjaciółmi świadkiem wejścia w atmosferę dwóch bolidów czas intensywnego świecenia trwał około 3sek pierwszego z bolidów najlepiej widocznym był drugi. Gdyż obserwacja drugiego zaczęła sie już z chwila wejścia w górne warstwy atmosfery. Zgadzam sie z kolegami ze było to wspaniałe widowisko. Ciekawostką było zjawisko luminescencji począwszy od górnych warstw atmosfery, które trwało 2-3sek. momentem przypominające efekt zorzy polarnej(jonizowanie ładunków) kat natarcia(wejścia w górne warstwy) około 80 stopni alfa wygaśniecie obu bolidów na tej same wysokości kąt 20 stopni. Obserwacji dokonano w Ruda Ślaska-Wirek kierunek przelotu Gliwice-Kędzierzyn kierunek zachodni. Mam nadzieję, że fragmenty bolidów spadły po naszej stronie granicy...

 

 

Amator zafascynowany kosmosem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.