Skocz do zawartości

Altocumulus lenticularis ?


Mateusz_S

Rekomendowane odpowiedzi

To jest chmurka typowo gorska a na zdjeciu gor raczej nie widac.

I tez raczej kojarza mi sie samotnie niz w grupach.

Oczywiscie moge sie mylic ale wydaje mi sie, ze na tym zdjeciu co linka podajesz jest bledna klasyfikacja.

To co u ciebie widac klasyfikowalbym jako Altocumulus undulatus troche rozwiany.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest Ac len. One potrafią występować pojedynczo, w grupach, a nawet w szerokich grubych płatach, a Dolny Śląsk jest ich wylęgarnią, szczegórnie pasma Gór Sowich i Karkonoszy. Trzy moje fotki i trzy różnie wyglądające typy Ac len, dwie pierwsze z okna na zawietrzną stronę Gór Sowich, trzecie na zachód, w kierunku Karkonoszy.

 

DSC_5740_850.jpg DSC_6612_850.jpg DSC_4282_850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe te moje Ac len nie powstały raczej nad górami, no chyba że nad Karkonoszami i przyfrunęły sobie te 80 km. Słyszałem kiedyś doniesienia o powstaniu tego typu chmurek nad Lesznem więc może czasem i na równinach zdarzają się warunki na ten typ chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe te moje Ac len nie powstały raczej nad górami, no chyba że nad Karkonoszami i przyfrunęły sobie te 80 km. Słyszałem kiedyś doniesienia o powstaniu tego typu chmurek nad Lesznem więc może czasem i na równinach zdarzają się warunki na ten typ chmury.

Myślę, że powstały nad górami... w sumie nie ma innej możliwości, bo to chmury falowe :) Te chmury powstają na dużych wysokościach, rzędu 2,500-6,000m, więc nie ma problemu z obserwacją ich z Lubina, nawet jeśli Karkonosze ledwie rysują się nad horyzontem...

Widać je było nad Lesznem - ale czemu nie! Fala fotrafi się ciągnąć dziesiątki km. Obserwowałem Ac len za Górami Sowimi, które ciągęły się jak dla mnie w nieskończoność... Przy odpowiednich wiatrach z SW nie ma problemu, aby Ac len były widoczne z Leszna. Podobno zdarza się, że takie chmurki są obserwowane na Mazurach... czasami wystarczają te pagórki morenowe, żeby zaburzyć atmosferę i zrobić spektakl na niebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.