Skocz do zawartości

Nowe okulary SW szerokokątne


pyntko_krtofli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam dwa okulary UWA 9mm i 15mm.

Po kilku miesiącach używania jestem z nich bardzo zadowolony. Stosunek jakości do ceny na 5 z plusem. Posiadają małą komę i mogą spokojnie równać się z okularami z górnej pułki pod względem jakości dawanych obrazów. Jedynym mankamentem, który może denerwować jest pojawianie się odblasków na jasnych obiektach. Na przykład na Saturnie, Syriuszu ... . Dowiedziałem się ostatnio do Saywieha, że jest to winą złego wyczernienia okularów w środku.

 

A oto test do UWA 15 i innych szkiełek:

 

http://www.astro.forus.pl/viewtopic.php?t=135

 

Pozdrawiam, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to kosztowało czasu i grzebania po necie, ale jestem pewien moich ustaleń w sprawie okularów UWA Skywatcher....

Ta seria, to odpowiednik "Celestron Ultima LX Series", więc jak ktoś chce szukać danych o tych okularach, to powinień googlowac z tą nazwą :D

 

zobaczcie: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4ac086a00a1314d

 

i http://www.adorama.com/CN17ULX.html?search...X&item_no=2

 

Zgadzają się te parametry:

* 70o okular szerokokątny

* 8-elementowa optyka

* możliwość instalacji w wyciągu okularowym 1,25" oraz 2".

 

Podobne ceny i to, że Skywatcher kupił Celestron oraz fakt, niemal równoległego pojawienia się tych modeli na rynku.

 

Kształt jest inny, ale to szczegół.

 

 

ciemnego nieba!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to kosztowało czasu i grzebania po necie, ale jestem pewien moich ustaleń w sprawie okularów UWA Skywatcher....

Ta seria, to odpowiednik "Celestron Ultima LX Series", więc jak ktoś chce szukać danych o tych okularach, to powinień googlowac z tą nazwą :D

 

zobaczcie: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4ac086a00a1314d

 

i http://www.adorama.com/CN17ULX.html?search...X&item_no=2

 

Zgadzają się te parametry:

* 70o okular szerokokątny

* 8-elementowa optyka

* możliwość instalacji w wyciągu okularowym 1,25" oraz 2".

 

Podobne ceny i to, że Skywatcher kupił Celestron oraz fakt, niemal równoległego pojawienia się tych modeli na rynku.

 

Ciekawa teoria, może coś w tym jest,

 

Mam jednak kilka ''ale''

To, że parametry okularów są takie same jeszcze o niczym nie świadczy. Wystarczy, że w jednym okularze zostaną zastosowane gorsze produkty, czyli tańsze produkty (soczewki, powłoki), i to już wystarczy, żeby róznica w obrazach była spora

UWA Sky Watcher kosztują 400 zł, Ultimy LX w cenniku DO 670, jeżeli to te same okulary to płacenie róznicy 260 zł za samą nazwe Celestrona to lekka przesada, tym bardziej, że prawdopodobnie obydwa okulary są made in China

 

Natomiast potwierdzeniem tego co piszesz, jest fakt że Synta i Celestron to jedna firma i wspólne koncepcje co do sprzętu, oraz technologie , i wcale bym się nie ździwił gdyby się okazało, że UWA SW i Ultima wyjeżdżają z tej samej fabryki :D

 

Trochę cierpliwości i w niedługim czasie sprawa się wyjaśni, a jeżeli okaże się że te nowe okulary Sky Watcher są na przyzwoitym poziomie to będzie to mała rewolucja cenowa na naszym rynku.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której tam pójdziesz?? Może bym też dołączył przy odrobinie czasu :)

 

Bardzo chętnie :)

o 12. bo o pierwszej mam wykład z fizyki.

 

tylko jeszcze nie jestem do końca pewny czy Delta będzie miałą we wtorek ten okular.

 

Pozdrawiam

 

W razie co dogadamy się na priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teoria, może coś w tym jest,

...

 

UWA Sky Watcher kosztują 400 zł, Ultimy LX w cenniku DO 670, jeżeli to te same okulary to płacenie róznicy 260 zł za samą nazwe Celestrona to lekka przesada, tym bardziej, że prawdopodobnie obydwa okulary są made in China

...

 

Amen!

 

ps. ceny porównuje w sklepach za wielką wodą, gdzie panuje kapitalizm a nie socjalizm liberalny, ale to temat na inne forum :)

pss. cena Ultimy LX jest teoretyczna, bo podobno były do dostania na NEAF-ie, u dystrybutorów jeszcze nie ma lub będą "soon"...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc razem z piters'em byliśmy dzisiaj w delcie oblukać te nowe cuda :)

 

konkretnie bawiliśmy się 4 okularkami

 

UW 11, UW 16, UWA 8, UWA 13.

 

pierwsze 2 w oprawie 1,25'' kosztujące około 200 zł z wyglądu przypominają plossle. I wydaje mi się, że są one jedynie lepszą i troszkę droższą alternatywą plossli. Niewątpliwie zaletą jest pole. faktycznie ma ono około 80 stopni. jednak ich LER jest na tyle mały, że aby obejżeć całe pole trzeba się przykleić do okularu. (przy 11mm zdjęcie muszli ocznej jest konieczne. LER jest napewno mniejszy od 5mm) po 30 min użytkowania okularów na tym były już widoczne ślady rzęs. 16mm LER ma już na poziomie 7mm, co wciąż jest małe i nie pozwala na komfortowe obserwacje.

 

Ostrość jak za taką cenę jest całkiem dobra. do 50-60 % pola wszystko jest ostre, potem zaczyna się degradacja ostrości. ale wciąż znośna. aberracja w 11 mm jest całkiem spora, nawet w centrum pola. przy 16mm problem ten już jest mniejszy. jedynie na obrzeżach widać ją porządnie. Diafragma (jeżeli już uda nam się ją dojrzeć, co wcale nie jest takie proste (zwłaszcza w 11mm) ) jest kolorowa i nieostra :D

 

okular 16mm jestem skłonny polecić, i prawdopodobnie sam go kupię (niestety nie mogłem teraz, gdyż oglądany przez nas model i jedyny w sklepie miał paproch w środku, lub jakąś skazę na szkle. 11 mm tylko jeżeli nie mamy rzęs :rolleyes: do tego obraz jest w obu okularach dość ciemny (w porównaniu do UWA)

 

 

 

okulary UWA już na pierwszy rzut oka wydają się być czymś porządniejszym. z bliska wyglądają jeszce bardziej jak pentaxy. Do tego mamy możliwość regulacji wysokości muszli ocznej jak w pentaxie (no prawie... w pentaxie jeździ optyka, a w UWA tylko muszla oczna)

 

Okulary UWA są w oprawie 2 calowej, jednak my oglądaliśmy je tylko przez 1/25 cala. taki był wyciąg w syncie 150/750 którą nam udostępniono. obraz w porównaniu z UW bardziej kontrastowy, ostrzejszy, z mniejszą aberracją i zauważalnie mniejszym polem. ALe komfort... :rolleyes: w porównaniu do UW to poezja. LER ze 20mm w obu okularach. Piękna ostra diafragma, jasny obraz :) ostry do około 70% pola. i z wyrźżnie bardziej płaskim polem (w UW widać że brzegi się do nas zbliżają)

 

 

Podsumowując.

 

SW UW 11mm - droższa i trochę lepsza alternatywa dla plossla, jednak denerwuje LER'em bardziej niż plossl

SW UW 16mm - jak za taką cenę okular wart polecenia.b duże pole, znośna ostrość, niska cena, LER który da się ogarnąć.

SW UWA 8, 13mm - Solidnie zrobione okulary, z całkiem dużym polem, w 2 calowej oprawie, warte swojej ceny, mogą być nawet 2x tańszą alternatywą (ustępując jednak jakością) LVW

 

Oczywiście to tylko opinia moja, po testach przeprowadzonych w dzień. kto wie jak to się zachowuje w nocy... :rolleyes:

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam też swoje 5 groszy:

 

UW 11mm: jak dla mnie, to jest taki Plossslowaty okular (z wygladu), ma maly LER, ale zato dostajemy pole niemal 2 krotnie wieksze od Plossla, wszystko tak jak kolega napisal :) Osobiscie bym nie kupowal, chocizby z powodu LER.

UW 16mm: juz znacznie lepiej, nie zdejmowaliśmy muszli żeby dało się zobaczyć całe pole. W tym momenicie sam był bym skłonny do jego zakupu, aczkolwiek nie sprawdzaliśmy go w boju na konjretnych objektach -- a maszt na wieżowcu Rondo ONZ prezentował się dobrze we wszystkich okularach

ALE,

to nad zakupem czego całkiem poważnie się zastanawiam, to coś z serii UWA

przez UWA 13mm, zarówno jak i UWA 8 aż chciało się patrzeć :)odczuwalny jednak był "brak" pola w porównaniu do serii UW ( o 10 stopni mniejsze) ... no cóż zato wygoda oberwacji dla mnie jest najważniejsza. Taki okular sam raczej bym kupił.

Zdanie jest subiektywne, proszę nie traktować tej wypowiedzi jako jakiegoś testu :) Testu nie było, było macanie :) ALe macanie to, muszę przyznać, mi się spodobało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Panowie!

 

Pytanie mam, czy ktoś używał te okulary z synta 1200/200:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=85

 

lub

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=456

 

wiem, że to erfle, więc nie lubią telepów poniżej f/6, ale wlasnie synta jest graniczna i chciałbym wiedzieć jakie są Wasze doświadczenia w terenie.

 

 

ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Ten pierwszy to bardzo przyzwoity okular.

Miałem go krótko, ale oddałem ze względu na dość znacznie zawyżoną przez producenta wartość pola widzenia. Pole wg moich spostrzeżeń jest w granicach sześćdziesięciu kilku stopni (62-63).

 

Tak czy inaczej obrazy ładne.

 

Miałem już kilka Erfli w wyciągu Synty i uważam, że w f/6 radzą sobie naprawdę bardzo przyzwoicie.

Oczywiście, nie sposób przełożyć to na całość okularów tego typu, ale ja na Erflach się nie zawiodłem.

 

Do dziś mam Erfla WA38(!)mm i go sobie chwalę. A na jakość obrazów to jestem mocno uczulony ;) co niektórzy potwierdzą :szczerbaty:

 

Nie bez kozery zawsze powtarzam, że f/6 to dość uniwersalna światłosiła która pozwala na uzyskiwanie dużych pól przy jednocześnie dobrym obrazie z okularkami ze średniej półki cenowej.

 

Ostatnio na rynku astro zrobił się tłok w okolicach f~30mm i jest w czym wybierać. Nareszcie!

Osobiście zaopatrzyłem się w nieco droższego Scoposa 30mm z polem 70st. i wg mnie to strzał w dziesiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zaopatrzyłem się w nieco droższego Scoposa 30mm z polem 70st. i wg mnie to strzał w dziesiątkę.

 

witam

ja w kwstii formalnej,

 

kiedy możemy sie spodziewać na Astronocach wyników zapowiadanego testu LV 30 i właśnie Scoposów ?

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.