Skocz do zawartości

Lornetka do podgladania z ręki samolotów POMOCY!!


virus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Przepraszam że ten post sie ukazał, ale obserwuję to forum z ciekawością i do tej pory nie uzyskałem tej informacji co kupić aby móc podglądać przelatujące samoloty - chodzi i o lornetkę do oglądania z ręki, Proszę o pomoc. Dużo osób wypowiada się że to będzie KRONOS 20x60 inni TAIGA 10x50 itd.. każdy ma swoje zdanie. Mnie interesuje lornetka by móc obejrzeć w miarę wyraźnie przelatujący samolot na tych wysokościach przelotowych, by miała w miarę dobry kont widzenia i o ile to możliwe aby nadała się do obejrzenia np jakiegoś krajobrazu jak wyjadę na wakacje. Z tego co tu napisałem pewno będzie trudno coś dobrać, ale proszę o poradę. Takich profesjonalistów jak tu są to naprawdę warto posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Przepraszam że ten post sie ukazał, ale obserwuję to forum z ciekawością i do tej pory nie uzyskałem tej informacji co kupić aby móc podglądać przelatujące samoloty - chodzi i o lornetkę do oglądania z ręki, Proszę o pomoc. Dużo osób wypowiada się że to będzie KRONOS 20x60 inni TAIGA 10x50 itd.. każdy ma swoje zdanie. Mnie interesuje lornetka by móc obejrzeć w miarę wyraźnie przelatujący samolot na tych wysokościach przelotowych, by miała w miarę dobry kont widzenia i o ile to możliwe aby nadała się do obejrzenia np jakiegoś krajobrazu jak wyjadę na wakacje. Z tego co tu napisałem pewno będzie trudno coś dobrać, ale proszę o poradę. Takich profesjonalistów jak tu są to naprawdę warto posłuchać.

 

Nie jestem niestety "profesjonalistą" w tym temacie :szczerbaty: , ale jako zaawansowany hobbysta który

miał podobny dylemat i planował podobne zastosowanie dla takiego sprzętu (czyli: lornetka do oglądania

wszystkiego co się rusza i nie rusza na ziemi, na wodzie, w powietrzu i sferach niebieskich :rolleyes: ) wyrobiłem

sobie zdanie na ten temat.

Myślę, że lornetka o powiększeniu między 10x a 20x, z szerokokątnymi okularami i dużą aperturą jest tu ideałem.

 

Proponuję takową alternatywę:

 

TAIGA 16x80 WA

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c7707ee6d483141

 

- apertura jak w małym teleskopie - znakomity, jasny i ostry obraz "okoliczności przyrody" a i nocą na niebo popatrzysz z przyjemnością

- 16x to już coś na liniowce sunące 10 km na d Tobą,

- szeroki kąt widzenia okularu - nawet jak Ci ręce zadrżą gdy zobaczysz nad sobą A380, nie zgubisz go z pola widzenia jak w jakiejś lornetce typu "zoom" :),

 

etc, itd, i tym podobne superlatywy :banan:

 

Ja przynajmniej wpisałem to cudo na liste najbliższych zakupów (ostatnio przypadkowo ktoś mi dał przez toto popatrzeć no i mam problem ;) )

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z swojej strony jedynie mogę powiedzieć że Kronos 20x60 nie będzie się nadawał do oglądania z ręki. Oczywiście jest to możliwe ale komfort żaden. Na statywie sprawdzi się doskonale (jedynie problem z obserwacją w zenicie do tego jest lepszy żuraw) sam często przez taką lornetkę "szpieguję" samoloty :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Kronos 20x60. W zasadzie 18x60 jest już mało wygody do obserwacji samolotów z ręki. Chyba, że użyjemy leżaka to wtedy owszem. Taiga 10x50 miała za małe pole i za mały power. Więc Taiga 16x80 mogłaby być dobra lecz nie jest lekka.

 

Pozdrawiam, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że część spotter'ów posiada właśnie Kronos'y 20x60.Ostatnio rzuciłem okiem przez moją lornetkę na lecący samolot i byłem w szoku że na stateczniku pionowym zobaczyłem że to samolot szwajcarski ;) .Sęk w tym że śledziłem go ze statywu bo bez niego wszystko lata - nie tylko samoloty.

także statyw to raczej mus :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Kronosa 20x60 bez statywu patrzą tylko mutanty - rekomendują tylko wariaci. Ta lornetka po prostu nie nadaje się do takich obserwacji, nie tylko ze względu na power, ale również jej mało ergonomiczną budowę i bardzo niewygodne muszle oczne. Tajga jest moim zdaniem zbyt duża, by zabierać ją "na wakacje". Do ręki brałbym 10x50 albo 12x50/60.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Kronosa 20x60 bez statywu patrzą tylko mutanty - rekomendują tylko wariaci. Ta lornetka po prostu nie nadaje się do takich obserwacji, nie tylko ze względu na power, ale również jej mało ergonomiczną budowę i bardzo niewygodne muszle oczne. Tajga jest moim zdaniem zbyt duża, by zabierać ją "na wakacje". Do ręki brałbym 10x50 albo 12x50/60.

 

Pozdrawiam

 

 

Tylko jakiej firmy tą 10x50 No też mi się wydaje że taka chyba była by najodpowiedniejsza. Te samolociki juz nie będą aż takie widoczne ale coś za coś , albo samoloty, albo wakacyjne krajobrazy, Kupiłbym KRONOSA 20x60 tylko ten statyw ze sobą wszędzie brać to odpada :( Więc teraz proszę powiedzieć co w takim razie kupić czy z serii 10x50 czy ta 12x60 też się nadaje i czy z ręki dobrze obserwować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o lornetki z wyższej półki to polecam William Optics 10x50 ED. Patrzyłem ostatnio przez Tento 20X60. Obraz był dobry , nie był żółty, ale był ciemny w porównaniu z William Optics 10x50 ED. Lornetka ta daje super obraz i bardzo jasny. Przez obie lornetki patrzyłem o godzinie 19 więc nie było już tak jasno.

Przez Tento patrzyłem na żurawiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie racje . Więc sformułuje to pytanie inaczej co można kupić do 400zł ?? Wcześniej ustaliliśmy że będzie to 10x50 lub coś 12x60 :( A komuś by się wydawało że kupienie lornetki to takie proste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz coś z oferty Delta Optical (np. Silver). Cudem optyki to nie będzie, ale dla zastosowań ogólosamolotowych nada się dobrze.

 

Jest jeszcze sprawdzona opcja a'la armia radziecka - jeżeli tylko nie zraża Cię zażółcenie obrazu. W zamian otrzymasz solidny sprzęt w klasycznej obudowie i ponadto tani. Polecam raczej Baygish niż Berkuty. Niestety sowiety będą ciemniejsze od Silvera 10x50. Z drugiej strony, przy obserwacjach samolotów w dzień nie powinno to mieć większego znaczenia (kadłuby zwykle bardzo mocno odbijają promienie słoneczne i w bardzo jasnych lornetkach wręcz oślepiają). Niestety Baygishe będą mieć chyba niewygodne metalowe muszle oczne.

 

Wybór należy do Ciebie.

 

Pozdrawiam i podziel się potem swoimi wrażeniami

(mnóstwo osób zasięga porady na forum a potem znika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.