Skocz do zawartości

Moja pierwsza próba z DS ...


ciernioo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wczoraj spróbowałem po raz pierwszy przetestować w boju własnoręcznie przerobioną Vestę SC1.5. Dołączyłem do niej Heliosa 2/58 i całość posadziłem na prowizorycznie zmajstrowanym koziołku pędzonym silniczkiem krokowym. Okazało się że jest chwilowo problem z lunetką biegunową i dokładnym trafieniem w biegun (niedługo poprawię), ale mimo tego udało się zrobić kilkadziesiąt ekspozycji po jakieś 20-40sek, choć efekt końcowy wymagał zalignowania (w K3CCDTools).

 

Mam do Was prośbę: Czy i ew. w jakiś sposób da się w tych dwóch fotkach cokolwiek poprawić - odszumić, usunąć te czarne "zacieki" powstałe po odjęciu DarkFrame`a i choć odrobinkę uwypuklić te śliczne galaktyczki :rolleyes: . Na drugiej fotce oczywiście M13 - trochę zaskoczył mnie zielonkawy kolorek , czy chodzi o to że kamerka dopiero "zaczeła łapać kolorek" i jako pierwszy wyszedł właśnie zielony ? czy może jakiś problem z ustawieniami czy co ?? Próbowałem trochę kombinować w PhotoShopie i PaintShopie, ale wszystkie znane mi chwyty niewiele dawały...

 

Fotki nie są może przepiękne, ale co by nie mówić - jaką ja miałem radochę jak po tych pierwszych , niemiłosiernie dłużących się 40 sekundach oczekiwania przed ekranem laptopa nagle zobaczyłem obrazek na którym aż roiło się od gwiazdek !! no i kurcze widać było M81 i M82!! a już kompletnym szokiem było jak zauważyłem że delikatnie wyłania się coś jeszcze, co po chwili zidentyfikowałem jako galaktykę NGC 2976. A ile radości było potem przy identyfikowaniu najciemniejszych gwiazdek które wyszły na zdjęciu, ehhh :rolleyes::rolleyes: . Pewnie z czasem ( i lepszym sprzętem) będę robił nieporównywalnie lepsze foty, ale tamtej chwili chyba nigdy nie zapomnę :D

 

Będę bardzo wdzięczy za każdą wskazówkę :Salut:

 

m8182.jpg

 

m13.jpg

 

 

(obie ftoki z kilkunastu i więcej ekspozycji po 20-40sek, Vesta SC1.5 + Helios 2/58 + koziołek + k3CCDTools. Helios na przysłonie 2, kamerka na gainie 100%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przekroczyłeś Rubikon. Gratuluję.

Znam to uczucie radości i satysfakcji. B)

Teraz kilka rad. Wokół jasnych gwiazd są takie czarne uszy. Software kamerki próbuje wyostrzyć obraz i daje takie niezbyt ładne efekty. Radą na to jest wymiana firmware kamerki za pomocą programu WcRmac na Optimized Color, a najlepiej na tryb RAW. Operacja jest zupełnie bezpieczna, nic się nie zepsuje. Kolor zależy od ustawień przycisków, jedynie w trybie RAW jest niezależny od ustawień. Ciemne kreski po darkach można zlikwidować składając ekspozycje medianą, w K3CCDTools chyba niedostępną. Proponuję bezpłatny Iris.

Z moich doświadczeń wynika, że Heliosa trzeba przymykać do 4.

Kamerka Vesta jest 8-bitowa i może odwzorować jedynie 256 poziomów, co przy mocno kontrastowych obiektach nie daje najlepszych rezultatów. Jasne obszary stają się przepalone.

Wyjściem jest robienie ekspozycji w postępie geometrycznym, tzn. robisz x ekspozycji 2s, y ekspozycji 4s, z ekspozycji 8s itd. To pozwoli na zwiększenie dynamiki.

Do ustawiania ostrości świetny jest program QCfocus.

Fociłem kiedyś Vestą SC1 i uzyskałem takie efekty

Życzę uzyskania lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przekroczyłeś Rubikon. Gratuluję.

Znam to uczucie radości i satysfakcji. B)

Teraz kilka rad. Wokół jasnych gwiazd są takie czarne uszy. Software kamerki próbuje wyostrzyć obraz i daje takie niezbyt ładne efekty. Radą na to jest wymiana firmware kamerki za pomocą programu WcRmac na Optimized Color, a najlepiej na tryb RAW. Operacja jest zupełnie bezpieczna, nic się nie zepsuje. Kolor zależy od ustawień przycisków, jedynie w trybie RAW jest niezależny od ustawień. Ciemne kreski po darkach można zlikwidować składając ekspozycje medianą, w K3CCDTools chyba niedostępną. Proponuję bezpłatny Iris.

Z moich doświadczeń wynika, że Heliosa trzeba przymykać do 4.

Kamerka Vesta jest 8-bitowa i może odwzorować jedynie 256 poziomów, co przy mocno kontrastowych obiektach nie daje najlepszych rezultatów. Jasne obszary stają się przepalone.

Wyjściem jest robienie ekspozycji w postępie geometrycznym, tzn. robisz x ekspozycji 2s, y ekspozycji 4s, z ekspozycji 8s itd. To pozwoli na zwiększenie dynamiki.

Do ustawiania ostrości świetny jest program QCfocus.

Fociłem kiedyś Vestą SC1 i uzyskałem takie efekty

Życzę uzyskania lepszych.

 

Achh, Twoją galerię znam dość dobrze, cudeńka cudeńka :rolleyes: , oj ciężko będzie dorównać, ciężko :lol:

W każdym razie dzięki za garść dobrych rad! Kiedyś natrafiłem na informację o trybie RAW, ale straszyli że można coś zepsuć. Cóż, teraz wiem że trzeba z tym poeksperymentować. Pierwsza sesyjka z koziołkiem była trochę "na dziko", następnym razem zastosuję się do wskazówek. :Salut:

 

Mam jeszcze do Ciebie jedno pytanko: prawie wszystkie Twoje foty w tej galerii jak widzę są robione na montażu Astro3 - czy chodzi o to lidlowe Astro3 ?? udźwignęło to Twojego Soligora ?? Aktualnie sam sprawiam sobie takie lidlowe Astro3 i narazie chciałbym spróbować posadzić na nim mojego Maka102, na nim Vestę z Heliosem albo z czymś "dłuższym" (może np. jakiś Jupiter) i prowadzić ręcznie. Myślisz że jest szansa powodzenia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie z Lidla, a montaż Soligora. Tak nazwał go Hamal.

Mój wyglądał tak, jak na zdjęciu z lewej.

 

statyw1.jpg

 

Mak102 ma bodajże 1300mm ogniskowej. Bez problemu można ręcznie prowadzić 500mm, a może i dłuższe. Trzeba by spytać Lemarca. On jest w tej materii najlepszym specem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem, jestem. Co do ręcznego prowadzenia to łatwo nie bedzie bo ja ręcznie prowadzilem na montażach swojego projektu, których przekładnie śrubowe z gwintem drobnozwojowym, oraz długie ramię wodzika osi RA pozwalały na precyzyjne prowadzenie. Montaż Soligora na to nie pozwala gdyby np. kręcić gałkmi, bo zbyt duże jest przełożenie, a w przypadku użycia silnika RA pilot nie ma mikroruchów. Ale krótsze ekspozycje może by się udały, bo pamiętam że mój soligorowy mont chodził przyzwoicie dopóki nie zmieniłem w nim fabrycznego smaru na zwykły towot.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.