Skocz do zawartości

co polecicie? wazne


zurek

Rekomendowane odpowiedzi

witam, jestem poczatkujacy, mialem jak dotad niewiele stycznosci z teleskopami i mam 13/14 lat ale ostatnio gdy obserwowalismy mglawice z kolega przez jego teleskop bardzo mnie to zainteresowalo, i tu moje pytanie.

 

co mi polecicie na poczatek tak od 500 do 700 zl (chyba ze cos fajnego troche drozej) cos czym bede mogl ogladac wszystkie roznosci kosmiczne, fajnie by bylo gdyby mozna bylo wykonywac ladne zdjecia (apropo jak to sie robi? przykladam aparat do teleskopu??) i zeby mial rozne rodzaje przyblizen i namierzacz, co mi polecicie, moze macie wlasne sugestie? prosilbym o szybka odpowiedz bo szukam prezentu dla siebie na dzien dzicka .

 

z gory bardzo wam wszystkim dziekuje.

 

ps: jesli chce znalesc przez moj (przyszly;)) teleskop dana planete to jak ja znalesc?? posluzyc sie programem??, co jeszcze mi pomoze przy znajdowaniu, ogladaniu roznych ciekawych rzeczy typu mglawice i inne.

 

 

 

ps2: wlasnie zauwazylem w pewny temacie ze fajna jest synta 130/900 co wy na to?

 

ps3: czy od razu dokupic jakis osprzet?? akcesoria??

 

 

 

moge prosic o zdjecia tego teleskopu i pelna nazwe?? (synta 130/900)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile maksymalnie pieniędzy możesz wydać na teleskop?

Tak, żebyś się nie zarżnął.

Co chcesz obserwować?

To ma znaczenie. Do obserwacji różnych obiektów używa się różnego rodzaju instrumentów optycznych. Jedne sa dedykowane do planet inne do obiektów głębokiego nieba (Deep Space). Dlatego gdy będziemy wiedzieć co cię najbardziej kręci będziemy wiedzieć jaki rodzaj optyki da w twoim przypadku najlepszy efekt.

Jak wygląda miejsce, z którego będziesz prowadził większość obserwacji?

Balkon, podwórko, szczere pole... (będziemy wiedzieć czy przejmujemy się gabarytami i mobilnoscią - dla przykładu nikt ci nie bedzie próbował doradzić 8" dobsona, gdy powiesz, ze będziesz za każdym razem na obserwacje dymał z teleskopem 2 km po drodze zaliczajac 4 pietra w wąskiej klatce schodowej)

Jakie jest niebo w miejscu gdzie będziesz prowadził większość obserwacji?

Interesuje nas zaświetlenie. Jakie najjaśniejsze gwiazdy gołym okiem widzisz itd.

Jak u ciebie ze znajomością nieba?

 

Odpowiedz, to będziemy w stanie pociągnąć temat. A co do astro-foto, to zupełnie inna bajka i kasa. Temat na inny wątek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps: jesli chce znalesc przez moj (przyszly;)) teleskop dana planete to jak ja znalesc?? posluzyc sie programem??, co jeszcze mi pomoze przy znajdowaniu, ogladaniu roznych ciekawych rzeczy typu mglawice i inne.

jest Ci potrzebny atlas nieba, albo na początek poradnik dla początkujacego z mapkami co bardziej interesujacych części nieba, które wprowadzą Cię w astronomię

 

ps2: wlasnie zauwazylem w pewny temacie ze fajna jest synta 130/900 co wy na to?

na początek, jest to ciekawa propozycja. (pod warunkiem, że przerobiłes już temat mobilności, warunków i jesteś zdecydowany na Dobsona, a astrofoto zupełnie Cię nie zajmuje )

 

ps3: czy od razu dokupic jakis osprzet?? akcesoria??

zdecydowanie tak, nawet kosztem kupna tańszego teleskopu

jest jeszcze wersja, która polega na kupieniu dobrego teleskopu za cała dostępną kasę, i stopniowym dokupowaniu lepszych okularów

( ale zrealizowanie tego wariantu wymaga czasu)

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps2: wlasnie zauwazylem w pewny temacie ze fajna jest synta 130/900 co wy na to?

 

na początek, jest to ciekawa propozycja. (pod warunkiem, że przerobiłes już temat mobilności, warunków i jesteś zdecydowany na Dobsona, a astrofoto zupełnie Cię nie zajmuje )

To ta słynna synta 130/900 jest na dobsonie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak wyglada ta synta w real foto miałem ją raptem 2 miesiące i niestety musze powiedzieć że jest to marny teleskop na początek bo ma bardzo słabe eq2 które się częsie jest niestabilne wydaje mi się ze tuba jest zacięzka do tego monta pozatym szukacz bardzo słaby okularki kellery wyciąg wygląda na bardzo wątły teleskop wcale nie jest mały ale pod względem sprzętowym do synty 6 lub8 na dobsonie dzieli go mała przepaść a różnica cenowa jest niewielka w sumie nie polecam

 

 

edit: heh nie patrzyłem na date :\ Zurek chyba zakończył astroprzygode {narazie :)} a szkoda . Byle by początkujący zaczynali od przynajmniej tych 150 mm bo innaczej bardzo szybko sie zrażą no chyba ze wiedzą co oczekują :)

HPIM1766.jpg

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jestem poczatkujacy, mialem jak dotad niewiele stycznosci z teleskopami i mam 13/14 lat ale ostatnio gdy obserwowalismy mglawice z kolega przez jego teleskop bardzo mnie to zainteresowalo, i tu moje pytanie.

 

co mi polecicie na poczatek tak od 500 do 700 zl (chyba ze cos fajnego troche drozej) cos czym bede mogl ogladac wszystkie roznosci kosmiczne, fajnie by bylo gdyby mozna bylo wykonywac ladne zdjecia (apropo jak to sie robi? przykladam aparat do teleskopu??) i zeby mial rozne rodzaje przyblizen i namierzacz, co mi polecicie, moze macie wlasne sugestie? prosilbym o szybka odpowiedz bo szukam prezentu dla siebie na dzien dzicka .

 

z gory bardzo wam wszystkim dziekuje.

 

ps: jesli chce znalesc przez moj (przyszly;)) teleskop dana planete to jak ja znalesc?? posluzyc sie programem??, co jeszcze mi pomoze przy znajdowaniu, ogladaniu roznych ciekawych rzeczy typu mglawice i inne.

 

 

 

ps2: wlasnie zauwazylem w pewny temacie ze fajna jest synta 130/900 co wy na to?

 

ps3: czy od razu dokupic jakis osprzet?? akcesoria??

 

 

 

moge prosic o zdjecia tego teleskopu i pelna nazwe?? (synta 130/900)

 

cos fajnego tylko troche drozej to polecam Synte 6" na Dobsonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.