Skocz do zawartości

Synta Skywatcher 10" co o niej sadzicie?


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Troche w polsce drogo, bo u nas synta 8 cali na dobsonie za 1250zł, a synta 10 cali na dobsonie 2000zł, zaś w stanach celestron 10 cali na dobsonie za 1427zł, tak samo zhumell:

 

http://www.telescopes.com/products/celestr...nian-25833.html

 

Niestety koszt przesyłki teleskopu do polski pocztą fedex to ok. 1000zł.

To, że u nas taki sprzęt jest o wiele droższy niż w krajach rozwiniętych o większym standardzie życia niż w naszym trzecim świecie to żadna nowina. I pewnie ta sama synta ze stanów jest lepiej wykonana czy jej odpowiedniki pod innymi markami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg Crayforda w AK niecale 300zl, koszt wiatraka od zasilacza komputerowego ~30zl + zasilanie. Jak widać modyfikacje dokonane samemu to grosze w porównaniu do cen Geoptika. Za 4 tysie można mieć zestaw 10" + rewelacyjne okulary, a nawet można się pokusić o wrzucenie w koszta platformy EQ.

 

Wracając do tematu wątku. Mam 10" Oriona, wielokrotnie obserwowałem też przez 8" i nie zmieniłbym decyzji odnośnie kupna teleskopu. W kwestii mobilności jest to jeszcze sprzęt, który bez problemów można sobie wozić. 12" i więcej w tym wypadku sugerowałbym brać w wersji kratownicowej.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg Crayforda w AK niecale 300zl, koszt wiatraka od zasilacza komputerowego ~30zl + zasilanie. Jak widać modyfikacje dokonane samemu to grosze w porównaniu do cen Geoptika. Za 4 tysie można mieć zestaw 10" + rewelacyjne okulary, a nawet można się pokusić o wrzucenie w koszta platformy EQ.

 

Wracając do tematu wątku. Mam 10" Oriona, wielokrotnie obserwowałem też przez 8" i nie zmieniłbym decyzji odnośnie kupna teleskopu. W kwestii mobilności jest to jeszcze sprzęt, który bez problemów można sobie wozić. 12" i więcej w tym wypadku sugerowałbym brać w wersji kratownicowej.

 

pozdrawiam

Maciek

 

 

wlasnie generalnie dlugosc tuby jest taka sama w Syncie 10 jak w Orionie 6 i roznia sie one tylko srednica. Z mojego punktu jest to wazne poniewaz tube wsadzam na tylne siedzenie mojego wozu i dlugosc tuby jest dla mnie istotna srednica zas nie powinna jeszcze stanowic problemu. Inaczej sie rzecz ma jesli chodzi o montaz bo tutaj mamy troche wieksze gabaryty i zastanawiam sie jak to bedzie wygladac w bagazniku.

 

Czym wozisz teleskop?

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba na tył + dwoje pasażerów dobson na przednie siedzenie zapięty pasem ;-) Corsa.

 

Dobson jak zauważyłem ciężko zmieścić do większości bagażników takich małych samochodów ;-) zawsze jest tam tyle potrzebnych rzeczy (...)

 

 

Ale Synta jeździła już Maluszkiem wraz ze mną i kuzynem, więc dla chcącego nic trudnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się wypowiedzieć w kwesti Synty 10 '' którą posiadam :)

Jestem z niego bardzo zadowolony ;)

Duże lustro daje czadu na DS - ale pod ciemnym niebem bo jeśli ktoś ma przepłacać sporą sumke między 8'' a 10'' i ma miejskie niebo to nieopaca się kupywać 10'' . Ja mam ciemne niebo więc 10'' daje o sobie znać. Jest to teleskop jasny ale po dokupieniu okularków klasy LVW problem przestaje istnieć.

To tyle - ogólnie jeśli macie ciemne niebo to brać 10'' albo nawet więcej :)

 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra zamowilem Synte 8" :)

 

przestraszylem sie troche swiatlosily bo 2/3 obserwacji bede przeprowadzal z miasta i F4,5 sporo mi utrudni

 

z tego co piszecie 8" lepiej sobie poradzi w 2 na 3 obserwacje czytalem tez relacje z obserwacji Dobsonami na astronocach przy zaswietlemniu swiatlem i tam tez chlopaki pisali ze Synta 8" lepiej sobie radzi niz 12" Meade w takich warunkach, przede wszystkim jesli chodzi o kontrast

 

tak wiec niech bedzie Synta 8"

 

dzieki za wszystkie opinie w nastepnym tygodniu napisze jak sprzet do mnie przyjdzie :)

 

napiszcie ze dobrze zrobilem bo do tej pory nie jestem pewien :Boink:

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra zamowilem Synte 8" :)

 

przestraszylem sie troche swiatlosily bo 2/3 obserwacji bede przeprowadzal z miasta i F4,5 sporo mi utrudni

 

z tego co piszecie 8" lepiej sobie poradzi w 2 na 3 obserwacje czytalem tez relacje z obserwacji Dobsonami na astronocach przy zaswietlemniu swiatlem i tam tez chlopaki pisali ze Synta 8" lepiej sobie radzi niz 12" Meade w takich warunkach, przede wszystkim jesli chodzi o kontrast

 

tak wiec niech bedzie Synta 8"

 

dzieki za wszystkie opinie w nastepnym tygodniu napisze jak sprzet do mnie przyjdzie :)

 

napiszcie ze dobrze zrobilem bo do tej pory nie jestem pewien :Boink:

Dobrze zrobiłeś, o ile nie musisz obserwować tylko z balkonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłeś, o ile nie musisz obserwować tylko z balkonu :)

 

generalnie nie mam obiekcji co do sprzetu Syntyu 8 czy 10" moje wahania tycza sie wlasnie faktu czy teleskop ktory kupie teraz bedzie wystarczajacy do dobrych obserwacji na dluzszy czas a moze i docelowo stad zastanawialem sie nad 10"

Nie bede mial problemow zaladowac sie do samochodu i wyjechac w jakies ciemne miejsce i wtedy 10" mialbym jak znalazl

 

z drugiej jednak strony bede w 60 - 70% obserwowal z okolic miasta nie koniecznie z balkonu ale tez nie w miejscach calkowicie pozbawionych swiatel. Nie mam doswiadczenia jesli chodzi o wieksze i szybsze teleskopy niz 6" F8 ale szybko docenilem zalety mojej wczesniejszej 150 - tki wlasnie przy obserwacjach w miescie i planet. Synta 8" Dobs i tak bedzie szybszy bo F6 nie tak szybki natomiast jak 10" F4,5 i bedzie to dobry kompromis pod wzgledem mozliwosci ogladania dokladniejszych DS'ow a ogladaniem w miejscach nie calkowicie wolnych od zaswietlenia i mozliwosci wykorzystywania teleskopu do planet (ze swojego poprzedniego XT6 bylem niezwykle zadowolony jesli chodzi o obserwacje planet)

 

Obawy tez mialem co do seryjnych okularow jesli chodzi o 10" ...oczywiscie sa one takie same jak w przypadku 8" teleskopu natomiast swiatlosila postawi wieksze wymagania jesli chodzi o ten aspekt.

 

Tak wiec niezmiernie sie ciesze ze doszedlem do etapu w ktorym chce nabyc teleskop docelowy(pamietam jak kupowalem XT6 czy jak mialem marketowego Optusa i zastanawialem sie kiedy bede w stanie kupic cos wiekszego) ...jesli Synta 8" nie spelni wymagan w niej pokladanych wtedy po 2 - 3 latach znowu zdecyduje sie na zmiane i napewno bedzie to 250mm. Narazie sprobuje tego hitu 8"

 

:)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 10'' ze standardowymi okularkami czyli SP 25 i 10 spisuje się no tak sobie.

SP 25 daje nawet dobre obrazy ale 10 mm trzeba wymienić bo on nie za dobrze się spisuje :)

Lecz myśle że dla astroamatora na początek wystarczą standardowe okularki ale potem wymagają one wymianie na lepsze :)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wylaczajac cene jak Wam sie podobaja te Geoptiki ?....oceniajac sam sprzet naturalnie bez praktyki jak sadze :)

ile byscie dali maksymalnie za Geoptika 200mm ?

Wracając jeszcze do Geoptików, teleskopu niestety nie miałem w łapach, ale po przeczytaniu specyfikacji

nie potrafię powiedzieć dlaczego ceny tych dobsonów tak radykalnie odbiegają od pozostałych dostępnych w kraju.

W opisie zwraca się szczególną uwagę na doskonałą jakość lustra potwierdzoną odpowiednim cetryfikatem,

pozostałe wyposażenie dobre, ale nienadzwyczajne, jest np. chłodzenie LG, i niewiadomego pochodzenia zoom, ale nie ma już łożyskowania podstawy Dobsona.

 

Pewną odpowiedzią w temacie cena - jakość, może być fakt, że obniżono ostatnio cenę dobsona 8'' z 4500

na 3800 ( aż 8 stów!!!) i może nie chodzi o to że te teleskopy są tak ekskluzywne i drogie, tylko po prostu

ktoś chciał zarobić na nich dużą kasę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wracając jeszcze do Geoptików, teleskopu niestety nie miałem w łapach, ale po przeczytaniu specyfikacji

nie potrafię powiedzieć dlaczego ceny tych dobsonów tak radykalnie odbiegają od pozostałych dostępnych w kraju.

W opisie zwraca się szczególną uwagę na doskonałą jakość lustra potwierdzoną odpowiednim cetryfikatem,

pozostałe wyposażenie dobre, ale nienadzwyczajne, jest np. chłodzenie LG, i niewiadomego pochodzenia zoom, ale nie ma już łożyskowania podstawy Dobsona.

 

no właśnie, a jaka jest dokładność wykonania optyki w Syncie 8"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewną odpowiedzią w temacie cena - jakość, może być fakt, że obniżono ostatnio cenę dobsona 8'' z 4500

na 3800 ( aż 8 stów!!!) i może nie chodzi o to że te teleskopy są tak ekskluzywne i drogie, tylko po prostu

ktoś chciał zarobić na nich dużą kasę

 

Obnizyli cene o 7 stow i ciagle oplaca sie im to sprzedawac..

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.