Skocz do zawartości

Astronomia w szkole


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wraz z innymi rodzicami miałem przyjemność zaprezentowania swojego hobby w szkole u astrokyla.

 

Chętnych nie brakowało, zapodałem kilka fajnych stron interenetowych i adres do PTMA .

 

Pokaz spodobał sie na tyle że zostałem poproszony o przygotowanie dwóch lekcji geografi w przyszlym roku szkolnym, temat - astronomia.

 

Zaproponowano mi też założenie szkolnego kółka astronomicznego -jak tu znaleźć nowy czas , a w przyszlym roku mam zaprezentować swoje zdolności muzyczne-aż się boję pomyśleć co mi zaproponują :D .

 

Kilka fotek z tej imprezy

 

434b03c423edfeae.jpg

 

Jean Michael Jarre wspomagał moją prezentację z MP3 i głośników komuterowych

 

0634fd1d2186f072.jpg

 

specjalnie dla szkoły przygotowałem płytę CD z esencją stronomii

 

175618ab561640eamed.jpg

 

zainteresowani byli uczniowie ich nauczyciele i rodzice

 

dd586b6ca11c7abc.jpg

 

miał odbyć się pokaz Słońca przez filtr mylarowy ale padał deszcz

 

ab2e2df74a8b7500med.jpg

 

duże zainteresowanie wzbudzał mikroskop jak wielu dzieci go nazywało

 

87f004c9e1a39cc7.jpg

 

dzieciom do gustu najbardziej przypadł szukacz

 

fe773b1147fd67c1med.jpg

 

teleskop po raz pierwszy zagościł w szkole czym wzbudził sensację

 

4b80e3e36621408fmed.jpg

 

Od nauczycieli i rodziców otrzymałem podziękowania oraz naleśniki i kawę :helo:

 

Następne podejście już we wrześniu , każdy uczeń otrzyma płytę CD z prezentowanym materiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonały pomysł aby zapoznawać nasze dzieci z Astronomią. Nie jednemu oe to pomóc w wyborze swojej drogi życiowej - może ktoś własnie dzięki takim pokazom zostanie astronomem (lub astroamatorem). :Beer:

 

Niech dzieci wiedzą że nad nimi ,,wisi'' czyste piękno i niech śmiało wkraczają w nasz świat - jest tle rzeczy do poaznania i tyle do odkrycia... lepsze to w każdym razie niż libacje alkoholowe (no, z tym to tylko z umiarem :szczerbaty: ), narkotyki itp.

 

Doskonała inicjatywa. Sam też w szkole jestem redaktorem kalendarzyków astronomicznych i musze powiedzieć że pare osób z zainteresowaniem śledzi co się dzieje nad naszymi głowami...

 

Tak trzymać, nowe astropokolenia czekają... :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie,Astrokosmo!

Przypomina mi sie,jak dwa miesiace temu,bylem z wizyta we fromborskim przedszkolu i opowiadalem dzieciom o astronomii i teleskopach.Kiedy przyszla pora,zeby dzieci zapoznaly sie z moim makiem(a byl to pochmurny dzien,mimo to teleskop ustawilem na podworku,wycelowany na liscie drzew),dzieci zagladajac w okular,probujac dostac do szukacza,a nawet przykladajac czolo do zimnego pryzmatu katowki,wykrzykiwaly zachwycone-jakie piekne gwiazdki...To bylo mile doswiadczenie,pewnie i Ty podobnie wspominasz swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w szkole ( I LO Augustów) co roku są organizoane dni kultury, a w ramach dni kultury są robione dni nauki i w tym rokuyy zgłosiłęm się do zrobienia zajęć o Astronomi. będę miał do dyspozycji 2 godziny lekcyjne salę na 30-40 osób i mam nadzieję że dostanę dobry projektor, mam już prawie skończoną prezentacje, wezmę trochę sprzętu :astro: i mam nadzieję że wszystko się uda, podczas zajęć stawiam maksymalnie na ciekawostki i informacje których nie przeczytają w zwykłej gazecie, poza tym sporo zdjęć w prezentacji a na koniec każdy dostaniem mapkę nieba w formacie A3 :D mam nadzieję że zainteresują się równie bardzo jak u astrokosmo, choć to już będą licealiści :blink:

 

zachęcam i was do organizowania takich lokalnych zajęć w szkołach, w gronie przyjaciól, zapewne wielu z was coś takiego już robiło i wiedzą jaką jest satysfakcja jak ktoś zacznie także interesować się astronomią ;) i będzie z kim pogadać o astronomi przy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze cos takiego zorganizowales. Jedna z waznych rzeczy jest popularyzacja. Obserwacje astronomiczne sa bardzo ciekawe, ale bez pokazywania ich szerszej publicznosci sa nic warte.

Dobry przykladem jest Piknik Naukowy jaki odbyl sie w W-wie. Bardzo duzym zainteresowaniem cieszyly sie obserwacje nieba. Oby jak najwiecej takich ludzi jak Janusz:)

 

P.S. Jeszcze raz dzieki Januszu za uzyczenie teleskopu na Piknik Naukowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

KIlka dni temu zostałem poproszony o poprowadzenie lekcji z Astronomii , temat: "Wszechświat i układ słoneczny"

 

Laptop + muzyka elektroniczna + młody wykładowca :D = ciekawa lekcja

 

Młodzież w liczbie 20 osób usiadła blisko albowiem rzutnik wysiadł i mogliśmy posiłkować się tylko laptopem.

 

9f5e802f24308339med.jpg

 

Była luźna i wesoła atmosfera

 

a44ed82c89d59edcmed.jpg

 

Chwile koncentracji

 

0a46fe4e3e34f8b0med.jpg

 

Oraz pytań

 

9e78c228f64c0449med.jpg

 

W przyszłości planuję jeszcze obserwacje wizualne Słońca .

 

Mam nadzieję że młodzież zapamięta sobie tych kilka minut jako miłe wspomnienie ze szkoły , cdn.. :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prawie co miesiąc organizuje Tylko dla mojej klasy Obserwacje Słońca przez Filtr :P;) i dostaje za to Szóstkę... :D Może następnym razem zrobię jakieś zdjęcia i Wam pokarzę ale to nic pewnego :D:szczerbaty:

I kto wie może następnym razem będzie jakiś wykładzik... :D

A chodzę jak na razie do 3 Gimnazjum... :unsure::rolleyes:

Edytowane przez Tomek Czernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo brawo, to naprawdę piękne że ktoś prowadzi takie zajęcia. Hmm nie wiem czy to ja mam jakąś głupią klasę że wszyscy(prawie) mnie uważają za wariata, a jakbym przyniósł Synte do szkoły to bym się stał pośmiewiskiem...

Tomku, ja chodzę do 2 gimnazjum, a z astro to się śmieją ;] z jakiego przedmiotu dostajesz te szóstki? Kurcze też by się kilka przydało :P:P

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.