Skocz do zawartości

Aurora Borealis - pytania


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Szukam informacji.

 

1.

Dysponuje takim oto linkiem, gdzie mogę sobie monitorować aktywnoś zorzy polarnej:

 

http://www.sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html

 

Ale chciał bym się dowiedzieć, jak dokładnie powinienem interpretowac te mapy. Już 2 razy przymroziłem dupsko zachęcony żółtą strefą nad miejscem gdzie siedze, no i niestety pupa. Nic nie widziałem. Jakie wartości tych "ergs .cm-2.sec-1" powinny być aby wylookać zorze? A może to jest w ogóle niewykonalne, gdy 700km dalej Słoneczko już nie chowa się za linie gleby? Czy da się wylookać zorze w warunkach permanentnego świto-zmierzchu? A może nie ma przebacz, musi być czarna noc?

 

2.

Czy są jakieś inne miejsca w sieci z prognozami zorzowymi dla laika?

 

3.

Jakich czasów i ISO użyć do rejestracji tego zjawiska (powiedzmy 300D + KIT) Nie chciał bym marnowac casu na eksperymenty gdy uda się nakryć panienkę nad horyzontem.

 

Bardzo liczę na wsparcie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to jest w ogóle niewykonalne, gdy 700km dalej Słoneczko już nie chowa się za linie gleby? Czy da się wylookać zorze w warunkach permanentnego świto-zmierzchu? A może nie ma przebacz, musi być czarna noc?

Obawiam się, że w takich warunkach nic nie zobaczysz. Byłem kiedyś w podobnym okresie w południowej Finlandii, czyli na podobnej szerokości jak Ty, i pamiętam, że jedyne co było widać w środku nocy to Księżyc, Jowisz i najjaśniejsze gwiazdy (max do 2 mag w porywach). W takich warunkach jest szansa obserwacji zorzy, ale ta musiałaby być wyjątkowo jasna, taki severe goemagnetic storm, a nie liczyłbym na to w minimum aktywności słonecznej. W dodatku lato jest na półkuli północnej okresem o niskiej aktywności zorzowej (nawet abstrahując od jasnych nocy). Nie bez powodu ostatnio na spaceweather.com nie pojawiają się zdjęcia zórz.

 

2.

Czy są jakieś inne miejsca w sieci z prognozami zorzowymi dla laika?

Bardzo dobre prognozy podaje spaceweather.com. Gdy tylko jest szansa na obserwację zorzy, choćby nawet powiewał wiatr z dziury koronalnej, natychmiast o tym informują.

 

3.

Jakich czasów i ISO użyć do rejestracji tego zjawiska (powiedzmy 300D + KIT) Nie chciał bym marnowac casu na eksperymenty gdy uda się nakryć panienkę nad horyzontem.

Takich czasów jakich potrzeba do fotografii nieba o zmierzchu, to będzie jakieś parę sekund na pełnej przysłonie. W takich warunkach spokojnie możesz korzystać z automatycznych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie udało się zobaczyć zorzę 40 km na północny zachód od Helsinek, wiec nie trać nadziei. Tyle, że to było na początku października, więc noce troche dłuższe (i chłodniejsze). Niemniej, przez 3 lata pobytu, zorzę widziałem tylko raz.

 

Zimową porą na północ od Oulu podobno szanse zobaczenia zorzy są duże. Problemem są niestety chmury, które dość rzadko odsłaniają niebo. Z opowiadań kolegów, którzy mieli okazję spędzić trochę czasu na dalekiej północy, wychodzi, że najlepszy okres polowań na zorze to luty - marzec i wrzesien - październik. W zimie całe niebo zakrywaja chmury a w lecie jest cały czas jasno ;)

 

pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.