Jump to content

Aurora Borealis - pytania


Hans
 Share

Recommended Posts

Cześć.

 

Szukam informacji.

 

1.

Dysponuje takim oto linkiem, gdzie mogę sobie monitorować aktywnoś zorzy polarnej:

 

http://www.sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html

 

Ale chciał bym się dowiedzieć, jak dokładnie powinienem interpretowac te mapy. Już 2 razy przymroziłem dupsko zachęcony żółtą strefą nad miejscem gdzie siedze, no i niestety pupa. Nic nie widziałem. Jakie wartości tych "ergs .cm-2.sec-1" powinny być aby wylookać zorze? A może to jest w ogóle niewykonalne, gdy 700km dalej Słoneczko już nie chowa się za linie gleby? Czy da się wylookać zorze w warunkach permanentnego świto-zmierzchu? A może nie ma przebacz, musi być czarna noc?

 

2.

Czy są jakieś inne miejsca w sieci z prognozami zorzowymi dla laika?

 

3.

Jakich czasów i ISO użyć do rejestracji tego zjawiska (powiedzmy 300D + KIT) Nie chciał bym marnowac casu na eksperymenty gdy uda się nakryć panienkę nad horyzontem.

 

Bardzo liczę na wsparcie.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A może to jest w ogóle niewykonalne, gdy 700km dalej Słoneczko już nie chowa się za linie gleby? Czy da się wylookać zorze w warunkach permanentnego świto-zmierzchu? A może nie ma przebacz, musi być czarna noc?

Obawiam się, że w takich warunkach nic nie zobaczysz. Byłem kiedyś w podobnym okresie w południowej Finlandii, czyli na podobnej szerokości jak Ty, i pamiętam, że jedyne co było widać w środku nocy to Księżyc, Jowisz i najjaśniejsze gwiazdy (max do 2 mag w porywach). W takich warunkach jest szansa obserwacji zorzy, ale ta musiałaby być wyjątkowo jasna, taki severe goemagnetic storm, a nie liczyłbym na to w minimum aktywności słonecznej. W dodatku lato jest na półkuli północnej okresem o niskiej aktywności zorzowej (nawet abstrahując od jasnych nocy). Nie bez powodu ostatnio na spaceweather.com nie pojawiają się zdjęcia zórz.

 

2.

Czy są jakieś inne miejsca w sieci z prognozami zorzowymi dla laika?

Bardzo dobre prognozy podaje spaceweather.com. Gdy tylko jest szansa na obserwację zorzy, choćby nawet powiewał wiatr z dziury koronalnej, natychmiast o tym informują.

 

3.

Jakich czasów i ISO użyć do rejestracji tego zjawiska (powiedzmy 300D + KIT) Nie chciał bym marnowac casu na eksperymenty gdy uda się nakryć panienkę nad horyzontem.

Takich czasów jakich potrzeba do fotografii nieba o zmierzchu, to będzie jakieś parę sekund na pełnej przysłonie. W takich warunkach spokojnie możesz korzystać z automatycznych ustawień.

Link to comment
Share on other sites

mnie udało się zobaczyć zorzę 40 km na północny zachód od Helsinek, wiec nie trać nadziei. Tyle, że to było na początku października, więc noce troche dłuższe (i chłodniejsze). Niemniej, przez 3 lata pobytu, zorzę widziałem tylko raz.

 

Zimową porą na północ od Oulu podobno szanse zobaczenia zorzy są duże. Problemem są niestety chmury, które dość rzadko odsłaniają niebo. Z opowiadań kolegów, którzy mieli okazję spędzić trochę czasu na dalekiej północy, wychodzi, że najlepszy okres polowań na zorze to luty - marzec i wrzesien - październik. W zimie całe niebo zakrywaja chmury a w lecie jest cały czas jasno ;)

 

pozdrawiam,

milosz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.