Skocz do zawartości

Konkurs na zdjęcia z zakrycia Saturna!


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

mieliśmy piękne zakrycie Saturna, wielu z Was robiło piękne fotografie i obserwacje.

Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA, której mam zaszczyt przewodniczyć wydaje gazetę poświęconą tematyce zakryciowej. Wydawnictwo jest nie regularne ale ukazuje się minimum 3 razy na rok.

 

I tu dla Was gratka, szykujemy numer 1 i będzie on poświęcony głównie tematowi zakrycia Saturna.

Pragniemy byście przyłączyli się do tworzenia treści czasopisma a w szczególności do stworzenia wewnętrznej kolorowej rozkładówki!

 

Każdy kto zrobił zdjęcie i chce by zobaczyli je inni w formie drukowanej, proszony jest o umieszczenie go tutaj wraz z relacją jak doszło do jego powstania.

 

Najlepsze 4 zdjęcia znajdą się na rozkładówce a relacje w numerze 1/2007

 

Wszyscy, których zdjęcia zostaną opublikowane otrzymają numery autorskie i atrakcyjne, unikatowe gagety prosto z siedziby ESA (są smycze, breloczki, naszywki, naklejki - wszystko unikaty nie dostępne dla zwykłych śmiertelników)!

 

Czekamy do 25 czerwca!

 

Paweł Maksym

 

PS

Konkurs nie dotyczy członków SOPiZ PTMA - dla Was koledzy miejsce w Materiałach czeka poza konkursem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy fotce papatka to ja wymiękam ;) ale skoro pstryknąłem kilka fotek więc je zamieszczam 2 (wszystkei fotki są dostępne pod zakrycie Saturna pzrez Księżyc):

 

2007_05_22_21_26_16_13_800.jpg

 

2007_05_22_21_26_44_1_800.jpg

 

Co do obserwacji oto moja historia. O zakryciu dowiedziałem się bardzo późno, bo w dzień zakrycia zaglądając na forum w czasie krótkiej przerwy. Na złość zakrycie miało miejsce we wtorek, czyli dzień, kiedy gram w piłkę. Po krótkiej kalkulacji stwierdziłem, że można na tym jednym rożnie upiec 2 pieczenie. No i po piłce biegiem wsiadłem do swojej bryki i pognałem przez miasto. A ponieważ nie byłem do tego zupełnie przygotowany wyszarpałem dawno nieużywany montaż od SkyLuxa, pod drugą pachę wziąłem edka, canona i lornetę i pobiegłem na pobliską łąkę. Do początku zakrycia miałem ok. 20 minut. W pośpiechu zacząłem wszystko składać, ale nie przewidziałem jednej rzeczy: stada komarów, które mnie zaatakowały, co gorsza byłem w stroju piłkarza, więc miały dużo odkrytego ciała. Ale cóż się nie robi dla swojego kochanego hobby. Wszystko jakoś udało mi się zmontować i poobserwowałem to piękne zjawisko, przy okazji pstrykając zdjęcia. Niestety ilość komarzych ugryzień spowodowała, że się poddałem i nie doczekałem do odkrycia. Po powrocie do domu na plecach w lustrze zobaczyłem bąbel na bąblu, ale co tam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

 

Instrument: ASA12''F3.8 (z barlowem x2 Soligor 2'' )

Kamera: SBIG2000XM, Filtr: Red, Ekspozycja: 0.12s

 

Zakrycie w Słupsku rozpoczęło się dokładnie 22 maja 2007 roku o godz. 21 17' 53'', w tym momencie pierścień Saturna został zasłonięty przez zacienioną część Księżyca. Ostatni fragment pierścieni zniknął o 21 19' 03''. Zjawisko jak widać nie trwało długo - byłem wręcz zaskoczony jego szybkością.

 

Zakrycie

Jak zwykle w decydującym momencie pogoda w Słupsku sie popsuła, około 20-tej z zachodu przyleciała ogromna chmura. Na szczęście na chwilę przed zakryciem pogoda się poprawiła i Saturn zaczął być choć trochę widoczny. Obserwacje postanowiłem prowadzić na dwóch teleskopach - jeden w obserwatorium - miał za zadanie nagrać całe zjawisko i jednocześnie prowadził transmisje do internetu. Drugi rozstawiony w ogródku - służym do obserwacji wizualnych. Prawde mówiąc nadmiar sprzętu nieco mnie rozproszył i transmisja do internetu zdecydowanie sie nie udała. Nie udało mi sie też sofotografować zakrycia. Tak dokładnie zapamietałem godzinę zakrycia podawaną w internecie (21.20), że w końcu (rozproszony chmurą) zapomniałem, że w Słupsku zjawisko zacznie się 3 minuty wcześniej. Zamiast więc nagrywać całe zjawisko - cały czas jeszcze ustawiałem ostrość - no i nie mam zdjęć z zakrycia - choć coś tam było widać. Za to do odkrycia przygotowałem się już solidnie :)

 

Odkrycie

Pogoda była już stabilna i dość dobra - choć seeng nie był rewelacyjny. Dokładnie sprawdziłem w którym miejscu Saturn pojawi się zza tarczy Księżyca. Ustawiłem w to miejsce teleskop, poprawiłem ostrość, dobrałem czas naświetlania, żeby Księżyc za mocno sie nie prześwietlał postanowiłem fotografować całe zjawisko przez czerwony filtr. Jakieś 3 minuty przed odkryciem puściłem nagrywanie i spokojnie udałem sie do ogródka, żeby zobaczyć odkrycie na własne oczy. A było na co patrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.